Úszkáló foltok a szemben: megkérdeztük a szemorvost, mit jelent
Dr. Gyöngyösi Péter segít megérteni a látótérben megjelenő úszkáló foltok eredetét.
Talán te is tapasztaltad már, hogy nyitott vagy csukott szemmel beúsznak a látóteredbe furcsa foltok, melyek ha nem is zavarják a látásodat, attól függetlenül azért foglalkoztat, hogy mi lehet az oka a jelenségnek.
Cikkünkben dr. Gyöngyösi Pétert, a FirstMed szemész szakorvosát kérdeztük.
Úszkáló foltok a szemben: mi okozza?
- Az emberi szemben kialakuló úszkáló foltok mindig a látóhártyára vetülő árnyékok eredménye. Kintről befelé haladva ezek az alábbiak lehetnek - magyarázza Dr. Gyöngyösi Péter.
Kiszáradt szaruhártya
Ha a szaruhártyát nem fedi elég könny, kiszáradhat. A szárazság eredménye pedig, hogy a könnyfilm felszínén úszkáló darabok alakulnak ki - ezek lehetnek többek között porszemcsék, váladékdarabok.
Erős fényben, nyitott szemnél árnyékot vetnek a látóhártyára, amit - mindkét szemnél - úszkáló homálynak látsz. A pislogással csökken a számuk, műkönny cseppentésére pedig el is tűnhetnek. Amennyiben ez okozza az úszkáló foltokat, úgy ártalmatlan dologról van szó.
Üvegtesti homály
A következő gyakori úszkáló homály forrása az üvegtest - ami a szemet tölti ki, hogy az megtartsa formáját. Ennek anyaga fiatalkorban teljesen átlátszó, nem vet árnyékot sehova. Idővel azonban öregedni kezd, rostállománya kötegezetté válik, ami árnyékként jelentkezik. Különösen igaz ez a nagyon rövidlátó szemekre.
Ugyanakkor különböző anyagcsere-betegségek - cukorbetegség, magas vérzsírszint - és természetesen a szem sérülése is okozhat úszkáló üvegtesti homályokat. Gyakran üvegtesti vérzések, az üvegtest leválása, illetve látóhártya-leválás felel az úszkáló homályért.
- Ez utóbbiak igen veszélyes történések, ilyenkor csukott szemmel is látszik az úszkáló homály - fényvillanások formájában. Ilyen esetekben mielőbb szemész szakorvoshoz kell fordulni, hogy biztosan kizárható legyen a látóhártya-szakadás - magyarázza dr. Gyöngyösi Péter.
Irány a szemész!
Kattints az alábbi videóra, ha szeretnéd tudni, hogy még milyen tünetek indokolják, hogy bejelentkezz szemészeti vizsgálatra.
Üvegtesti homály: mely korcsoportnál fordul elő?
Elsősorban idősebb korban, a természetes öregedés részeként jelentkeznek úszkáló üvegtesti homályok. Egyfajta meszesedés történik ilyenkor, az üvegtest rostállománya vastagodik, ezért látható árnyékot ad a látóhártyán.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mit tehetsz ellene?
- Sokat nem lehet ellene tenni, bár a forgalomban lévő szem-vitaminkészítmények csökkenthetik az úszkáló homályok számát. Az egészséges táplálkozás szintén kevesebb homályt eredményez: érdemes zsírszegény, antioxidánsban gazdag, valamint alacsony koleszterintartalmú ételeket fogyasztani. Ugyanakkor fontos megemlíteni, hogy a genetikai adottságok nagymértékben meghatározzák, hogy kinél alakul ki idővel üvegtesti homály - tudjuk meg dr. Gyöngyösi Pétertől.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- őssejt
Orvosolható lesz a vakság? Sikeresek voltak az állatkísérletek
- szem
- idegrendszer
Szemrángás: ezek a leggyakoribb okok a háttérben
- megelőzés
- szem