A vérvizsgálat nagyon korán megjósolhatja a szívbetegséget: átfogó kutatás jelent meg róla
Egy friss kutatás szerint egy vérvizsgálat segítségével korán azonosítható lehet a szívbetegségek kockázata.
Egy új kutatás szerint egy vérben található biomarker szintje előre jelezheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának a kockázatát.
A szívbetegség vérvizsgálata
A szívbetegségek világszerte vezető halálozási oknak számítanak, és a kockázat korai felismerése életmentő lehet. Egy 2024 októberében publikált svéd kutatás egy új biomarker, az IgM anti-PC nevű antitest szintjeit vizsgálta idősebb nőknél, amelyről kiderült, hogy komoly szerepet játszhat a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának előrejelzésében. Az IgM anti-PC egy gyulladáscsökkentő hatású antitest, amelynek magasabb szintje védőhatással bír a szívbetegségek ellen, míg alacsonyabb szintje növelheti a szívroham és az érelmeszesedés kockázatát. Korábbi cikkünkből az is kiderül, melyek lehetnek a szív-ér rendszeri betegségek első tünetei.
A kutatásban 932 svéd nő vett részt, akiknek életkora átlagosan 67 év volt, és nem diagnosztizáltak náluk korábban szívbetegséget. Vérmintáikból mérték az előbb említett antitest szintjét, majd 16 éven keresztül követték nyomon az egészségi állapotukat.
Az eredmények alapján azoknál, akiknek a vérében a legmagasabb IgM anti-PC szintet mérték, 73%-kal alacsonyabb volt a szívbetegség kockázata, különösen a szívroham és a szívkoszorúér-betegség esélye csökkent drámaian.
A kutatás vezetője, Johan Frostegård professzor szerint az eredmények alátámasztják azt a feltételezést, hogy a szívbetegségek gyulladásos eredetűek, és az immunrendszernek központi szerepe lehet ezek kialakulásában. A kutatók azt is felvetették, hogy akár egy jövőbeli védőoltás is segíthetne a szívbetegségek megelőzésében, amely az alacsony IgM anti-PC szinttel rendelkező emberek számára nyújtana védelmet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bár a kutatás eredményei ígéretesek, további vizsgálatokra van szükség, hogy pontosan meghatározhassák az optimális antitestszintet, amely a szívbetegségek kockázatának előrejelzésére szolgálhat.
Dr. Cheng-Han Chen, független kardiológus azonban megjegyezte, hogy egyelőre nem lehet biztosan kijelenteni, hogy az antitestek szintjének növelése közvetlenül megvédi a szívet, vagy csupán a kockázatot jelzi.
Mindenesetre a kutatás új utakat nyithat a szívbetegségek korai felismerésében, különösen a nők esetében, akiknél a menopauza utáni hormonális változások fokozzák a szívbetegségek kockázatát. Az ilyen biomarkerek használata a jövőben segíthet a preventív kezelések célzottabb alkalmazásában, és akár a halálozási arányok csökkentésében is.
Ebben a 8 ételben van a legtöbb egészséges zsír: nagyon jót tesznek a szívnek
Ezek az ételek telis-tele vannak egészséges zsírokkal - érdemes őket fogyasztani a szív egészsége érdekében!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)