Nem csak a megszakított közösülés megbízhatatlan: csak 70%-ban biztonságosak ezek a készítmények

A spermicid készítmények olyan speciális hatóanyagot tartalmaznak, amelyek eltorlaszolják a méhnyakat, így megakadályozva a terhességet.

Spermicid készítmények
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A spermicidek röviden olyan fogamzásgátlók, amelyek megakadályozzák a spermát abban, hogy elérje a petesejtet. De a mi a különbség az egyes formák, gélek, krémek, habok közt? Lehet-e, kell-e növelni a hatékonyságukat más módszerekkel együtt? Milyen előnyökről és esetleges hátrányokról lehet beszélni a spermicidek kapcsán?

Ezekre a kérdésekre adott választ dr. Murshed Mohamed, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász főorvosa.

Mik azok a spermicidek?

A spermicid készítmények olyan speciális hatóanyagot, nonoxinol-9-et tartalmaznak, amely - a hüvelybe helyezés után - eltorlaszolja a méhnyakat. Így képesek megakadályozni a spermiumot, hogy elérje a petesejtet, vagyis terhesség jöhessen létre. Különböző típusok elérhetők, amelyek azonban önmagukban nem elégségesek a biztonságos védekezéshez. Mivel csupán 70%-ra tehető a hatékonyságuk, mindenképpen más módszerrel, leginkább óvszerrel kombinálva szükséges alkalmazni a spermicideket.

GettyImages-77742634
Fotó: moodboard / Getty Images Hungary

A spermicid készítmények esetén különösen fontos a megfelelő használat, ugyanis helytelenül használva veszítenek a hatékonyságukból. Ezért mindig el kell olvasni a használati utasítást! Általánosságban elmondható, hogy kézmosás után a hüvelybe kell helyezni az adott készítményt, legalább 10-15 perccel a tervezett szexuális aktus előtt. A legtöbb spermicid 60 percig hatékony, de minden aktus előtt újat kell felhelyezni, viszont utána nem szabad eltávolítani azt.

Spermicid gél, krém vagy zselé

Az ilyen állagú termékek jellemzően tubusban vannak, és a csomagolásban egy applikátor is megtalálható (ami leginkább a tamponapplikátorhoz hasonlít). A mélyen a hüvelybe helyezett eszköz segítségével lehet bejuttatni a korábban behelyezett anyagot, amely egyúttal síkosítóként is funkcionál.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Spermicid hab

A hab egy aeroszolos palackban van, és a csomagolás szintén tartalmaz egy applikátort is. Ez utóbbi feltöltéséhez követni kell a használati útmutatót. Ez a típus csak 30 percig hatékony, erre fontos figyelni.

Spermicid kúp

A kúpokat a méhszáj közelébe, minél mélyebbre kell felhelyezni, a készítmények csak a hüvelybe helyezés után olvadnak fel. (Ezt a feloldódást nem mindig lehet érezni.)

Spermicid film

Ez a típus ugyanúgy működik, mint a kúp, csak ez esetben egy vékony lapocskáról van szó.

Spermicid óvszer

Léteznek olyan óvszerek, amelyeket előzetesen spermicid készítményekkel vonnak be. Ezeket ugyanúgy kell használni, mint a hagyományos gumi óvszereket, arra azonban érdemes figyelni, hogy általában rövidebb a szavatossági idejük. Ez egy drágább, de jó megoldás lehet, hiszen így két módszer előnyei egyesíthetők. Ez a típus ugyanúgy működik, mint a kúp, csak ez esetben egy vékony lapocskáról van szó.

Spermicid szivacs

Ezt a kis, spermicidet tartalmazó szivacsot vízzel meg kell nedvesíteni, és így helyezni a hüvelybe. Nagy előnye, hogy akár 24 órával a tervezett aktus előtt is felhelyezhető, de utána legalább még 6 óráig bent kell hagyni.

GettyImages-1055503558
Fotó: Science Photo Library / Getty Images Hungary

Előnyök, hátrányok

- Amikor valaki a fogamzásgátlás módjáról szeretne dönteni, ajánlatos felkeresnie egy nőgyógyászt, aki több szempontot figyelembe véve, egy vizsgálat, egy anamnézisfelvétel és többnyire egy laborlelet ismeretében tud személyre szabottan optimális módszert ajánlani. Ugyancsak előzetesen meg tudjuk beszélni az egyes módszerek előnyeit, hátrányait is, így az adott páciens megelőzhet néhány nem várt eseményt - hangsúlyozza dr. Murshed Mohamed, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyász főorvosa.

- A spermicid készítményekről például érdemes tudni, hogy lehetnek mellékhatásaik, leginkább irritáció a hüvelyben vagy a péniszen. Ilyen esetben nemcsak a kellemetlen érzés miatt kell abbahagyni a termék használatát, de azért is, mert az irritáció miatt megnyílhat az út a kórokozók előtt is. Ráadásul önmagában a spermicid készítmény nem véd a nemi betegségek ellen, és a hatékonyságát nagyban befolyásolja, hogy sikerült-e időben, megfelelő módon felhelyezni. Ugyanakkor ez egy hormonmentes lehetőség, amit könnyű beszerezni, és hasznos kiegészítése lehet az óvszer vagy a pesszárium alkalmazásnak.

Fogamzásgátló mellett nehezebb felismerni a klimax jeleit: hány éves kor felett hagyható abba?

Hormonális fogamzásgátló tabletta mellett nehéz felismerni, ha valaki a változókorba érkezett, mert elnyomja a tüneteket.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük