Alma típusú hízás, menstruációs zavar: 2 jel, hogy hormonjaid okozzák a túlsúlyod

Milyen hormonok állhatnak a túlsúlyod mögött?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A női szervezet hormontermeléséért a petefészek, a pajzsmirigy és a mellékvesekéreg felel. Amennyiben a hormonális egyensúly felborul, az többek között az alakodon is meglátszik.

Ha régóta hiába próbálkozol a fogyással, előfordulhat, hogy be van húzva a hormonális kézifék. Ha az alábbiakban magadra ismersz, jelentkezz be endokrinológushoz, és kérj hormonvizsgálatot!

Menstruációs zavar: ösztrogéndominancia

Ha az ösztrogén túlsúlyba kerül a progeszteronnal szemben, a szervezet raktározó üzemmódra áll. Ilyenkor számos kellemetlen tünet hívhatja fel a figyelmet a hormonegyensúly eltolódására, az alábbiakban a legtipikusabbakat láthatod.

Az ösztrogéndominancia tünetei

  • Petefészekciszták
  • Mellfeszülés
  • Bőrproblémák
  • Hangulatingadozások
  • Menstruációs zavar, szabálytalan ciklus

Az ösztrogén szerepe nem csupán a peteérés elindítása, valamint a külső nemi jellegek kialakítása. Ez a hormon felelős azért, hogy a női test gömbölyűbb, párnásabb a férfiakéhoz képest.

A szakértő szemével

Az alábbi videóban Dr. Csiszár Miklóst kérdeztük arról, hogy mit lehet tenni ösztrogéndominancia esetén. Kattints, és hallgasd meg a véleményét!

Alma típusú hízás

Magas kortizolszint

Ha nem fenékre és combra, hanem jellemzően a hasadra hízol, az úgynevezett alma típusba tartozol. Ez lehet egyszerűen alkati kérdés, de előfordulhat, hogy egyes hormonok okozzák a problémát. Amennyiben a mellékveséd a kelleténél több kortizolt - stresszhormont - termel, annak eredményeképpen hasra hízol. A kortizol ugyanis aktiválja a lipoprotein lipázt, illetve gátolja a zsírégetést a zsigeri területeken.

Ilyen esetekben megfelelő stresszkezelési módszer elsajátítása szükséges, érdemes meditálnod, valamint rendszeresen sportolnod - hiszen a mozgás csökkenti a szervezet kortizolszintjét. A stresszhormon okozta hasi hízásról bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Magas férfinemihormon-szint

Ha a női szervezetben a szükségesnél több férfi nemi hormon termelődik, az ugyancsak férfias, alma típusú hízáshoz vezethet. További gyanúra adhat okot a fokozott szőrnövekedés, a zsíros, problémás bőr. Ilyenkor a magas tesztoszteronszint a peteérésre is hatással lehet, mindez pedig policisztás ovárium szindrómához vezethet, ami, ha kezeletlen marad, akár meddőséget is okozhat. Tudj meg többet róla korábbi cikkünkből!

Ezt is szeretjük