3 súlyos betegség, amit a dohányzás okoz

És nem is gondolnád!

A tüdőrák és a szívinfarktus mellett, még rengeteg betegséggel kell számolnod, ha ragaszkodsz a cigihez.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb dohányos elereszti a füle mellett a cigaretta ártalmas hatásaival fenyegetőzők intelmeit. A tüdőrák, a szívinfarktus, vagy az agyvérzés réme túlságosan távolinak és elképzelhetetlennek tűnik ahhoz, hogy a dohányzóban pöfékelők komolyan vegyék a veszélyt. De mi a helyzet az olyan betegségekkel, amelyek nem halálosak ugyan, ám ettől függetlenül rossz hatással lehetnek az egészségedre?

Ínysorvadás

A dohányzók előtt talán ismeretlen veszélyforrás az ínysorvadás, amely a leggyakoribb oka a fogak elvesztésének. Ennek oka, hogy a cigaretta hatására a vérben csökken az oxigén-szint, ami nagyban korlátozza a fogíny ellenállóképességét.

A többnyire ínygyulladással kezdődő betegség első figyelmeztető jele lehet, ha a hideg vagy a meleg, illetve az édes, vagy a savanyú hatására túlérzékeny reakciókat észlelsz. Az ínyvérzés, az ínyszéli duzzanat, valamint az ínyen jelentkező apró hólyagok mind-mind ínygyulladásra figyelmeztethetnek.

Ha elhanyagolod ezt az állapotot, könnyen előfordulhat, hogy az ínygyulladásból ínysorvadás lesz. A gyulladás hatására ugyanis megduzzadhat a fog környéke, és - heves fájdalom kíséretében - a szövetek elhalnak, az íny zsugorodni kezd, az ellenálló, ép fogak gyökere meglazul, végül a fog kihullik.
Annak érdekében, hogy megelőzd a bajt, nagyon fontos, hogy dohányosként kiemelt figyelmet fordíts a szájhigiéniára, de rendszeres ellenőrzésnek és a lerakódott fogkő eltávolításának is óriási jelentősége lehet. A fogakon képződött lepedékben ugyanis – ha nem figyelsz eléggé a helyes fogápolásra – pillanatok alatt megtelepedhetnek a baktériumok.

Fogkőből ínysorvadás

Innen már csak egy lépés, hogy a lepedék káros bevonattá, más néven dentális pakká alakuljon, és a lerakódott és elszaporodó baktériumok a fogak mellett, az ínyt is megtámadhatják. Éppen ezért azonnal fordulj szakemberhez, ha fogkőnek, vagy egyéb lerakódásnak a jelét észleled a fogaidon!

A 14 legjobb ötlet szájszag ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Allergia és szénanátha

A különböző statisztikai adatokból egyértelműen kiderül, hogy az elmúlt évtizedekben hazánkban is drámaian megnövekedett az allergiás betegek száma. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy csak kevesen keresik fel időben az orvosi rendelőt, pedig a korai diagnózis megelőzhetné a súlyosabb következményekkel járó egészségkárosodást.

Az allergia – vagyis az immunrendszer túlérzékenysége az allergén anyagokkal szemben – egyik jellemző fajtája a szénanátha is. És, hogy ennek mi köze van a dohányzáshoz?

Rongálja a nyálkahártyát

A cigarettában található mesterséges anyagok közismerten rossz hatást gyakorolnak a nyálkahártyára. Nem véletlen, hogy a dohányosok gyakrabban panaszkodnak krónikus köhögésről, vagy légúti gyulladásról. Ennek oka, hogy a légutakat bélelő sejteket súlyosan károsító cigarettafüst fokozza az allergiás reakciókat kiváltó anyagok allergén hatását. A legyengült nyálkahártya ugyanis nem képes megakadályozni, hogy az allergén anyag a szervezetbe kerüljön, így a szervezet az átlagosnál is érzékenyebbé válhat, minek következtében könnyebben kialakulhat a spontán allergia is.

Cukorbetegség

Egy 2005-ös vizsgálat szerint a dohányzás csaknem akkora mértékben járul hozzá a cukorbetegség kialakulásához, mint az elhízás. A Wake Forest University School of Medicine kutatói által végzett, öt évig tartó vizsgálatsorozat végén jutottak erre a következtetésre. A jelenség hátterében az áll, hogy a dohányzás és az azzal együtt járó életforma káros hatással van a szénhidrát anyagcseréjére, minek következtében a szervezet sejtjei nem képesek hasznosítani a hasnyálmirigy által termel inzulint.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Érelmeszesedés és vesebetegség

Ha nem hasznosul az inzulin, felborul a szervezet vércukorszintje és kialakul - a felnőtt dohányosok esetében – jellemzően kettes típusú diabétesz. A dohányosoknál talán csak a cukorbeteg dohányosoknak kell sokkal intenzívebben próbálkozniuk a leszokással, ugyanis a diabétesz és a cigarettázás együtt jelentősen megnöveli az érelmeszesedés kockázatát. A cukorbeteg dohányosoknál ezen felül megnövekszik a diabéteszes vesebetegség kockázata, de jelentősen leromolhat a végtagi keringés is, ami súlyos esetben akár amputációhoz vezethet.

OLVASD EL EZT IS!

cigi1
  • cigaretta
  • víz

Dohányzol?

Ezt is szeretjük