Milyen típusú gyomorfájdalom milyen betegségre utal?
Ha a fájdalom típusáról felismered a betegséget, még azelőtt felkeresheted az orvost, hogy komolyabb baj lenne.
A gyomorfájás hátterében az idegességtől kezdve a rendszertelen táplálkozásig számtalan probléma meghúzódhat. Ha azonban a panasz gyakran visszatér, vagy teljesen ismeretlen eredetű - korábban soha nem tapasztalt - fájdalom kínoz, fontos, hogy beazonosítsd a tettest. Ha pedig időben orvoshoz fordulsz, megelőzheted a komolyabb problémák kialakulását.
Epekő - puffadás, gyomortáji fájdalom
Ha van is epeköved, jó esetben a szervezeted ezt nem jelzi számodra fájdalommal - az epekövek több mint fele ugyanis panaszmentes. Érdemes azonban gyanakodnod, ha kiadós mennyiségű zsíros étel fogyasztása után hasi puffadást vagy emésztési zavart tapasztalsz.
Az epegörcs tünetei
- Hányás, rosszullét.
- Görcsös, gyomortáji fájdalom.
- A jobb lapocka irányába kisugárzó fájdalom.
Vitatott, hogy a panaszokat nem okozó epekövet el kell-e távolítani, ha azonban jelenléte tünetekkel jár, mindenképpen orvosi beavatkozást igényel. A műtétet ma már jellemzően laparoszkópos eljárással végzik. Ilyenkor néhány apró vágáson keresztül megoldható a beavatkozás. Mindez jóval kisebb megterhelést jelent a szervezet számára, mint a feltárásos műtét.
Ha szeretnéd megelőzni a bajt vagy a kiújulást, mellőzd a zsíros, fűszeres táplálékokat, és inkább fogyassz naponta többször könnyű ételeket. Korábbi cikkünkben további hasznos epekímélő tippeket olvashatsz.
Gyomorfekély - éhségfájdalom
A gyomorfekély hátterében a gyomornyálkahártya kisebesedése áll. A megbetegedések majdnem fele a Helicobakter pylori nevű baktériummal áll összefüggésben. Kiváltó ok lehet még az örökölt hajlam, a stressz, a nagymértékű alkoholfogyasztás, a dohányzás, de főképp ezeknek a halmozása.
A gyomorfekély tünetei
- Gyomortájéki fájdalom.
- Gyomorégés, savas felböfögés.
- A fájdalom üres gyomor esetén jelentkezik.
Ha elhanyagolod a betegséget, olyan súlyosabb szövődmények léphetnek fel, mint a gyomorvérzés vagy a perforáció - a gyomor kilyukadása. A felsorolt tünetek jelentkezése esetén tehát mindenképpen fordulj orvoshoz. Amennyiben Helicobakter pylori okozza a problémát, úgy elsőként az antibiotikumos kezelésre lesz szükség. Ezt követően pedig savcsökkentő, nyálkahártyavédő gyógyszerektől várható a javulás. Műtétre szerencsére ritkán van szükség.
Megfelelő étrenddel is elősegítheted a gyógyulást, illetve megelőzheted a gyomorfekély kialakulását. Mellőzd a szénsavas üdítőket, inkább többször egyél kevesebbet, és kerüld a csokoládét, a fűszeres ételeket, valamint a kávét.
Ételmérgezés - hasi görcsök, hányás
Az ételmérgezést baktériumok vagy vegyi anyagok által fertőzött étel fogyasztása okozza. Nyáron érdemes még inkább vigyáznod, mert ilyenkor jóval gyakoribbak az ilyen típusú megbetegedések. Egy kis odafigyeléssel azonban megelőzheted a bajt: mindig gondoskodj az ételek megfelelő hűtéséről, legyektől való védelméről, mosd meg alaposan a nyersen fogyasztható élelmiszereket, a többnaposakat pedig inkább dobd ki. Ha mégsem sikerült elkerülnöd a bajt, a tünetek jellemzően a fertőzött />étel fogyasztása után 24-48 órán belül jelentkeznek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az ételmérgezés tünetei
- Émelygés.
- Hasi görcsök.
- Hányás, hasmenés.
- Láz vagy gyengeség.
Veszélyes lehet a hányás, hasmenés következtében kialakuló folyadékvesztés, ami esetenként kiszáradáshoz vezethet. Enyhébb ételmérgezés esetén elegendő a pihenés és a folyadékpótlás, ám, ha a tünetek erősek, és nem szűnnek meg három nap után, kórházi kezelésre és a kiszáradás elkerülése érdekében infúzióra lesz szükség.
- fertőzés
- táplálkozás
- epekő
- gyomorfekély
- emésztőrendszeri betegség
- tünetek és betegségek
- ételmérgezés
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- baktérium
- gyomorfekély
Gyomorfekély: ha a Helicobacter pylori túlszaporodik
- gyomor
- bélrendszer
Székrekedés, puffadás, gyomorégés
- gyógynövény
- tünetek és betegségek