Rákellenes, csökkenti a gyulladást a szervezetben - A torma áldásos egészségügyi hatásai

A húsvéti asztalok népszerű kelléke rendkívül egészséges.

Torma egészséges
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A csípős, karakteres ízű torma itthon általában húsvétkor kerül elő, a reszelt torma és a tormakrém remek kiegészítője a sonkából, tojásból, kalácsból és zöldségekből álló hagyományos lakomának. 

A gyökérzöldséget világszerte használják, jellemzően fűszernövényként, de a népgyógyászatban különböző terápiás célokra is. Tele van hasznos tápanyagokkal, számos úton-módon támogatja a szervezetet. 

A torma egészségügyi hatásai

A torma (Armoracia rusticana) a feltételezések szerint Kelet-Európából származik, a keresztesvirágú zöldségekhez tartozik. Évelő növény, amelynek a gyökerét fogyasztjuk. Eredetileg gyógynövényként termesztették, hosszú, fehér gyökere, és zöld levelei vannak. Amikor a gyökeret levágják, egy enzim a szinigrin nevű vegyületet mustárolajjá bontja le. Ez az olaj, az allil-izotiocianát adja a torma jellegzetes, csípős ízét és illatát.

A torma gyökerét általában lereszelve, ecetes, cukros, sós lében teszik el, de népszerű az almával, majonézzel, mustárral vagy céklával elkevert tormakrém is. Veszít az erősségéből, ha a fogyasztás előtt néhány nappal lereszeljük. 

A torma hagyományos húsvéti étel, tökéletes kiegészítője a sonkának. Eleink az ünnepi lakoma egyes ételeinek szimbolikus jelentőséget tulajdonítottak, a népi értelmezés szerint a torma a keresztre feszített Krisztusnak kínált ecet keserűségét idézi fel. 

A torma még kis adag esetén is komoly egészségügyi előnyökkel járhat. A kalóriatartalma alacsony, egy evőkanál ecetes finomság körülbelül 7 kalóriát tartalmaz. A zöldségben olyan fontos tápanyagok találhatók, mint a kalcium, a kálium, a magnézium és a folát. Gazdag a szervezet számára kifejezetten hasznos növényi vegyületekben, így például a glükozinolátokban, amelyek izotiocianátokká bomlanak le. Az izotiocianátok a kutatások szerint rákellenesek, hozzájárulhatnak a cukorbetegség megelőzéséhez, óvják a szívet és az idegrendszert. Laboratóriumi vizsgálatok szerint a tormában található vegyületek megakadályozhatják a vastagbél-, tüdő- és gyomorrák növekedését. A szinigrin pedig a gyulladáscsökkentésben lehet hasznos. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A gyökér vágásakor keletkező allil-izotiocianát erőteljes antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, a vizsgálatok azt mutatják, hogy számos baktérium ellen felveheti a harcot. A növényt csípőssége miatt gyakran vetik be megfázásos és légzési problémák enyhítésére, támogathatja a tüdő egészségét is. 

A torma tehát nagyon egészséges táplálék, ugyanakkor nem árt vigyázni vele, nagy mennyiségben irritálhatja a torkot, a szemet és az orrot. Ereje különösen a gyomorfekéllyel, emésztési problémákkal, gyulladásos bélbetegséggel élők számára jelenthet problémát. 

Ehetnek-e tojást a cukorbetegek?

A húsvét aligha elképzelhető tojás nélkül. Na de hogyan hat a sokat vizsgált étel a cukorbetegek szervezetére?

Hogyan hat a cukorbetegek szervezetére a tojás? Nem mindegy, hogy készítik el

A cukorbetegeknek nem csak az adott élelmiszer szénhidráttartalmát érdemes mérlegelniük.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.) 

Ezt is szeretjük