Mi történik a testeddel, ha egy hónapig nem iszol kávét? Nem csak az alvásminőséged javulhat

A kávéról lemondani nem egyszerű, ám lehet, hogy megéri.

Egy hónapig kávé nélkül
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kávé napjaink egyik legnépszerűbb itala, ami nélkül sokan egyáltalán nem tudják elképzelni a mindennapjaikat. Az ébredést vagy az ebédet követő kávézás nemcsak fizikai szükséglet, hanem rituálé is, amit örömmel végez az ember.

Bár általában nem így gondolunk rá, a kávé egy élvezeti szer, ami viszonylag gyorsan koffeinfüggőséget okozhat. Nem könnyű lemondani róla, ám a hiányában jelentkező pozitív változások miatt megéri megpróbálni. 

Egy hónapig kávé nélkül

A koffein javítja a koncentrációt és a hangulatot, fokozza az anyagcserét. Az agyban előidézett kémiai változások révén függőséghez vezethet. Amennyiben valaki napi rendszerességgel kávézik, a szervezete hozzászokik, ahogyan ez az alkohol vagy más, addikciót okozó szerek esetében történik. Ez azt is jelenti, hogy a kívánt hatás eléréséhez idővel egyre többet és többet kell bevinnie a szervezetébe az anyagból.

Ha pedig úgy dönt, hogy leszokik a kávéról, elvonási tüneteket, sóvárgást tapasztalhat. Mégis érdemes lehet kipróbálni, hogy milyen az élet nélküle, ugyanis pozitív változások történhetnek a szervezetben. Mire számíthat, aki egy hónapig nem iszik az italból? 

Javul az alvásminőség

A koffein befolyásolhatja az alvásminőséget, és nem csak akkor, ha valaki közvetlenül lefekvés előtt kávézik. Nyugtalan alváshoz, napközbeni álmossághoz vezethet, ha az ember túlzásba viszi a fogyasztását. Amennyiben úgy döntesz, hogy egy darabig, például egy hónapig nem kávézol, megfigyelheted, hogy mélyebb, zavartalanabb lesz az alvásod, illetve rövidebb ideig tart álomba merülnöd is. 

Javul a tápanyagok felszívódása

A koffeinfogyasztás, különösen magas bevitel esetén bizonyos tápanyagok felszívódását ronthatja. Ilyenek a vas, kalcium, illetve a B-vitaminok. A koffeinmegvonás hozzájárulhat, hogy elegendő mennyiséghez jusson belőlük a szervezet. 

Egészségesebb fogak

A kávé és a tea elszínezheti a fogakat, ez a magas tannintartalmuknak köszönhető. A kávé savassága a zománc károsodásához, illetve a fogak gyorsabb romlásához is vezethet. Az ital nélkül könnyebb az ép és esztétikus fogazat megőrzése. 

Kiegyensúlyozottabb hormonrendszer

A koffeintartalmú italok elhagyása a nők számára különösen hasznos lehet. Azok ugyanis beleszólhatnak a hormonháztartásba, hatással lehetnek az ösztrogénszintre. A vizsgálatok vegyes képet mutatnak, de általában a hormon szintjének emelkedése a jellemző. Bár a kávét nem hozták összefüggésbe velük, az emelkedett ösztrogénszint az endometriózis, az emlődaganat és a petefészekrák rizikóját is növelheti

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Csökkenő ingerlékenység

A túlzott koffeinfogyasztás fokozódó ingerlékenységhez, izgatottsághoz, szorongásos panaszokhoz vezethet. A szervezet üss vagy fuss reakcióinak aktiválódása heves szívdobogást, idegességet, sőt extrém esetben akár pánikrohamot is okozhat. Ha kihagyod a kávét a mindennapjaidból, nyugodtabbnak, kiegyensúlyozottabbnak érezheted magad.

Nemzetközi ajánlások szerint egészséges felnőttek számára napi maximum 400 milligramm koffein tűnik biztonságosnak. Ez körülbelül négy csésze főzött kávénak felel meg, de fontos figyelni a többi koffeinforrásra is, hiszen azok összeadódnak a nap során.

3 kávézási szokás, ami évekkel rövidítheti le az életet

Az örök kérdés, ami minden vendégségben felmerül, hogy „te hogy iszod a kávét?” A lehetőségek, kombinációk tárháza szinte végtelen, és az, hogy ki hogyan fogyasztja a népszerű italt, jelentősen befolyásolja a szervezetre gyakorolt hatásait is.

3 kávézási szokás, ami évekkel rövidítheti le az életet: sokan elkövetik ezeket a hibákat

Ezeket a kávézási hibákat érdemes elkerülni, ha az egészséged megőrzését tartanád szem előtt.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük