4 súlyos betegség, aminek drasztikusan csökkentheted a kockázatát: csak napi 30 perc mozgás kell

Már az is sokat számít, ha ennyit sétálsz.

Mozgás betegségek ellen
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbben, amikor az életmódváltással együtt elszánják magukat, hogy többet mozogjanak, elsősorban csak arra gondolnak, ezzel mennyi kalóriát égethetnek el. 

A mozgás azonban nemcsak a súlycsökkenésen keresztül támogatja az egészséget, de sok betegség ellen is véd, köztük olyan súlyos kórokkal szemben is, melyek halálos kimenetelűek lehetnek. 

Mozgás betegségek ellen

A rendszeres mozgás esetében nem kell rögtön a konditeremben mindennap eltöltött hosszú órákra gondolni. Már annak is jelentős egészségügyi hatása lehet, ha minél több alkalommal 30 perc aktivitást iktatsz a napjaidba. Az ugyan nem ajánlott, hogy mindennap magas intenzitással  eddz, de egy kis sétára akár naponta is sort keríthetsz.

plank

A mozgás többek között a következő területeken képes drasztikusan csökkenteni a megbetegedések kialakulásának kockázatát, sőt, egyes esetekben akár a kezelésnek is része lehet. 

  • Szív- és érrendszeri egészség: a mozgásszegény életmód egyike a legfontosabb rizikófaktoroknak, ha a kardiovaszkuláris rendszer megbetegedéseiről van szó. Ebből az amerikai tudományos összefoglalóból kiderül, hogy statisztikailag számos ehhez kapcsolódó haláleset lenne megelőzhető. A heti öt-hét alkalommal végzett, akár alacsony intenzitású, 30 perces mozgás - a sétától a kemény intervallum edzésekig - is képes csökkenteni a magas vérnyomás, a 2-es típusú cukorbetegség, a stroke, a szívinfarktus és számos más, az érrendszerhez kapcsolódó betegség kialakulásának kockázatát.
  • Ízületi problémák: noha akadnak, akik attól tartanak, hogy a mozgás gyorsítja az ízületek kopását, és növeli a sérülések veszélyét, valójában megfelelő bemelegítés és nyújtás mellett ennek éppen az ellenkezője igaz. A rendszeres mozgás segít, hogy az ízületi folyadék mindenhova eljusson, így betöltse védő funkcióját, a megélénkült vérkeringés pedig az ízületi hártya egészségét, a tápanyagok beépülését javítja, és hozzájárul a salakanyagok távozásához, a regenerálódáshoz. További pluszt jelent az izmok megerősödése, melyek stabilan tartják az ízületet, így védik a túlterheléstől és a sérülésektől. A túlsúly csökkenésével pedig az ízületekre nehezedő teher is megfogyatkozik. A mozgás szerepének fontosságára hívja fel a figyelmet az Amerikai Reumatológiai Intézet is az ízületi problémák megelőzésében és a gyulladásos betegségek kezelésében.
  • Alzheimer-kór és memóriazavarok: a kor előrehaladtával egyre több agysejt pusztul el, sőt, az olyan rettegett betegségek veszélye is nő, mint az Alzheimer-kóré. Amikor már megjelent a betegség, a rendszeres mozgás legfeljebb lassítani tudja lezajlását, ám a Kaliforniai Egyetem neurológusai szerint a megelőző jelleggel végzett sport, különösen 25 és 45 év között olyan vegyületeket szabadít fel a testben, melyek védik az agyat.
  • Szorongás és depresszió: ezek a széles körben elterjedt mentális betegségek sok ember életét megkeserítik. A Dél-Mississippi Egyetem kutatói azonban kimutatták, hogy az emberek szorongásérzékenysége nagyban csökkenthető rendszeres, 20 perces aerobikedzésekkel. A Dél-Carolinai Orvostudományi Egyetem pedig egy ennél is nagyszerűbb felfedezést tett: a depresszióval és szorongással ápolt betegeknél kiegészítő kezelésként alkalmazták az edzést, mely roppant hatékonynak bizonyult, különösen az enyhe és közepes depresszió esetén.

A különböző sportok esetében általában az intenzívebb mozgások rendelkeznek nagyobb egészségügyi előnyökkel, ám nem érdemes átesni a ló túloldalára, és túlterhelni magadat feleslegesen nagy mennyiségű vagy nem az edzettségi szintednek megfelelő aktivitással.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Otthoni gyakorlatok kezdőknek

A következő gyakorlatokat akkor is érdemes megtanulni, ha túlsúlyos vagy: nem terhelik túlzottan az ízületeidet, segítenek fogyni, és számos komplexebb, nehezebb gyakorlatra is felkészítenek. Próbáld ki őket!

Egyszerű, otthoni edzés eszközök nélkül

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük