Az idősek betegségének hiszik, de 25 év felett bárkit érinthet - 3 módszer csontritkulás ellen
Sokat tehetsz a megelőzésért, de akkor sincs minden veszve, ha már érint a probléma.

Elkerülhetetlen az, hogy a csontok állománya és sűrűsége az idő múlásával csökkenjen a szervezetben. 25 éves kor az a határ, amikor már jóval kevésbé regenerálódnak a csontsejtek.
Nem mindegy azonban, hogy milyen hirtelen történik a csonttömegveszteség. Ha nagyon intenzív, a csontok látják kárát. Ilyenkor válnak sérülékenyebbé, törékenyebbé a csípő, csukló és gerinc csontjai.
Nem kell beletörődni a csontritkulásba!
A csontritkulás nem visszafordítható, de lassítható és mérsékelhető folyamat. Maga a hajlam genetikailag örökölhető, így akinek a családjában előfordult már oszteoporózis, érdemes felkészülnie a betegségre. A változókor elérésével a csonttömeg akár 20%-kal is csökkenhet, így az ösztrogénszint növelésével kell javítani. A cukorbetegség és a pajzsmirigyproblémák szintén rizikófaktorok.

A nem megfelelő táplálkozás, vagyis az ásványi anyagokban és vitaminokban szegény étrend gyengíti a csontok szerkezetét. A kalciumban gazdag ételek fogyasztása a menopauza közeledtével elengedhetetlen. A felgyorsult életmód tartósítószerekkel, mesterséges adalékanyagokkal és ízfokozókkal teli készételei nagy rizikói a csontritkulásnak. A mozgásszegény életmód és a D-vitamin hiánya szintén felgyorsíthatja a csontok öregedését. Terhelés nélkül a csontok gyengülnek, a D-vitamin pedig ahhoz szükséges, hogy a szervezet a táplálékokból kivonja a kalciumot.
A legjobb természetes védekezés a mozgás
Megelőzésként is ajánlott mozogni, és kellő terhelést biztosítani a csontoknak. Az aerob jellegű sportok, a kocogás és a futás a betegség kialakulása előtt alkalmazható. Meglévő csontritkulásnál nő a csonttörés veszélye, ezért más jellegű, kímélőbb mozgásforma ajánlott. Ilyen az intenzív séta vagy túrázás. A gerinctorna, jóga vagy úszás mindkét esetben megfelelő arra, hogy karbantartsa a csontokat, megóvva azok ép belső szerkezetét.

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?
A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. november 6. 18 óra
Helyszín: Thália Színház
Promóció
Természetes forrásból pótolt kalcium
A tejtermékeken kívül magas kalciumforrásnak számítanak az olyan sötétzöld levelű zöldségek, mint a saláta, spenót, rukkola és brokkoli. Mivel a szezám-, kender-, tök- és napraforgómag is gazdag kalciumban, a salátát megszórva a legjobb fogás a csontoknak. Vannak olyan ásványi anyagok és vitaminok, amelyek a kalcium felszívódását segítik, ilyen a magnézium, a C- és K-vitamin. A menopauza során csökkent ösztrogénszint fitoösztrogénnel pótolható, ami a lencsében, szójában és csicseriborsóban van.
A napfény élteti a csontokat
A magas UV-szint miatt óvatosan kell bánni a napfénnyel, de a reggeli és délutáni órákban már 20 percnyi szűrt napfénnyel hozzájut a szervezet ahhoz a kellő mennyiségű D-vitaminhoz, ami a kalcium felszívódásához szükséges. A csontanyagcseréhez szükséges kalcium nagy részét a szervezet táplálékból szerzi meg, ezért a napfényt kerülőknek érdemes D-vitaminban gazdag ételeket, vagyis szardíniát, tonhalat vagy tojássárgáját fogyasztani.