Mennyi volt a születési súlyod? Ekkora esélyed van a cukorbetegségre
A diabétesz nagyrészt életmódbeli tényezőkön múlik, de a születési súly is befolyásolhatja.
Hazánkban jelenleg több mint 600 ezer diagnosztizált cukorbeteg él, és szakemberek szerint nem elhanyagolható az inzulinrezisztenciával élők száma sem.
A Brown Egyetem legújabb kutatása szerint többek között a születési súly is előre jelezheti a betegség kialakulását.
Születési súly és cukorbetegség
Dr. Yan Song és dr. Simin Liu professzor 3000 vizsgálati alanyt vont be a kutatásba, amelynek során arra a megállapításra jutottak, hogy az alacsony születési súly gyakrabban jár együtt olyan anyagcsere-problémákkal, amelyeknél a szervezet glükóz feldolgozása zavart szenved.
A kettes típusú cukorbetegség lényege, hogy a szervezet nem képes elegendő inzulint termelni ahhoz, hogy a táplálkozás során bevitt cukrok beépülhessenek a sejtekbe.
Így a cukor a vérben marad, ami károsítja a szerveket, szöveteket. Korábbi cikkünkben bővebben is olvashatsz a diabéteszről.
2,24 kilogramm alatt
A kutatás eredményéből az derült ki, hogy a 6 font, vagyis 2,24 kilogramm alatti születési súllyal érkező babáknak több mint kétszer - 2,15-ször - nagyobb esélyük van a későbbiek során a kettes típusú cukorbetegség kialakulására, mint a 8 és 10 font - 3,63 és 4,54 kilogramm - születési súlyú újszülötteknek. A 6 és 8 fonttal - 2,72 és 3,63 kilogrammal - született babákhoz képest is 1,27-szer nagyobb kockázatnak vannak kitéve az alacsony születési súlyúak.
A cukorbetegség egyéb rizikófaktorai
Természetesen a kutatók is felhívták rá a figyelmet, hogy önmagában az alacsony születési súly nem predesztinál cukorbetegségre. Az olyan későbbi tényezők, mint a mozgásszegény életmód, a dohányzás, a finomított szénhidrátban gazdag táplálkozás, az alváshiány, a reggeli kihagyása, a genetikai adottságok, illetve a mindezek talaján kialakuló túlsúly sokkal jelentősebb kockázati tényezőnek számítanak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az inzulinrezisztencia talaján pedig a kutatók szerint 47%-os valószínűséggel alakul ki diabétesz. Az inzulinrezisztenciáról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- táplálkozás