Ezek a hormonális problémák állhatnak a túlsúly mögött
Dr. Csiszár Miklós elmondja, mely hormonzavarok okoznak túlsúlyt.
Ha súlyvesztésről van szó, valószínűleg neked is a csökkentett kalóriatartalmú étrend és a rendszeres mozgás jut eszedbe. Nem véletlen, hiszen elsősorban ezen a két tényezőn múlik a siker. Ugyanakkor van még egy komoly szempont, melyről nem szabad megfeledkezned.
Dr. Csiszár Miklós sebész, életmód-tanácsadó szerint a fogyókúra kapcsán sokan nem veszik figyelembe a hormonális háttér jelentőségét - mely különösen a nők esetében erősen befolyásolhatja a testsúly alakulását.
Hormonális problémák a túlsúly mögött
A hormonok olyan szabályozó anyagok, melyek vér útján továbbítják az üzeneteket a szabályozni kívánt sejtek felé. A hormonokat termelő sejtek speciális szervekbe, belső elválasztású mirigyekbe tömörülnek: ilyen például az agyalapi mirigy és a pajzsmirigy, a mellékvese és a petefészek. Ezek működési zavara - számos egyéb tünet mellett - a túlsúly kialakulásáért is felelős lehet.
Petefészek - ösztrogéndominancia
A női nemi hormonokat döntően a petefészek termeli. Így például az ösztrogén, mely a külső női nemi jellegek kialakításáért és a peteérésért felel. Mindezeken kívül az ösztrogén fokozza a zsír raktározását, ami miatt a női szervezet zsírtartalma nagyobb, mint a férfiaké.
Éppen ezért, ha az ösztrogén túlsúlyba kerül a progeszteronnal szemben - mely hormon elsősorban a várandósság alatt, valamint a menstruációs ciklus második felében végzett szerepéről ismert -, túlsúly alakul ki.
Nézd meg videónkat!
Amennyiben az ösztrogéndominancia okozza a súlyproblémákat, gyakori kísérő tünet a szabálytalan ciklus, a mellfeszülés, a petefészekciszták és bőrproblémák kialakulása, valamint a hangulatingadozás és a puffadás. Tudj meg többet erről Dr. Csiszár Miklóssal készült videónkból!
Mellékvesekéreg - fokozott kortizoltermelés
A mellékvese a vese felső pólusán elhelyezkedő páros belső elválasztású mirigy, mely hirtelen jövő stresszhatásra adrenalint termel. Tartós stresszhatás esetén pedig jelentős mennyiségű kortizolt - más néven stresszhormont - juttat a vérbe, annak érdekében, hogy a szervezet képes legyen megbirkózni a fokozott terheléssel.
Stresszhelyzetben azonban a szervezet jelentősen csökkenti szükségleteit annak érdekében, hogy a létfontosságú funkciókra elegendő energia jusson. Nők esetében a stressz legfontosabb következményeként elmaradhat a tüszőérés és a menstruáció, valamint ösztrogéndominancia alakulhat ki - mely, mint fent láthattad, többek között túlsúlyhoz vezet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Pajzsmirigy-alulműködés
A pajzsmirigy egyfajta energiaközpontként működik: felcsavarása a szervezet nagyobb energiafelhasználását, lecsavarása tartalékosabb üzemmódot eredményez. Hormonjainak hatására nő a szervezet alapanyagcseréje, energia- és oxigénfelhasználása. Amennyiben alulműködik, könnyebben szaladnak fel rád a plusz kilók, hiszen az anyagcsere lassul. Pajzsmirigy-alulműködésre utalhat, ha túlsúly mellett puffadást, cikluszavart, hajhullást, bőrszárazságot, fáradékonyságot is tapasztalsz.
Fontos azonban megemlíteni, hogy a szerv működésének zavara sokszor inkább következmény, mint önálló kórfolyamat. A háttérben gyakran tartós stresszhatás, tápanyaghiányt, cukorbetegség, illetve a pajzsmirigy működését károsító vegyületek szervezetbe jutása áll.
Hormonvizsgálat a sikeres fogyásért
Érdemes tehát végeztetni egy hormonvizsgálatot, ha hosszabb ideje hiába próbálkozol különféle fogyókúrákkal, ha úgy érzed, valóban mindent megtettél, ám az eredmény egyre csak várat magára. Ilyenkor vér- vagy nyálmintából tudják megállapítani, hogy pontosan mely hormonok hibás működése felelhet a túlsúlyért.
Cikkünk megírásában Dr. Csiszár Miklós és Nora Igloi Syversen A hormonegyensúlyt érintő problémákról című füzete segített.
OLVASD EL EZT IS!
- hormonok
- +15 kiló