Hizlal az egyik turmix, fogyaszt a másik: nem mindegy, mikor melyiket iszod

Egyes hizlaló turmixösszetevőket érdemes elhagyni, míg másokat csak bizonyos időpontokban jó fogyasztani.

Hizlal a turmix?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számos hatékony fogyókúrás módszer helyez nagy hangsúlyt a turmixok fogyasztására. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden egyes recept egészséges és alakbarát automatikusan.

Akárcsak egy leves vagy egy reggeli esetében, itt is az összetevőkön van a hangsúly, melyekkel kapcsolatban számos tévhit él. A smoothie-k csakis akkor segítenek a céljaid elérésében, ha a megfelelő italt a megfelelő időpontban fogyasztod.

Melyik turmix hizlal?

A turmixolás népszerűségéhez hozzátartozik, hogy a nyers, friss alapanyagokból készíthetsz mennyei ízkombinációkat. A facsarással ellentétben pedig itt nem vesznek el a növények rostjai. A zöldségek, gyümölcsök fontos részei a kiegyensúlyozott táplálkozásnak és a fogyókúrás étrendeknek, nem mindenki fogyasztja azonban szívesen őket egészben. Ilyenkor komoly könnyebbséget jelenthet a turmixolás. 

kaveturmix

Érdemes azonban megjegyezni, hogy az alapanyagok darálása során felaprózódnak a rostok is, kismértékben gyorsabban emészthetővé válnak az összetevők. Minél kevesebb munkába telik a szervezetednek kinyerni belőlük a tápanyagokat, annál rövidebb ideig érzed a laktató hatásukat. A smoothie tehát egy nagyon picivel kevésbé kiadós, mint a nyers alapanyagok, ám, ha így jóval szívesebben fogyasztod őket, akkor nyugodtan turmixolj továbbra is.

Maga a darálás nem befolyásolja az ételek tápanyagtartalmát, így az, hogy az italod hizlaló lesz-e, az étrendeden és a felhasznált alapanyagokon múlik.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A turmixokkal kapcsolatban a leggyakrabban a következő hibákat követik el a diétázók.

  • A smoothie nem italnak számít a fogyókúra szempontjából, hanem étkezésnek, így ezek helyettesítésére használható. Mivel valószínűleg nem kalóriamentes, ez sem maradhat ki a számolásból, és nem iktatható be extra - nem tervezett - étkezésként.
  • A méz, a kókuszvirágcukor, a csoki, az agavé szirup és más, szinte tömény, gyors felszívódású szénhidrátból álló édesítőszerek nem alkalmasak bele. Ezek étvágynövelő hatást kölcsönöznek a turmixoknak, mert megdobják a vércukorszintet.
  • A bolti turmixokat nagyon gyakran cukrozzák, vagy tesznek bele más hizlaló, étvágyfokozó összetevőt. Az alapanyagokat és mennyiségeket csak úgy tudod megfelelően kontrollálni, ha magad készíted az italt.
  • A gyümölcsöket nem kell kizárni az étrendből, ám szénhidrátjaik minősége - a gyümölcscukor - miatt inkább csak reggel vagy nagyobb fizikai megterhelés, edzés előtt kerüljenek az italba, különben a szinte azonnal fel nem használt fruktóz könnyen zsírrá alakul. A nagyon magas gyümölcscukor-tartalmúakat - mint a banán vagy a mangó - jobb teljesen elkerülni, ha fogyni akarsz.
  • A zöldségek közül a répa, a cékla és az édesburgonya is gyakran kerül turmixokba, pedig ezeknek magas a szénhidrát- és cukortartalmuk. Nagyon ügyelj, hogy ne lépd velük át véletlenül a napi keretedet, és a nap utolsó étkezésébe ilyenek már ne kerüljenek.
  • Sok-sok kalóriát kiiktathatsz, ha nem tejjel készíted a turmixokat. A tehéntejhez képest alakbarátabb opciót jelentenek a magvakból készült, cukrozatlan növényi italok, ám energiabevitel szempontjából a legjobb, ha inkább kis vízzel hígítasz.
  • Az egészséges zsírok fontos összetevői a turmixoknak is, ám az ezeket tartalmazó ételekben brutálisan sok a kalória. Lehetőleg egy smoothie-ba ezek közül csak egyet tegyél, és mérd nagyon pontosan a mennyiséget. A turmixokban gyakran előforduló zsírforrások közé tartoznak a magvak, a mogyoróvaj, a chiamag, a lenmag, az avokádó vagy a kókuszolaj.
  • Sokkal könnyebb számolni és mérni, ha egyszerű receptet választasz, ráadásul így az ízek sem nyomják el egymást, ami segíthet abban, hogy a turmix jobban eltelítsen. A változatosság érdekében inkább váltogasd sűrűn az összetevőket, de ne keverj maximum négy-ötfélénél többet.
  • Hasznos kiegészítő lehet a fehérjepor, a matchapor, az útifűmaghéj és még sok más alapanyag, ezek nélkül is lehet azonban nagyon egészséges, vitamindús, kalóriaszegény italokat összeállítani olcsón, néhány egyszerű összetevőből.

Egy jól összeállított turmix tehát tökéletes reggeli, tízórai vagy uzsonna lehet, és sokat segít abban, hogy a fogyókúra alatt se szenvedj hiányt vitaminokban, ásványi anyagokban. A szélsőségektől azonban itt is tartózkodni kell.

Csak turmixokat fogyasztani egyáltalán nem jó ötlet, hiszen a rostdús gabonafélékben, fehérjékben sokszor szegények, ráadásul a szilárd táplálékokat elhagyva, a kalóriákat radikálisan csökkentve könnyen válhat tarthatatlan koplalássá a diéta. Ez azt eredményezheti, hogy a zsírleadás helyett egyre nagyobb arányban izmot is veszítesz, ami miatt később egyszerűbben és nagyobb mértékben hízol vissza. 

Diétás, zöld turmixok

A következő ragyogóan zöld italokat nyugodtan elkészítheted akkor is, ha fogyni akarsz. Tele vannak laktató rostokkal és vitaminokkal!

10 szuper smoothie fodros kel alappal

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük