Inzulininjekció helyett tabletta: mikorra várható az fejlesztés?

Hamarosan megkezdődnek a humánkísérletek a cukorbetegség kezelését szolgáló tablettával.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cukorbetegek száma napjainkra a világon elérte a 371 milliót. Hazánkban nagyjából hétszázezer diagnosztizált diabéteszes él, de szakértői becslések szerint nagyjából ugyanennyire tehető azon betegeknek a száma, akiknél még nem fedezték fel a problémát.

A betegség kezelése legtöbbször inzulininjekcióval történik, amit az érintettek naponta adnak maguknak. Évek óta beszélnek róla a szakemberek, hogy talán hamarosan lesz tabletta formában is bevehető inzulin, most újra felcsillant a remény - írja a The Conversation nevű lap.

A cukorbetegség kialakulása

A cukorbetegség lényege, hogy a szervezet nem termel elegendő mennyiségű inzulint, illetve a sejtek nem reagálnak elég érzékenyen rá. Ennek eredményeképpen a szervezet nem tudja hasznosítani a cukrot, az a vérben marad, illetve a test a vizelet útján próbálja meg eltávolítani. A betegségről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.

A cukorbetegség szövődményei

  • Érszűkület.
  • Látásromlás.
  • Magas vérnyomás.
  • Vérkeringési zavarok.
  • Veseműködési zavarok.
  • Idegrendszeri problémák.

A cukorbetegség kezelése

Ha a szervezet képtelen az inzulin hormon termelésére, úgy egyfelől fontos a kiegyensúlyozott étrend - nap ötszöri étkezés, kis adagokban -, másfelől az életmódtól függően naponta legfeljebb öt alkalommal be kell adni az inzulininjekciót.

Gombás fertőzés, gyakori szomjúság hívja fel a figyelmet a kórra

Nézegess képeket!

Elolvasom

Inzulininjekció helyett tabletta?

Már az 1930-as években felmerült a gondolat, hogy az inzulint tabletta formájában is előállítsák, ám az elképzelés túl sok nehézségbe ütközött. Az első problémát az jelentette, hogy az inzulin egy fehérje, amit a gyomor emésztőenzimjei megsemmisítenek. A következő probléma, hogy még ha biztonságosan át is halad a gyomron, az inzulin túlságosan nagy molekula - körülbelül 30-szor akkora, mint az aszpirin - ahhoz, hogy megfelelően felszívódjon a véráramban.

Az első sikeres állatkíséreltek

Sanyog Jain, az indiai Nemzeti Gyógyszerészeti Oktatási és Kutatási intézet tudósa kollégáival 2012-ben kifejlesztett egy olyan szájon át szedhető inzulinkészítményt, amely sikeresen kontrollálta a vércukorszintet patkányoknál. A felhasznált anyagok azonban túl drágának bizonyultak ahhoz, hogy megkezdjék a tömeggyártást.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Alacsonyabb előállítási költség

A közelmúltban viszont a Biomacromolecules nevű folyóiratban megjelent egy cikk arról, hogy nem csupán sikerült legyőzni a két fő akadályt, ami az inzulin tabletta útjában állt, de az előállítási költségeket is jelentősen mérsékelték. A kutatók lipidek - zsírsavak - hozzáadásával akadályozzák meg, hogy a gyomor emésztőenzimjei roncsolják a fehérje szerkezetét, az inzulin vérbe történő bejutását pedig folsavval segítik.

Harc a gyógyszergyárak között

A tudósok szerint a tabletta nagy előnye - azon kívül, hogy a cukorbeteg megkíméli magát a tűszúrástól -, hogy míg az injekció által bevitt inzulin hatása csak legfeljebb hat-nyolc órán át tart, addig a szájon át szedhető pirula akár 18 órán át képes szabályozni a vércukorszintet. A humán kísérletek egyelőre nem kezdődtek meg, de erre várhatóan nem kell sokat várni, hiszen elképesztő versenyfutás zajlik a gyógyszeriparban ezen terület megszerzéséért. Egy dán és egy izraeli gyógyszercég is hamarosan elkezdi a humánkísérleteket, kettes típusú cukorbetegek bevonásával.

Ezt is szeretjük