Elfelejtheti a szervezet, hogy már ettél: elképesztő, mennyire gátolja a fogyást ez az állapot

Annyira megnöveli az étvágyat ez az állapot, hogy a szervezet jóformán elfelejti, hogy már evett.

Stressz növeli az étvágyat
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Néha az ember úgy érezheti, hogy legszívesebben felfalna valami jó zsíros, cukros, igazi szénhidrátbomba ételt, és ezzel semmi probléma nincs. A baj ott kezdődik, hogyha ez az állapot huzamosabb ideig fennáll. 

A Sydney-i Garvan Orvosi Kutatóintézet friss tanulmánya szerint a stressz olyannyira növeli a falási rohamokat és a kényszerevést, ami nagyon károsítja az egészséget. 

Így növeli a stressz az étvágyat

A stressz okozta kielégíthetetlen étvágy olyan változásokat idéz elő az agyban, amik csak még több evésre késztetnek, és fokozzák a főleg édes ételek iránti vágyat, ami túlsúlyhoz vezet. 

GettyImages-726775473

A stressz szó szerint felülírja az agy telítettségre adott válaszreakcióját, és folyamatosan aktívan tartja a jutalmazó központot. Ez azt jelenti, hogy az agyban állandóan megnövekszik a jutalomérzés minden egyes étkezés után. A krónikus stressz kalóriadús étrend mellett egy ördögi kört indít el. Egyre többször éhes az ember, és sóvárog az édes ízek iránt. Természetesen akadnak olyanok is, akik kevesebbet esznek stresszhatás alatt, de az emberek zöme többet eszik ilyenkor a szokásosnál.

Az agyban az oldalsó habenula területe az agy jutalomreakciójának a lekapcsolásában játszik szerepet, és krónikus stressz alatt ez a rész "néma marad". Mindez azt teszi lehetővé, hogy a jutalomjelek aktívak maradjanak, és ösztönözzék az élvezetből való táplálékfelvételt, nem reagálva a jóllakottságot szabályozó jelzésekre

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Az egerekkel végzett kísérlet során azt vették észre a kutatók, hogy a magas zsírtartalmú diéta során kétszer annyit híztak a stresszes egerek, mint azok, akik ugyanazokat az ételeket fogyasztották, csak kevesebb stressznek voltak kitéve. Egy NPY nevű molekula áll a túlsúly központjában, ezt az agy természetes módon termeli a stressz hatására. Amikor ezt a molekulát blokkolták a kutatók, akkor a stresszes egerek kevesebb kényelmi ételt fogyasztottak, és kevésbé is híztak el. 

GettyImages-1387862601

A stresszhelyzetekben gyakran sok energiát használ fel a szervezet, ilyenkor valóban hasznos lehet az energiapótlás, ám ha hosszú távon tart az állapot, az már káros hatást gyakorolt a szervezetre. A stressz az étkezési szokások kritikus szabályozója, mely felülírhatja az energiaszükségletet, nagy veszélybe sodorva ezzel az egészséges anyagcserét

Olvass tovább: így mutatja a test a magas stresszhormonszintet

A magas kortizolszint az egész szervezetre hatással van.

Így mutatja a test a magas stresszhormonszintet: hízás és bőrproblémák is jelezhetik a problémát

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük