Egyre több helyen bukkannak fel úgynevezett kardiotanösvények vagy kardioösvények, melyek kifejezetten szív- és érrendszeri betegek számára javasolt, terheléssel, pulzusszám-emelkedéssel járó mozgási lehetőséget nyújtanak.
A szívbarát erdei utak az Út az egészséghez program keretén belül jöttek létre, összesen már hat helyszínen jelöltek ki ösvényeket szív alakú piktogrammal, melynek a közepén egy fehér útkanyarulat látszódik. Különlegességük, hogy szakmai alapon meghatározott pontokon pulzusmérő állomásokat is kialakítottak, amik segítenek a túrázók szívének egészségi állapotát felmérni.
Gyönyörű kardioösvények
Rendszeres mozgással a különböző krónikus betegségek kockázata köztudottan csökkenthető. A kijelölt helyeken végzett gyalogtúrák jótékony hatással bírnak az érrendszerre nézve, de cukorbetegek számára, és súlyos elhízás esetén is javallott sétálni rajtuk. Gyakran látni olyan kirándulókat a helyszíneken, akik nordic walking gyaloglótechnikával és túrabottal haladnak végig az utakon, ami amellett, hogy kíméli az ízületeket, kitűnően fejleszti az állóképességet és az izomzatot. Akár vezetett gyalogtúrákon is részt lehet venni, de egyénileg is bejárhatóak az utak. A nagyszerű kardiológiai projekt még nem állt le, a tervek szerint 22 kardioösvényt jelölnek ki a következő években - addig is érdemes végignézni a jelenleg elérhető mesés helyszíneket.

Az ország legelső kardioösvényének kiindulópontja a projekt mögött álló Szent Ferenc Kórház közelében található, ez a 2015-ben átadott Hárs-hegyi tanösvény. A 2, 7, illetve 5,1 kilométer hosszú körtúrákon nincsenek nagy emelkedők, így még az idősebb korosztály tagjai is élvezhetik az egészségügyi sétát a helyszínen, de a cukorbetegeknek javasolt uzsonnával készülniük.

Az idők folyamán a Kékestetőn összesen három túraútvonalat is kijelöltek az természetjáróknak. A legújabb, 2020-ban kialakított kardioösvényeket különböző színek mutatják, amik eltérő nehézségi fokozatot jeleznek, így még a kirándulás előtt kiválaszthatják az érkezők, hogy melyiken szeretnének végigmenni.

A zöld színű a legrövidebb, csupán 2 kilométeres, a kék közepes nehézségű, mely már 4,2 kilométer hosszan vezet, és a piros a legnehezebb 318 méteres szintkülönbségével és 6,4 kilométeres hosszával.
Fotó: Kékes Online / Czímer Tamás, a kép használatát Korepta Lilla, a Kékes Online főszerkesztője engedélyezte.

Ahogy a többi kardioösvényen, itt is az út során különböző pulzusmérő táblákat helyeztek ki, ahol a gyaloglók lejegyezhetik saját értékeiket. Az itteni helyszínen rögzített adatokat később a Mátrai Gyógyintézet elemzi ki, és indokolt esetben még vizsgálatra is behívhatják az illetőt.
Fotó: Kékes Online / Czímer Tamás, a Kékes Online főszerkesztői engedélyével.

De nem csak a magaslatok környékén vezetnek szívbarát túrautak, többek között Budapesten, az újpesti Farkas-erdőben is kialakítottak ilyet. A tanösvényen szintén kétfajta út közül választhatnak a túrázók, az egyik 2,4 kilométer, a másik 4,2 kilométer hosszú. A gyalogtúra során különböző akadálypályákon is végig lehet menni, melyek fejlesztik a koordinációs képességeket.
Fotó: Kökény Tamás / Facebook, a szerző engedélyével.

Az egyik legismertebb és legnépszerűbb budapesti kirándulóhelyen, a Normafa mesés erdejében is vezet kardioösvény. Az előző helyszínekhez hasonlóan szintén többfajta nehézségi szint közül választhatnak a gyaloglók, a könnyű 3,5 kilométeres, a közepesen nehéz 4 kilométer hosszú, a legnehezebb 5 kilométeren húzódik végig.

2018 májusában Miskolcon is átadtak egy szívbarát tanösvényt a bükki Csanyik-völgyben, mely lélegzetelállító tájakon vezeti végig a természetjárókat. Állóképességtől függően kétfajta ösvény közül választhatnak az érkezők, az egyik 1,5 kilométer hosszú, a másik pedig 3 kilométeren kanyarog, és 120 méteres szintkülönbségű.

A veresegyházi kardiotanösvényen is érdemes végigmenni, hiszen patakot és tavat is körbeölel, köztük a képen szereplő Sződrákosi-patak peremén halad végig. Itt három nehézségi fokozatú útvonalat alakítottak ki, a kék jelzésű a legrövidebb, 2,7 kilométeres, a zöld közepesen nehéz, 4,4 kilométeres, a piros pedig 7,1 kilométeres.
(Cikken belüli képek forrása: miapa / indafoto CC BY-NC-SA 2.5 HU, Budapesti Szent Ferenc Kórház hivatalos oldala, BudapestKids, Utazz Pixelekkel, Tamás Kökény, Út az egészséghez / Facebook, Kékes Online / Czímer Tamás, borítókép forrása: BudapestKids / Facebook)