Egész télen hidegek az ujjaid? Ez a női betegség áll a háttérben
Ha az ujjaid hamar kihűlnek, és sokáig hidegek, lehet, hogy Raynaud-szindróma áll a háttérben.
Talán hallottál már a Raynaud-kórról vagy -szindrómáról, amely a kéz-, illetve lábujjakkal hidegségével, zsibbadásával hívja fel magára a figyelmet.
A betegséggel szemben nem vagy tehetetlen, nézd meg, mi lehet a megoldás.
Raynaud-szindróma
A Raynaud-szindróma okozói a hidegre vagy hirtelen hőmérséklet-változásra összehúzódó apró erek. 20-ból egy embernél - korosztálytól függetlenül - tapasztalhatók ezek a tünetek. Az esetek kis százalékában valamilyen rejtett probléma áll a háttérben - mint például autoimmun-betegség -, de gyógyszerek, például a béta-blokkolók mellékhatásaként is kialakulhat a szindróma.
Tünetei
- Hideg ujjak.
- Fájdalom, zsibbadás, lüktetés és bizsergés az ujjakban.
- Az ujjbőr elszíneződése az erek szűkülése és kitágulása miatt.
Ez elsőre ijesztőnek tűnhet, de valójában a tünetek általában enyhék. Ilyen például az, amikor az ujjakon a bőr színe megváltozik: előbb sápadt, majd kékes, végül pedig rózsaszínes lesz, aminek az az oka, hogy egy kis ideig akadályozott a vér áramlása az erekben. A színváltozással párhuzamosan fájdalom, zsibbadás és bizsergés is jelentkezik.
A betegség nemcsak a kéz ujjait, hanem a lábat, az orrot, a fülcimpát vagy a nyelvet is érintheti. A rohamok többnyire enyhék, és rövid, ritkás hullámokban érkeznek.
Kezelése
A Raynaud-szindróma diagnosztizálása után a tünetek különböző étrend-kiegészítők segítségével csökkenthetőek. Az E-vitamin például a véráramlást serkenti, míg a magnézium a szív- és érrendszer működését szabályozza, így segít a hidegtől összehúzott ereknek ellazulni.
Ha a fentieket hosszabb távon szeded - napi 200 mg mennyiségben -, és ennek ellenére sem javul a helyzet, akkor érdemes orvos segítségét kérned, aki valószínűleg gyógyszeres kezelést fog ajánlani.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Emellett azonban néhány életmódbeli változtatással is tehetsz az egészségedért. Például érdemes lemondani a cigarettáról, ugyanis a dohányzás szűkíti az ereket, ezáltal a vérellátást is befolyásolja. Illetve próbáld kerülni a stresszes szituációkat, ezzel is segítve a tünetek enyhülését.
Cikkünk megírásában dr. Sarah Jarvis A nők egészségkönyve című műve segített.
OLVASD EL EZT IS!
- ujj
- idegrendszer
Ujjzsibbadás: 2 gyakori ok a háttérben
- tünetek és betegségek
- alagút-szindróma