Ekkor már nem szabadna kávézni az alvásszakértők szerint: a biológiai órát is megzavarhatja a koffein
Figyelembe kell venni a koffein felezési idejét.
Sokak számára elképzelhetetlen a mindennapi működés kávé nélkül. Ez az első, amit reggel keresnek a lendületesebb napindítás reményében, és nem ritka, hogy egész nap az ébren maradást és a koncentrációt támogató "üzemanyagként" fogyasztják.
A koffein javíthatja a mentális és a fizikai teljesítményt, élénkítheti az anyagcserét, ugyanakkor nem csak pozitív hatásai vannak, ha délután juttatod be a szervezetedbe, már akadályozhatja az éjszakai pihenésed is. A fogyasztásához nem árt némi tudatosság.
Koffein és alvás
A koffein egy természetes pszichoaktív anyag, ami számos élelmiszerben és italban megtalálható. Természetes módon több növényben, például a kávébabban vagy a tealevélben is előfordul, ugyanakkor szintetikusan is előállítják. A kávé a legtöbbet fogyasztott koffeintartalmú ital, sőt ami azt illeti, az egyik legnépszerűbb ital napjainkban. Segíti az összpontosítást, kedvező hatással van a mentális és a fizikai teljesítményre, serkenti a központi idegrendszert.
Koffeintartalmú étel vagy ital fogyasztását követően a gyomor és a vékonybél gyorsan felszívja a koffeint, annak maximális hatása a bevitelt követő 30 és 60 perc között jelentkezik, bár ez egyénenként eltérő lehet. A felszívódás után az anyag eloszlik az egész szervezetben, átjut a vér-agy gáton, az agyban pedig blokkolja az adenozinreceptorokat. Az adenozin egy elalvást segítő vegyület, ami az agyban termelődik az ébren töltött órák során.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Minél több halmozódik fel belőle, annál álmosabbak leszünk. A koffein beavatkozása révén viszont éberek maradunk. Így aztán a vegyület beavatkozik a szervezet biológiai órája, a cirkadián ritmus működésébe is.
Ekkor már nem kéne kávézni
Lényeges kérdés, hogy meddig tart a koffein hatása, hiszen ehhez lenne érdemes igazítani a fogyasztását is. A hatást a felezési idővel mérik, ez az a pont, amikorra a szervezet az elfogyasztott koffeinmennyiség felét már feldolgozta. A koffein felezési ideje 4-6 óra, így aztán az alvásszakértők felhívják rá a figyelmet, hogy a délután elkortyolgatott kávé bizony ébren tarthat éjszaka. Lefekvés előtt hat órával már nem javasolják a kávézást, különösen akkor, ha valaki egyébként is alvászavarral küzd.
A felezési időt ugyanakkor befolyásolja néhány dolog, míg például a dohányosoknál akár 50 százalékkal is lerövidülhet, addig a várandósok koffein-anyagcseréje azt átlagosnál jóval lassabb.
A koffein nem csak az elalvás idejét tolhatja el, az alvásminőséget is ronthatja, csökkentheti a lassú hullámú alvás idejét, amely az alvás mély, pihentető szakasza, nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az ember reggel frissen és kipihenten ébredjen. Azok, akik leszoknak a kávézásról, vagy kávémentes hónapot tartanak, több pozitív hatás mellett javuló alvásminőséget is tapasztalhatnak.
Mi történik a testeddel, ha egy hónapig nem iszol kávét?
Bár általában nem így gondolunk rá, a kávé egy élvezeti szer, ami viszonylag gyorsan koffeinfüggőséget okozhat. Nem könnyű lemondani róla, ám a hiányában jelentkező pozitív változások miatt megéri megpróbálni.
Mi történik a testeddel, ha egy hónapig nem iszol kávét? Nem csak az alvásminőséged javulhat
A kávéról lemondani nem egyszerű, ám lehet, hogy megéri.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)