4 betegség, ami hasi zsírpárnákat okozhat, és megnehezíti a fogyást
A makacs hasi zsírpárnák hátterében különböző betegségek is állhatnak, amik gátolják a fogyást.
A hasi elhízás leggyakrabban nemcsak a bőr alatti zsírszövet, hanem a viszceláris, zsigeri testzsírszázalék növekedését is jelzi. Ez utóbbi pedig különböző krónikus betegségek kialakulásához vezethet, köztük a 2-es típusú cukorbetegség és a szívbetegség.
De nemcsak szövődményeket okoz az elhízás, hanem a hátterében is állhatnak különböző betegségek. Amikor kiegyensúlyozott táplálkozás és rendszeres edzés mellett sem indul be a fogyás, előfordulhat, hogy csak a pontos diagnózis alapján felállított étrend, rendszeres mozgás, esetenként gyógyszeres kezelés segíthet.
Pajzsmirigy-alulműködés
A hízás hátterében leggyakrabban az egészségtelen életmód áll, ám pajzsmirigy-alulműködés esetén akkor is akadozhat a fogyás, hogyha egyébként már teljesen száműzte az érintett az étrendjéből a feldolgozott, kalóriadús élelmiszereket.
A pajzsmirigy által termelt hormonok befolyásolják az anyagcsere működését, elősegítik a szervezetet abban, hogy a bevitt kalóriákat energiává alakítsák át. Hogyha a pajzsmirigy kevés hormont termel, akkor az anyagcsere is lelassul. Nem minden esetben jár jelentős hízással, gyakran csak 2-5 kilóról van szó, de azok makacsul ragaszkodhatnak.
Az egyik módja annak, hogy a súlygyarapodás megálljon, az a gyógyszeres kezelés, ami beindítja a pajzsmirigyhormon termelését, egyúttal serkenti az anyagcserét is. Rossz hír, hogy ettől sem szabad csodát várni, csak a megfelelő étrend betartása mellett indul be a súlyvesztés, a napi menü teljes kiőrlésű gabonákból, lassú felszívódású szénhidrátokból, zöldségekből álljon. Hetente javasolt 300 perc testmozgást végezni, mint a kocogás, a biciklizés, sétálás vagy valamilyen otthoni, esetleg konditermi tornázás. A pajzsmirigy-alulműködés csökkentheti a pulzusszámot is, így érdemes orvossal konzultálni a pontos edzési rutinról és a diétáról is.
Inzulinrezisztencia
Az inzulinhormon feladata a vércukorszint kontrollálása, segít a sejteknek a glükózt energiává alakítani. Amikor a sejtek inzulinrezisztenssé válnak, nem tudják az inzulint megfelelően hasznosítani, magas értéken tartva ezzel a vércukorszintet. Amikor a hasnyálmirigy úgy érzékeli, hogy túl magas a vércukorszint, akkor még több inzulint termel, hogy csökkenteni tudja, idővel 2-es típusú cukorbetegséget okozva ezzel. Ennek az előfutára az inzulinrezisztencia, ekkor a kalóriákat nem a sejtek használják fel, hanem zsír formájában elraktározódnak, gyakran a hastájékon.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A vércukor ezen zavara esetén alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztása a javasolt, amik lassan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak, ezzel nem okoznak hirtelen vércukorszint-emelkedést. A szénhidrát bevitelére külön oda kell figyelni, ez nők esetében maximum 140-180 gramm lehet, férfiaknak pedig 160-200 gramm, a pontos mennyiséget a kezelőorvos írja elő. A magas glikémiás indexű ételek kerülendők, idetartoznak a cukrozott, finomított élelmiszerek, a fehér rizs és a fehér kenyér.
Akárcsak pajzsmirigy-alulműködés esetén, inzulinrezisztencia fennállásakor is kulcsfontosságú rendszeres mozgást beiktatni, lehetőleg napi 30 perc mérsékelt vagy 15 perc intenzív testmozgás formájában. Ez lehet gyaloglás, túrázás, kocogás, úszás vagy tánc, de minden esetben a kezelőorvos előírásai a követendők.
PCOS
A PCOS, azaz policisztásovárium-szindróma szintén súlygyarapodást okozhat, ugyancsak a hormonális egyensúly felborulása miatt. A PCOS-ben szenvedő nők több androgén hormont termelnek, mint ami normális lenne. Tünetei közé tartozik a szabálytalan havi ciklus, a fokozott szőrnövekedés és a ciszták kialakulása a petefészekben. Ezt okozhatja eleve az inzulinrezisztencia, gyakran kéz a kézben járnak, és szintén a vércukorszint felborulását eredményezi, ami elhízáshoz vezet.
Cushing-szindróma
A Cushing-szindróma olyankor jelentkezik, amikor a szervezet túl sok kortizolt termel, ami stresszhormonként is ismert. Ez az inzulinon kívül szerepet játszik a vércukorszint szabályozásában, és a bevitt kalóriák energiává alakításában, emellett feladata a szervezet nátriumszintjének fenntartása is.
A Cushing-szindróma kezeletlenül végzetes kimenetelű lehet, nem csak elhízást, hanem vérrögösödést is okoz, akár szívrohamot is előidézhet, hátterében leggyakrabban valamilyen daganat áll. Nehéz észrevenni, összekeverhetik a PCOS-szel vagy metabolikus szindrómával. Vérvizsgálattal kimutatható, az alacsony ACTH-szint árulkodó lehet. Gyógyszerekkel, kemoterápiával kezelendő, de akár műtétre is sor kerülhet. Speciális étrendet írnak elő az orvosok, és rendszeres testmozgást.
A 8 legjobb mozgásforma 50 felett a makacs hasi zsír ellen
Ötvenéves kor felett számos változáson megy át a szervezet, amiknek kapcsán érdemes beiktatni néhány életmódbeli változtatást.
A 8 legjobb mozgásforma 50 felett a makacs hasi zsír ellen: érteni kell a testműködés változásait is
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
- hasi hízás
- okok
- fogyás
- fogyókúra
- betegség
- hormon
- inzulinrezisztencia
- pajzsmirigy alulműködés
- Életmód