A szelénhiány tünetei: kimerültséget, pajzsmirigy-alulműködést is okozhat
A nyomelem pótlása kiemelkedően fontos a szervezet egészséges működéséhez.
A szelén talán nincs annyira szem előtt, mint a C- és a D-vitamin vagy más fontos tápanyagok, ettől függetlenül nagyon hasznos nyomelem a szervezet számára, mivel a legtöbb sejt működését befolyásolja.
Amellett, hogy erősíti az immunrendszert, az E-vitaminnal együtt még a rákos megbetegedések rizikóját is képes hatékonyan csökkenteni a sejtkárosodás megelőzésével. A hivatalosan ajánlott RDA-mennyiség napi 60-70 mikrogramm, azonban, ha ez nem teljesül, több probléma is felléphet a szervezetben.
Súlyos kimerültség és pajzsmirigy-alulműködés
A fenti két tünet az esetek többségében együtt jelentkezik, pontosabban a szelénhiányból adódó pajzsmirigybetegség súlyos kimerültséget okozhat. A nyomelem ugyanis nemcsak a szabad gyökök ellen veheti fel a harcot, de a pajzsmirigyhormonok szabályozásában is fontos szerepe van.
Egyes tanulmányok alapján a pajzsmirigy működéséhez elengedhetetlen egy szeléntartalmú enzim, az úgynevezett jodotironin 5-dejodináz. Ha ez nem teljesül, akkor a beteg egyfolytában kimerültnek, ingerlékenynek érezheti magát.
Pajzsmirigyprobléma esetén jellemzően két esetben szükséges a szelén pótlása, autoimmun pajzsmirigy-gyulladás és Basedow-kór esetén. Utóbbi leggyakoribb első tünete a szemek megnagyobbodása, kidülledése.
Legyengíti az immunrendszert
A szelénhiány az egészséges szervezetet is megviseli, az idősekét azonban különösen, hiszen nélküle az immunrendszer nem működhet megfelelően. Egy korábbi vizsgálat során kutatók 668 svéd nyugdíjas vérmintáját elemezték, hogy felmérjék a lakosság szelénszintjét.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A vérminták szelénszintje átlagosan 67,1 mikrogramm/l-t mutatott, ami a szakértők szerint kritikusan alacsony.
A kutatók kiemelték, hogy a nyomelem ellenőrzése rendkívül fontos lenne, mivel a szelén egy olyan esszenciális tápanyag, amit a szervezet egyedül nem képes előállítani. Ha pedig az egyéni étrend nem biztosít eleget belőle, drasztikusan csökkenhet az immunrendszer működése, ahogy a termékenység, az anyagcsere és a sejtek ellenálló-képessége a DNS-károsodásokkal szemben.
Világszintű probléma a szelénhiány
Az alacsony szelénszint nemcsak a skandináv országokat, de egész Európát érintő probléma. Angliában például az elmúlt két-három évtizedben a felére csökkent a nyomelem szintje a lakosság körében, de Magyarországon sem jobb a helyzet, leginkább a talaj alacsony szeléntartalma miatt.
Ezért az étkezés mellett a szelén pótlása kiegészítő készítményekből is indokolt lehet. Azokat ugyanakkor csak szigorúan orvosi ellenőrzés mellett szabad szedni, mert a túl sok, 900 mikrogramm feletti szelén mérgezést okozhat.
A szervezet mintegy harminc olyan fehérjetípust, úgynevezett szelenoproteint tartalmaz, melynek működése szelén nélkül nem biztosított. Az egyik legfontosabb szelenoproteinből, a szeleneoprotein P-ből naponta legalább 100 mikrogrammnyi mennyiség kellene a szervezet egészségéhez.
A fenti tanulmány szerzői szerint ezt az értéket nem közelítik meg a jelenlegi svéd tanulmányban mért adatok, de a finneknél sem lett jobb a helyzet, miután a vezetők elrendelték a szelénnel dúsított műtrágyák használatát.
Szeléntartalmú ételek
A szelén szerepe az emberi élet minden szakaszában létfontosságú, az alábbi ételek pedig egyrészt tele vannak hasznos tápanyagokkal, másrészt szeléntartalmuk is kiemelkedő. Ezért érdemes beépíteni őket az egészségtudatos étrendbe.
Rákellenes, immunerősítő, és a pajzsmirigyet is segíti: 10 étel, ami tele van szelénnel
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images Hungary.
- szelén
- tünetek és betegségek
- szelénhiány tünetei
- súlyos kimerültség
- immunrendszer gyengülése
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- panasz
- pajzsmirigy
Hasfájás és puffadás: a pajzsmirigybetegség kevésbé ismert tünetei
- egészséges életmód
- hormon
A hormonrendszer zavara: mire figyeljenek mindenképp a betegek?
- ásványi anyag
- vitaminhiány