7 elváltozás a körmön, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni: pikkelysömör esetén is megváltozhatnak
A körmök alakjának, színének, felületének megváltozása a szervezet egészségügyi állapotáról árulkodhat.
A körmök elváltozásai az általános egészségügyi állapotról is sokat elárulnak. Tápanyaghiányok esetén töredezetté, gyengévé válhatnak, kisebb, fehér pöttyök jelenhetnek meg a felszínükön.
Alakjukra, színükre és formájukra is érdemes odafigyelni, hiszen ezek eltérései a belső szervek megbetegedéseit is kísérhetik amellett, hogy természetesen olykor külső behatásra történő sérülés áll a háttérben. A körmök kinézete tehát korántsem pusztán esztétikai kérdés, az egészség érdekében is javasolt foglalkozni vele.
Pikkelysömörre jellemző elváltozások
A pikkelysömör, más néven psoriasis a bőr fokozott elszarusodásával jár, férfiakat és nőket egyaránt érinthet, és bármikor felütheti a fejét. Hátterében az immunrendszer gyengesége állhat, ám a pontos okai nem teljesen tisztázottak. A krónikus betegség bizonyos időközönként fellángol, oki kezelés jelenleg még nem létezik.
A bőrön főleg a könyök, a térd, a törzs és a hajas fejbőr területén alakulhatnak ki vörös, viszkető, hámló foltok. A pikkelysömör a körmöket is érintheti, a leggyakoribb elváltozás, hogy a körömlemezen apró gödröcskék jelennek meg, de a fehér foltok szintén gyakoriak. A köröm alatti bőrmegvastagodás miatt a körömlemez részlegesen elemelkedhet, ez az onycholysis.
Máj- és vesebetegséget is kísérhet körömtünet
A krónikus vesebetegséggel élőknél szintén megfigyelhető a körömlemez elemelkedése, illetve a Lindsay-körömnek is nevezett elváltozás sem ritka. Utóbbi esetben a köröm alsó része fehér, a teteje pedig pirosas vagy barnás.
Krónikus veseelégtelenség és májbetegség kísérőtünete lehet a Terry-féle köröm, ami sokban hasonlít az előbbi elváltozásra: a köröm nagy része fehér, alján a kis félhold, vagyis a lunula hiányzik, a köröm tetején pedig egy sötétebb, vékony sáv mutatkozhat. A májzsugorral élő betegeknél kifejezetten gyakori.
Homorú körmök
A homorúvá, kanálszerűvé váló körmök, vagyis a koilonychia hátterében több dolog is meghúzódhat, a legáltalánosabb ok a vashiányos vérszegénység, ami világszerte sokakat érint. Tápanyaghiányhoz vezethet a nem megfelelő táplálkozás, a vashiány mellett a folsavban, fehérjében és C-vitaminban szegény étrend, felszívódási zavar, lisztérzékenység (cöliákia), de az is lehet, hogy rejtett vérzés van a bélrendszerben.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vashiányos anémia esetén sápadt, hűvös bőr, fáradékonyság, mellkasi fájdalom, szédülés, fejfájás, gyors szívverés és légszomj is jelentkezhet, a körmök nemcsak homorúvá, hanem töredezetté is válhatnak.
A homorú körmök kísérhetnek autoimmun kórképeket, például a szisztémás lupus erythematosust (SLE), illetve összefüggést mutatnak a szív- és érrendszeri betegségekkel és a pajzsmirigy-alulműködéssel.
10 vasban gazdag étel
A vas felszívódását segíti a C-vitamin, a béta-karotin és az E-vitamin, érdemes az étkezésekben ezekkel társítani. A leghatékonyabban a húsokból és a belsőségekből szívódik fel, de tudatosan összeválogatott zöldséges ételekkel is fedezhető a szükséglet, így több variációt is mutatunk.
10 étel, ami tele van vassal: fáradékonyság, fejfájás ellen is javasoltak
Nézegess képeket!
Elolvasom(Borító- és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary. Képek forrása: Wikipédia/Nickyay, Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- tünetek és betegségek
- tápanyaghiány