A mozgásszegény életmód, a tolerálhatónál jóval több ülés, a stressz és a túlsúly, illetve az egyéb civilizációs problémák rányomják a bélyegüket a gerincre és az egész csontrendszerre.
Ennek elkerülhetetlen következménye a sok gerincdeformitás és a helytelen tartás miatt kialakuló ortopédiai probléma. Ezek nemcsak a derék- és törzstájékon jelentkeznek, hanem a végtagokon, nyakon és fejen is.
Ortopédiai problémák
A fellépő fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal együtt kialakulhatnak komolyabb mozgásszervi betegségek. Ezért is érdemes nemcsak kezelésként, hanem megelőzésként is alkalmazni a személyre szabott orvosi vagy alternatív terápiákat.
Az elsődleges megelőzést az edzéssel járó életmódváltás jelenti. A súlyfelesleg leadása tehermentesíti a gerincet, és könnyebbé teszi a mozgást is, mely utána karbantartja a csontozatot. A fizikoterápia és gyógytorna megfelelően rehabilitálja a szervezetet, és helyreállítja az ortopédiai elváltozásokat.
A következő mozgásszervi betegségek valamelyikével a legtöbb ember biztosan találkozik élete során. Jó pár belőlük össze is téveszthető. Mutatjuk a legjellemzőbbeket.

Hanyagtartás az, amikor a gerinc normális görbülete eltér, hátra vagy hasi irányba. Az S formájú, gótikus testtartás és a púposodás is ide tartozik. A csigolyákban nincs eltérés, csak a hát és a törzsizomzat gyenge.

A gerincferdülésnél a gerincoszlop kórosan görbül el, oldalirányba. A csigolyák elmozdulnak és elcsavarodnak. A tartási rendellenességet a gyenge hátizomzat és mozgásszegény életmód okozza.

Lúdtalpnál a lábfej boltozata meggyengül, az alacsony vagy ki nem alakult boltozatos szerkezetet a lábfej szalagjai és izmai nem tudják megtartani. A láb és a talp ezért lelapul, a boka befelé mozdul, a sarok kifelé.

Kalapácsujjnál a láb statikai változásáról van szó. Az egészségtelen cipő miatt a boltozat lesüllyed, a lábujjakra esik a terhelés. A nagylábujj oldalt dől, a csont kiáll, a többi lábujj pedig összetorlódhat.

A
derékfájást nem feltétlenül betegség okozza, a hátizmok és az ízületi szalagok húzódhatnak meg rossz mozdulat, túlterhelés, stressz miatt. Rossz testtartás is okozhatja, de kezelés után elmúlik a fájdalom.

A lumbágónál a gerinc izmaiban és szöveteiben már mikrosérülések alakulnak ki a terhelés vagy rossz mozdulat miatt. Ezek miatt gyulladás jön létre, ami éles és hosszan tartó fájdalommal járhat.

A kéz ízületi gyulladása, vagyis az arthritis egy autoimmun betegség. Az immunrendszer megtámadja a kéz ízületeit, fájdalmat és deformálódást okozva az ujjperceknél. Az oka sokféle fertőzés is lehet, amit ki kell vizsgálni.

Teniszkönyöknél a könyök és az alkar hátsó felén alakul ki fájdalom. A felkar alsó végében, a külső, kiugró részen található egy izom- és íncsoport, ez az epikondilitisz. Ez gyullad be megerőltetésnél.

A csontritkulásnak nincs klinikai vagy fájdalmas tünete, csak egy váratlan csonttörés utalhat arra, hogy a csont belső szerkezete leromlott. Hormonális és egyéb betegség miatt változhat a csont sűrűsége és állománya.

A gerincsérv tulajdonképpen porkorongsérv, és az alsóbb csigolyák közötti porckorong kitüremkedést jelenti. Ha a gerincidegeket is nyomja a korongok közötti kocsonyás anyag, akkor sérv és fájdalom alakul ki.