A tai chi mindig is egyike volt azoknak a mozgásformáknak, melyeket a keleti orvosok előszeretettel ajánlottak, mert kímélő módon ápolta a testi és a szellemi egészséget. Most a Harvard Egyetem tudósai kutatással igazolták ennek a harcművészeti formának a létjogosultságát.
A Harvard tanulmányában krónikus szívbetegséggel küzdő pácienseket figyelt meg 12 héten keresztül. Az egyik csoport kezelésének egy tai chi program is részét képezte. Azt találták, hogy a kontrollcsoporttal szemben a tai chi gyakorlatokat végzők eredményei jelentős javulást mutattak. A jelentésük szerint a tai chi nemcsak az alanyok izomerejét és rugalmasságát javította, a szívüknek is jót tett.
Tai chi a fogyókúrához
Egy átlagos, 30 perces tai chi edzés egy normál testsúlyú ember esetében 150 kalóriát éget el. Persze nagyobb túlsúllyal élőknél ez a szám is magasabb, de a tai chi nem elsősorban a kalóriaégetés miatt fontos, hanem a túlevés és a stressz között fennálló kapcsolat miatt. A feszült életvitel ugyanis gyakran ágyaz meg az egészségtelen étkezési szokásoknak, és a tai chi segít megnyugtatni az idegeket. Ráadásul napi 30 perc könnyed tai chi ébredés után éppen elég ahhoz, hogy az egészségedet hosszútávon megőrizd. Felpörgeti az anyagcserét és a vérkeringést is, ami tovább segíti a fogyást. Ha az itt összegyűjtött gyakorlatok felkeltik a kíváncsiságodat, látogass el a Taoista Tai Chi Társaság honlapjára vagy a számtalan egyéb tai chi edzés egyikére!

A tai chi lényege, hogy a belső energiáidat mozgósítja. A képen látható pozícióból indulva engedd le a karodat, tárd szét, majd emeld a fejed fölé, mintha hatalmas kört rajzolnál, végül engedd vissza a mellkasod elé, és érintsd össze a tenyeredet. Ezt végezheted vállszéles terpeszben is. Ötször ismételd.
Fotó: humonia / Getty Images Hungary

Állj vállszéles terpeszbe, és a súlypontodat finoman vidd át egyik lábadról a másikra. Ügyelj rá, hogy a mozdulat minél simább legyen. Ötöt-ötöt csinálj a gyakorlatból.
Fotó: Getty Images

Képzeld el, hogy belégzésnél felfelé fordított tenyérrel felfelé irányítod az energiát, majd lefelé fordított tenyérrel lefelé tereled, amikor kifújod a levegőt. Ezt a gyakorlatot is vállszéles terpeszben végezd, és ötször ismételd.
Fotó: Getty Images

Terpeszállásból lépj ki jobbra a lábaddal, és, miközben finoman előretolod a testsúlyodat, a jobb karodat is vezesd előre, a balt pedig tartsd csípőmagasságban. Amikor a másik oldalra csúsztatod a testsúlyodat, válts kezet. Itt is nagyon figyelj, hogy a mozdulat folyamatos legyen, és ne kapkodj. Ötször-ötször ismételd.
Fotó: soleg / Getty Images Hungary

Ereszkedj mélyre széles terpeszben, úgy nevezett lóállásba. Keresztezd magad előtt a karodat, és vegyél lassú, mély levegőket. Tartsd meg ezt a pózt 30-60 másodpercig.
Fotó: Getty Images

Azután helyezd a testsúlyodat megint az egyik, majd a másik lábadra. Minél szélesebb a terpesz, annál jobb. Páros kézzel told kifelé az energiát, mintha eltolnád magadtól, mindig abba az irányba, amelyik irányba a testsúlyodat helyezed. Ötöt-ötöt csinálj belőle.
Fotó: Getty Images

A tai chi egyik legismertebb gyakorlata a faállás. Emeld fel a jobb térdedet, és a jobb karodat is emeld magad elé. Ha tudod, érintsd össze a könyöködet és a térdedet. A bal kezedet húzd hátra mellmagasságban, ezzel is segítve a könnyebb egyensúlyozást. Ezt a pózt tartsd 30-60 másodpercig, majd ismételd az ellenkező irányban.
Fotó: Getty Images

A gyakorlatok végeztével szánj rá egy kis időt, hogy mély levegőket vegyél, mielőtt visszatérsz a rohanással, feszültséggel teli világba. Koncentrálj arra, ahogyan a levegő be-, majd kiáramlik a tüdődből.
Fotó: Getty Images
A képek forrása: Getty Images Hungary.