Rendkívül gyors fogyást ígér ez az ital: mi az igazság a vajas kávéról?
Sokan várják tőle a csodát.
A vajjal dúsított kávé 2015 környékén terjedt el a tengerentúlon, majd lassan Európát is meghódította. A hívői szerint rendkívül hatásos módon segíti a fogyást, növeli a koncentrációt, és hosszú időre biztosítja az energiát. De vajon egészséges-e így fogyasztani sokak kedvenc italát? Ennek jártunk most utána.
Mi az igazság a vajas kávéról?
Dave Asprey amerikai vállalkozó tibeti vándorútja során jakvajas teát kapott, ami tulajdonképpen a hegymászók energiaitalának számított. A magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú ital azonban nem csupán fáradtság ellen jó, hanem a krónikus betegségekkel és a túlsúllyal is felveszi a harcot. A furcsa shot hatásainak köszönhetően villámgyorsan terjedt el, de az Egyesült Államokban tea helyett kávét használtak hozzá, és a vaj mellett egy kanál kókuszzsírral vegyítették.
Az eredeti, bulletproofként elhíresült kávéhoz egy speciális kávébabfajta, egy úgynevezett MCT-olaj és sózatlan vaj szükséges. A vajas kávé ennek egy sokkal egyszerűbb, csináld magad (DIY) változata, amely nem igényel speciális kávét és MCT-olajat. Az elkészítéséhez igazából bármilyen kávé, sózatlan vaj és egy kis kókuszzsír is elegendő. Az MCT egyébként az utóbbi években vált népszerű egészségügyi termékké, ugyanis segít az egészséges testsúly fenntartásában, és javítja a fizikai erőnlétet. A kókuszzsír ennek az olajnak egy természetes forrása.
A vajas kávé elkészítése
Az elkészítéséhez főzz körülbelül 300 milliliter kávét, adj hozzá egy-két evőkanál kókuszolajat, ugyanennyi só nélküli vajat, majd húsz-harminc másodpercig turmixold össze egy robotgéppel, amíg habos tejeskávéhoz nem hasonlít. Az így kapott koktélt gyakran a magas zsír- és alacsony szénhidráttartalmú ketodiétát követők fogyasztják reggeli helyett. Tápanyagtartalmát tekintve nagyjából 500 kalóriát tartalmaz, nem található benne szénhidrát, körülbelül 50 grammnyi zsír van benne, de magas az A-vitamin-tartalma, zsírjainak közel 85 százaléka telített zsír, és a napi nátriumbevitel 9 százalékát fedezi.
Hatásmechanizmusát tekintve a kávé beindítja a metabolikus folyamatokat, a vaj és a kókuszzsír pedig hosszú időre biztosít energiát, és mivel nem fogyasztasz szénhidrátot, a tested a meglévő zsírkészleteidet kezdi el égetni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Valóban egészséges?
Fontos azonban kiemelni, hogy sokan első fogyasztásra hasmenést, szédülést és hányingert tapasztalhatnak, emellett a benne lévő nagy mennyiségű telített zsírok koleszterinproblémákhoz, szív- és érrendszeri betegségekhez vezethetnek. Az orvosok ajánlása ezért az, hogy inkább többszörösen telített zsírsavakat (omega-3 és omega-6) fogyassz, és igyekezz olyan természetes forrásokból pótolni azt, mint a lazac, hering, tonhal, makréla és az olajos magvak.
Olvass tovább! Így lehet a kávé még egészségesebb: 5 dolog, amit tegyél meg a fogyasztásakor
A kávéfogyasztás rengeteg előnnyel jár a szervezet egészségére nézve a kutatások szerint, még ha a legtöbben egyszerűen élénkítő hatása miatt fogyasztják is. Néhány szabály betartásával és pár trükkel ráadásul még jobb hatással is lehet a testre.
Így lehet a kávé még egészségesebb: 5 dolog, amit tegyél meg a fogyasztásakor
A kávé önmagában is egészséges, de néhány trükkel még jobb hatással lehet a szervezetre.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- fogyókúra
- mediterrán étrend