Ma éjjel kell átállítani az órát! Így hat majd a szervezetedre

Holnap reggel a megszokottnál egy órával korábban kelsz. Milyen negatív hatással jár az óraátállítás?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tavaszi óraátállításkor azt szoktuk mondani: 60 percet veszítünk - melyet majd csak ősszel kapunk vissza. A nyári időszámítás minden évben március utolsó vasárnapjától október utolsó vasárnapjáig tart.

2013-ban március 31-én, vasárnap hajnali két órakor kell előreállítanod az órát három órára. Mi értelme az óraátállításnak, és miként hat a változás a szervezetedre?

Mi értelme van az óraátállításnak?

Az óraátállítás célja az energiamegtakarítás: a nyári időszámítás bevezetésével azt érjük el, hogy a nappalok nagyobb mértékben fedik egymást az emberek ébrenléti idejével - így kevesebb mesterséges világítást kell használni.

Először 1976-ban, Franciaországban vezették be a nyári időszámítást - három évvel az első olajárrobbanást követően. Úgy számolták az illetékesek, hogy ezzel a lépéssel 300 ezer tonna kőolajnak megfelelő energiát takaríthatnak meg.

Magyarországon

Hazánkban 1980 óta állítják át az órákat évi kétszer. Számítások szerint Magyarországon a nyári időszámításnak köszönhetően évente mintegy 120 GWh energiát takarítunk meg - ez a mennyiség körülbelül 30-40 ezer háztartás éves fogyasztásának felel meg.

Ugyanakkor többen megkérdőjelezték az elmúlt években az óraátállítás értelmét, mivel az energiafogyasztási szokásaink nagymértékű változáson estek át 1980 óta. Ám az átállásnak köszönhetően egy átlagos család ma is nagyjából egy napi áramfogyasztást spórolhat meg.

Ezért alszol rosszul! Képeken 8 hétköznapi álomrabló, amire nem gondolsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így hat a szervezetedre az óraátállítás!

Bár a villanyszámlán spórolhatsz ily módon, az óraátállítás negatív hatással van a közérzetedre. Az ezzel járó időeltolódáshoz ugyanis hozzá kell szoknia a szervezetednek, ami nem megy máról holnapra. A mesterséges beavatkozással biológiai órád csak lassan tud megbirkózni, zavar támad a felkelés és az elalvás ritmusában - hiszen a belső és a külső óra összhangja megváltozik.

Az óraátállítást követő egy-két hétben nő a reakcióidőd, fáradtabbnak érzed magad, fejfájás gyötörhet, és jó eséllyel tapasztalni fogod stressztűrő képességed csökkenését is. Különösen a gyerekek és az idősek szervezete adaptálódik nehezen a megváltozott időszámításhoz.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Mit tehetsz a negatív hatások ellen?

Sokat segítenek az óraátállítással járó feszültség enyhítésében a különböző relaxációs technikák, de egy forró fürdő - nyugtató hatású levendula- vagy mandarinolajjal - is csillapítja az idegrendszert, segíti az alvást. Ha szoktál délutánonként aludni, az óraátállítást követő egy hétben lehetőleg mondj le róla. Így ugyanis könnyebben átáll biológiai órád az új időszámításra, éjszaka jobban alszol majd, reggel pedig kipihentebb leszel.

Tavaszi fáradtság ellen

A tavaszi fáradságot tetézheti az óraátállítás. Kattints az alábbi videóra, és tudd meg, mit tehetsz ellene.

Fontos, hogy a lefekvést megelőző néhány órában már ne egyél olyasmit, ami nagyon megterheli a gyomrodat. Ne nézz olyan filmeket, amelyek felzaklatnak, és lehetőség szerint kerüld a vitákat is.

A reggeli, szabadban végzett sportok - kocogás, kerékpározás vagy akár egy tempós séta - segítik az agyban a szerotoninhormon előállítását, aminek hatására javul a közérzet, gyorsabban állsz át az új időszámításra.

Ezt is szeretjük