Ezért jó az egészségednek, ha mindennap szelfizel - Az orvosok még a szívbetegséget is megjósolhatják belőle
Sokan cikinek tartják, holott a legtöbb ember csinálja - jótékony hatásait pedig több kutatás is igazolja.
A szelfizésre az ember gyakran az alacsony önbizalom kompenzálásaként tekint, vagy éppen túlzott hiúságot társít hozzá. Bár valóban rengeteg pszichológiai tényező áll a kényszeres szelfizés mögött, kutatók felfedezték, hogy akár pozitív egészségügyi hozadéka is lehet.
A szelfi szót 2002-ben használták először egy ausztrál fórumon, majd 2011-ben az Instagram hashtagként is bevezette. 2013-ban a selfie szó lett a legnépszerűbb kifejezés, a magyar helyesírásba pedig 2015-ben került be.
Ezért jó, ha mindennap szelfizel
Fodrász után, buli előtt vagy nyaraláskor - mindenki küld néha szelfiket ismerősöknek, sőt az igazán jól sikerülteket meg is osztja közösségi oldalakon. Egy-egy előnyös kép sokat tud dobni az ember kedvén. A tudósok szerint azonban nemcsak a mentális egészségre van jó hatással, hanem a betegségek felismerését is elősegíti.
Egy tanulmány szerint az önarcképek segítenek az orvosszakértőknek a lehetséges szívbetegségek azonosításában, mivel bizonyos arcvonások jelezhetik a szívbetegségre való hajlamot. A mesterséges intelligencia segítségével pedig olyan algoritmusok jöttek létre, amelyek felismerik a szív- és érrendszeri betegségeket. Bár a kutatás még korai szakaszban jár, a szakértők úgy vélik, hogy az AI-alapú műszerek használatával hatékonyan és egyszerűen kiszűrhetők bizonyos betegségek.
A szelfizés a pihenésben is segít. Egy másik tanulmány szerint a rendszeres fotózkodás énidőként is funkcionálhat, és a munka közben segít megállni egy pillanatra, és magadra figyelni. A kutatás résztvevőinek több héten keresztül mindennap mosolygós szelfiket kellett készíteniük. Az alanyok arról számoltak be, hogy hiába a műmosoly, a szelfizés pozitív hatással volt kedvükre, és a fotózással indított nap feldobta a hangulatukat. Az elkészült önarcképeket barátaiknak, családtagjaiknak is elküldték, melyhez szintén kellemes érzéseket társítottak. Amikor egy résztvevő elküldte barátjának, hogy mit csinált aznap, a másik pozitív reakciója és érdeklődése izgalmat váltott ki a kutatás alanyában. Tehát a tudat, hogy a címzettnek tetszett a kép, a fotó küldőjének napját is feldobta.
A mentális és fizikai egészség mellett az önbizalomra is pozitív hatással van. A kutatás végén a résztvevők arról számoltak be, hogy a rendszeres szelfizés során valóban vonzóbbnak érezték magukat, magabiztosabbá váltak a szépségüket és alakjukat illetően. Az egyik alany szerint az önarcképek készítése remek naplózása az érzelmi életednek. Egy-egy nehéz időszak után ugyanis visszanézheted, milyen utat jártál végig, arcodon megmutatkozik, ahogy napról napra eggyel jobb lett a hangulatod. Visszatekintve a múltra, láthatod, milyen nagy utat tettél meg. A szelfikben a nosztalgiafaktor is szerepet játszik, amikor a közösségi oldalak emlékként dobják fel pár hónapja vagy akár éve készített önarcképeinket.
De mi a helyzet a posztolással? A kutatás résztvevőinek közzé is kellett tenni bizonyos képeket. Az eredmény szerint több alanynak is segített felvenni a kapcsolatot régi ismerősökkel, beszélgetések kezdődtek, és támogató közösségekre is leltek. A nyugdíjasok magányát például enyhítették a posztokhoz fűzött kommentek. Természetesen a jóból is megárt a sok. A kutatók szerint napi egy vagy két szelfi teljesen normális, azonban az, amikor egész nap képeket készítünk, és azt meg is osztjuk oldalunkon - az már akár kényszerbetegségnek is titulálható.
Olvass tovább - Ha nem csak a kedvedet dobnád fel, de jól is szeretnél kinézni a szelfin
A retusálás és a filterezés mellett nagyon sok apró trükköt is bevetnek a sztárok a szuper szelfikért.
Ha így tartod a nyelvedet, kontúrosabbnak tűnik az arc a szelfin - Apró trükkök, amit sokan bevetnek az előnyös képért
Ezektől az apró, de nagyon is látványos trükköktől sokkal előnyösebb lehet a szelfi. Nem véletlenül vetik be őket a hírességek is.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)