A szemcseppentés helyesen: így javasolja a szemorvos
Dr. Farkas Ágnestől megtudtuk, hogyan kell profin cseppenteni saját magadnak vagy más szemébe.
A szemcseppentés elsőre viszonylag egyszerű dolognak tűnik - leszámítva természetesen azt a kellemetlenséget, hogy folyadék kerül a szembe.
Bizonyos szabályokat azonban fontos betartanod, ha szeretnéd elkerülni a fertőzésveszélyt. Cikkünkben dr. Farkas Ágnest, a Dr. Rose Magánkórház szemész szakorvosát kérdeztük a szemcseppentés helyes technikájáról.
Legyen saját szemcsepped!
Fontos, hogy akár másnak, akár magadnak cseppentesz, előzőleg alaposan moss kezet. Még családon belül se használjátok ugyanazt a flakont többen. Cseppenthetsz ülő, álló és hanyatt fekvő helyzetben is.
Fontos, hogy bármilyen terméket használsz, egyetlen csepp is elegendő. De akkor sem történik baj, ha több cseppen a szemre, a felesleg úgyis kifolyik a szemrésből az első pislogáskor. Lehetőleg se a szemhéj bőréhez, se a szempillákhoz ne érintsd az üveg végét! Ez különösen akkor fontos, ha gyulladt szembe cseppentesz.
A szemcseppentés helyes technikája
Ha másnak segítesz
Ha másnak cseppentesz a szemébe, kérd meg, hogy nézzen felfelé, majd - ha jobbkezes vagy -, a bal mutatóujjal finoman billentsd kifelé az alsó szemhéjszélt. Az így kialakult kis vályúszerű mélyedésbe, annak is inkább a belső - orr felőli - részébe cseppents a másik kezedben függőlegesen lefelé tartott üvegből - magyarázza dr. Farkas Ágnes.
Ha szeretnéd megelőzni a rövidlátás kialakulását, az alábbi táplálékokat érdemes beiktatnod az étrendedbe. Lapozd át a galériát!
Ha magadnak cseppentesz
Ezt a módszert akkor is alkalmazhatod, ha saját magadnak cseppentesz, de ebben az esetben jobban beválik az a technika, amikor az arcodat kissé felfelé fordítod, és a függőlegesen tartott üvegből megpróbálsz a belső szemzugba célozni. Amikor a csepp a szemrésbe került, addig mozgasd finoman a fejed, amíg érzed a folyadékot a szemgolyó felszínén szétterülni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hozzá lehet szokni szemcsepp használatához?
Talán felmerült már benne a kérdés, hogy - az orrcseppekhez hasonlóan - hozzászokhatsz-e a szemcsepp használatához. A szokásos értelemben vett nemkívánatos hozzászokás azonban szemcseppek esetében nem szokott előfordulni - tudjuk meg dr. Farkas Ágnestől. A nem gyógyszernek minősülő szemcseppeket - könnypótló szereket: cseppek, gélek - lényegében korlátlan ideig lehet alkalmazni. Ugyanakkor gyógyszer-hatóanyagú szemcseppet csak addig ajánlatos használni, amíg szükséges.
Fordulj orvoshoz!
Kattints az alábbi videóra, ha kíváncsi vagy, melyek azok a tünetek, amelyeket tapasztalva érdemes szemészhez fordulnod.
Mennyire kell komolyan venni a szavatossági időt?
Sok szemcsepp csomagolásán láthatod, hogy felbontás után viszonylag rövid ideig - olykor csupán egy hétig - lehet használni a terméket. Talán benned is felmerült már a kérdés, vajon mennyire kell komolyan venni mindezt?
- A dobozon feltüntetett időkorlátokat - mind a felbontás utáni használhatóságra, mind a szavatosságra vonatkozóan - be kell tartani - hangsúlyozza dr. Farkas Ágnes. Ha az utasítást nem tartjuk be, számolni kell azzal, hogy a szemcsepp tisztasága, illetve a gyógyszer hatáserőssége változik, csökken.
OLVASD EL EZT IS!
- szem
- szembetegség
Milyen nagy a szemed? Ekkora esélyed van a rövidlátásra
- tudomány
- őssejt
Orvosolható lesz a vakság? Sikeresek voltak az állatkísérletek
- megelőzés
- szem