11 szennyező anyag a környezetben, ami súlyos idegrendszeri betegséget okozhat: nem csak a genetika áll a háttérben
Nem árt tudni, hogy akár ezek a szennyező anyagok is okozhatnak súlyos idegrendszeri betegséget.
Számos olyan anyag ismert a környezetben, melyek veszélyesek az emberre nézve, noha ezeknek egy nagy részét mi magunk hozzuk létre. A levegőben, a talajban, az ételekben is megtalálhatóak, némelyeket a mai napig alkalmazzák, mások már tiltólistára kerültek vagy Magyarországon, vagy az EU-ban, de a maradványaik még mindig megtalálhatóak. Egyes fajták olyannyira káros hatással bírnak, hogy súlyos idegrendszeri betegséget, akár Parkinson-kórt is okozhatnak.
A Parkinson-kór okai
A Parkinson-kór neurodegeneratív betegség, ami a központi idegrendszer mozgásért felelős területeit érinti. Az egyik legjellemzőbb tünete a (kéz)remegés, az izommerevség, a lassú mozgás, a koordináció és úgy egészében a mozgás kontrolljának az elvesztése. Ezek a tünetek a dopamin termelésének csökkenésével és az agyban lévő idegsejtek pusztulásával függenek össze. Korábban írtunk arról, hogy milyen szokások védik az agyat a kutatók szerint.
A Parkinson-kór pontos okai nem ismertek, de szakértők jelenlegi állása szerint genetikai és környezeti tényezők egyaránt szerepet játszhatnak benne. Az utóbbiak közé tartoznak a növényvédő szerek, a nehézfémek és más toxikus anyagok, amelyek közvetlen befolyásolják az agyi idegsejteket, így hozzájárulhatnak a neurodegeneráció folyamatához.
Az UCLA Health és a Harvard kutatói által végzett új kutatások szerint tíz növényvédő szer jelentős kárt okozhat az idegrendszerben, köztük olyan neuronokban is, melyek kapcsolódnak a Parkinson-kórhoz - bizonyos élelmiszerek pedig Alzheimer-kórt okozhatnak, erről bővebben itt olvashatsz.
Bár már régóta ismert, hogy a növényvédő szernek való kitettség növeli ezen betegség kockázatát, azonban konkrét típusokat eddig nem neveztek meg. A kaliforniai mezőgazdasági adatbázis alapján végzett új szűrési módszerrel nemrég sikerült azonosítani azokat, amik közvetlenül károsítják a dopaminerg neuronokat, és amelyek fontos szerepet játszanak a szabad mozgásban, és pusztulásuk a Parkinson-kór egyik fő kiváltója.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatás során a szakemberek részletesen vizsgálták a közép-kaliforniai Parkinson-kóros betegek növényvédőszer-expozícióját, és azonosították azokat a szereket, melyek kapcsolódtak a betegséggel. Ezek közül a Nébih 2007-es adatai alapján kettő fajta maradványa egykor megtalálható volt Magyarországon a naponta átlagosan elfogyasztott élelmiszerekben, ez a dikofol és a folpet. Amik még szerepeltek a listán, és jelenleg is használatosak hazánkban, azok a réz-szulfát-pentahidrát és réz-szulfát vagy rézgálic, melyeknek baktérium-, gomba- és algaölő hatása régóta ismert, de akkor is bevetik őket, ha a növénynél rézhiány gyanúja merül fel.
Ezeken kívül olyan anyagok is felbukkantak, melyeket egy darabig lehetett Magyarországon is alkalmazni, ilyen a dikvát, mely 2019-óta tiltott, és a propargit, ami ugyan már 2011 óta tilos hazánkban, de volt rá példa, hogy külföldi importárukban, mint kínai zöldségekben, gyümölcsökben mégiscsak visszatért Magyarországra.
Az egyéb, Parkinson-kórhoz köthető növényvédő szerek, melyek jóformán csak az USA-ban használatosak, közé tartoznak az endoszulfán, a moszkitók, szúnyogok ellen bevetett naled, mely egy szerves foszfáttartalmú rovarirtó szer, az EU-ban tiltólistás trifluralin, melynek egyik mellékhatása, hogy az állatokban hormonális zavarokat okoz, és a szárazföldi és vízi növények védelmére használt endothall.
Fontos megjegyezni, hogy ezek a növényvédő szerek különbözőképpen hatnak az idegrendszerre, ám több fajtájuk egyidejű expozíciója esetén a hatásuk jelentősen felerősödhet, ami még magasabbra emeli a Parkinson-kór kockázatát.
Az eredmények alapján a növényvédő szer szabályozásában és az egészségügyi hatóságoknak nagy szerepük van abban, hogy minél hatékonyabb stratégiákat dolgozzanak ki az ilyen típusú környezeti toxinok kezelésére és kockázatainak minimalizálására, ezért Magyarországon többek között a Vidékfejlesztési Program felel. További kutatások szükségesek ahhoz, hogy pontosan meghatározzák a peszticideknek való kitettség egyéb hatásait.
Az ALS-betegség végzetes, és nagyon súlyos tüneteket okoz: ezek a legfőbb tudnivalók róla
A nemrég köztudatba került ALS-betegség jelenleg gyógyíthatatlan, és nagyon fájdalmas tünetekkel jelentkezik.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- emésztés
- immunrendszer