3 lépés, amivel kezelhető a PCOS: nem törvényszerű a meddőség
Gyermekvállalás PCOS-szel? Az életmódváltás is segíthet!
A PCOS egyre több nő által ismert és rettegett rövidítés. Nem ok nélkül, ugyanis a policisztás ovárium szindróma a vezető meddőségi ok napjainkban: a fogamzókorú nők 6-15%-a szenved ezen leggyakoribb hormonális rendellenességtől.
Holott a kór mielőbbi felismerése és beazonosítása a kezelés, valamint a későbbi, akár orvosi segítséggel történő teherbeesés kulcsa is lehet. Jelenlegi ismereteink szerint ugyan a betegség közvetlenül nem gyógyítható, viszont jól kezelhető.
Mi is az a PCOS?
A PCOS egy összetett kórkép. A betegséggel küzdő nők petefészkei a normálisnál nagyobb mennyiségű férfihormont - androgént - termelnek, ez a folyamat pedig befolyással van a női menstruációs ciklusra, a külső jegyek bizonyos aspektusaira és gyakran a termékenységre is.
Miután a szervezet nem tudja előállítani a szabályos, természetes ovulációhoz szükséges hormonokat, a petesejtek nem képesek megérni. Legsúlyosabb következménye, hogy nagymértékben akadályozza a természetes fogantatást, terhesség során pedig rizikófaktort jelenthet.
Figyeld a tested szégyenérzet nélkül!
A betegség gyakran hosszú évekig észrevétlen marad. Sok esetben előfordul, hogy csak akkor derül ki, hogy valami nincs rendben, amikor a pár gyermeket szeretne. A PCOS beazonosítása nem egyszerű, hiszen összetett tünetegyüttes kíséri: rendszertelen menstruációs ciklus, kismedencei fájdalom, nehezen kezelhető, problémás arcbőr, szőrösödés vagy éppen hajhullás, súlygyarapodás, magas vérnyomás, akár inzulinrezisztencia vagy 2-es típusú cukorbetegség. Különösen nehéz a diagnózis felállítása, hiszen nem létezik egyszerűen alkalmazható teszt, mely kimutatná a betegséget. Az orvosok csak a szervezet állapotának felmérésére, következtetéseikre és vizsgálatokra hagyatkozhatnak. Segítsd gyógyulásodat azzal, hogy, ha az említett, kínosnak gondolt tünetek bármelyikét észleled magadon, szégyenérzetet félretéve, őszintén elmondod azt kezelőorvosodnak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fogantatás a betegség mellett
A betegséggel élők számára rendkívül nehéz természetes úton teherbe esni, amennyiben pedig mégis megtörténik, fokozott rizikófaktort jelent a várandósság és a szülés során. Az érintett kismamánál számos betegség kialakulhat, valamint a születendő kisbaba is több kockázati tényezőnek van kitéve. Mindemellett szerencsére nem ritka, hogy PCOS-től szenvedő nők egészséges gyermekvárást tapasztalnak.
A terhesség biztonságos lefolyása érdekében a legfontosabb, hogy rendszeresen konzultálj nőgyógyászoddal. Továbbá határozz meg célokat, melyek lépésről lépésre történő megvalósításával fokozatosan térhetsz át az egészséges életmódra, ezzel is támogatva hormonháztartásodat.
Tippek a betegség kezeléséhez
Noha a PCOS nem gyógyítható, odafigyeléssel és orvosi segítséggel, valamint életmódváltással kordában tartható, tünetei enyhíthetők.
Segítségkérés: ha az említett panaszokat tapasztalod, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni. Minél előbb kiderül a betegség, annál hamarabb kérhetsz segítséget a leghatékonyabb kezelési mód kiválasztásában. Különösen fontos ez abban az esetben, ha a közeljövőben már gyermeket szeretnétek.
Életmódváltás lépésről lépésre: az ovuláció folyamatos nyomon követésével, egészséges, tiszta étkezéssel, a fogantatást elősegítő étrend-kiegészítők és D-vitamin szedésével, valamint rendszeres testmozgással, szükség esetén fogyással te magad is hozzájárulhatsz a PCOS tüneteinek mérsékléséhez, a fogantatás elősegítéséhez. A lényeg, hogy apró lépésekkel, fokozatosan haladj életminőséged jobbítása felé.
Sikeres gyermekáldás: ha PCOS-t diagnosztizálnak, akkor sem szabad feladni családalapítási terveidet. Ugyanis akár orvosi közreműködéssel, termékenységhez hozzájáruló gyógyszeres kezelésekkel, esetleg műtéti beavatkozás vagy mesterséges megtermékenyítés segítségével is van lehetőség a gyermekvállalásra.
A PCOS bőrtünetei
Az egyik leggyakrabban előforduló női betegség bőrtüneteit könnyen össze lehet téveszteni más problémákkal.
Ez nem olyan pattanás: a policisztás ovárium bőrtünetei, amire érdemes odafigyelni
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- terhesség
Kiderült, mi okozza a PCOS-t: már magzati korban eldől
- terhesség
- pajzsmirigy