Tényleg jó sampon helyett a hajmosó szappan? Kipróbáltuk, és elmondjuk az eredményt
A hajmosó szappan a sampon környezetbarát alternatívája.
Hiába a környezettudatosság a mindennapokban, ha a fürdőszoba tele van kisebb-nagyobb tusfürdős és samponos műanyag flakonokkal, amelyek tartalma ráadásul a legjobbnak hitt márkák esetében is nehezen lebomló SLS- és SLES-vegyületekkel lehet tele. Mára persze erre is létezik környezetbarát alternatíva.
A tusfürdők helyett már bármilyen bőrtípusra lehet találni kímélő natúrszappant, a hajmosó szappannal pedig a samponok cserélhetők le. A használatuk a megszokottól némiképp eltér, ami miatt sokan idegenkednek tőle, pedig csak egy kicsit kell megváltoztatni velük a tisztálkodási rutint.
Hajmosó szappan: jobb, mint gondoltam
Jómagam először kizárólag környezettudatossági okokból szerettem volna kipróbálni a hajmosó szappant, bízva abban, hogy a hajam előbb-utóbb megbarátkozik a felállással, és továbbra sem kell a szokásos két napnál gyakrabban mosnom a hajamat. Az eredmény viszont nem a várt módon alakult - meglepetésemre annál sokkal meggyőzőbben.
Csak azt reméltem ugyanis, hogy kevesebb hulladék termelésével a megszokott samponokhoz hasonló eredményt érhetek el, néhány hét után viszont érezhetően erősödni kezdett a hajam, és alig hittem a szememnek, de a töredékére csökkent a hajmosások után a kádban maradó hajszálak száma. Talán csak szerencsém volt az első választással, de nagyon biztató volt a látványos változás.
A szappansamponok használata
A hajmosó szappanról tudni kell, hogy használata már az állaga miatt is valamivel macerásabb a sima tubusos samponokénál. A folyékony verzióhoz képest a szappant a megnedvesített hajon kell dörzsölni ahhoz, hogy felhabosodjon, ez néhány másodperc után meg is történik.
Mivel a szappan lúgos, a fejbőr beszappanozása, majd leöblítése után még egy fontos teendő van: savas kémhatású anyaggal átöblíteni az egészet. Ez lehet egy bögrényi vízben elkevert, nagyjából egy evőkanálnyi gyümölcsecet, citromlé vagy citromsav is. Ettől ráadásul fénylő és puha is lesz a hajkorona.
Azt mondják, idő kell, mire az erős samponok után a hajmosó szappanok használatát megszokja a haj. Néhány használat után viszont már kiderül, hogy megfelelő-e az adott hajtípusra, hiszen ahogy sampon és sampon között, úgy itt is vannak különbségek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Melyik a legjobb hajmosó szappan?
A natúrszappanok gyártói között több olyat is találunk, amelynek kínálatában szerepel a samponszappan is. Érdemes többet kipróbálni, ha elsőre nem találja meg az ember a hajának megfelelő változatot. Az alábbi néhány termék között szinte biztosan akad jó választás, ráadásul mindegyik pálmaolajmentes, magyar termék, amikért állatkísérleteket sem végeztek.
1. Olivia rozmaringos samponszappan
Az Olivia Natural háromféle szappant is a piacra dobott: rozmaringosat, mentás-teafásat, holt-tengeri iszaposat. Talán a szerencsének köszönhető, hogy a rozmaringos lett a legelső samponszappanom, ami azonnal meggyőzött, és nálam máig viszi a prímet. Ráadásul kellemes, mégis enyhe illata van. Tartalmaz elszappanosított kókuszzsírt, napraforgóolajat, ricinusolajat, olívaolajat, rozmaringolajat is. A 90 grammos kocka ára 1 090 forint volt a Zöldbolt webshopban.
2. Serafim kókusztejes hajmosó szappan
A Serafim termékeit megbízhatónak ismertem meg, és a hajmosó szappanjukban sem kellett csalódnom. Bár tartottam attól, hogy a kókusztej miatt zsírosabbá válik a hajam, hiszen hajlamos a zsírosodásra, félelmem meglepetésemre alaptalannak bizonyult. A termék tartalmaz még szappanosított extra szűz olívaolajat, kókuszolajat, ricinusolajat, rozmaring-illóolajat, zöld agyagot is, táplálja és kezelhetővé teszi a hajat, nálam a képzeletbeli dobogó második helyét érdemelte ki. A 100 grammos szappan ára 990 forint volt a Zöldboltban.
3. Napvirág Natúr szappan
A legnagyobb kiszerelésű az általam kipróbált szappanok között, szinte teljesen illatmentes, a használata után nagyon puhának éreztem a hajamat. Dióolajat, szőlőmagolajat tartalmaz, de van benne szappanosított kókuszolaj, olívaolaj, ricinusolaj, méhviasz és citromillóolaj is. A 120 grammos termék ára 1 290 forint volt a Zöldboltban.
4. Manna Egészséges tincsek szappan
Teljesen natúr, alig van illata, hajkímélő, tápláló hatóanyagokat tartalmaz. Bár nekem a negyedik helyre szorult, egyértelmű előnye, hogy ez sok bioboltban, drogériában, még a dm-ben is kapható. Tartalmaz szappanosított ricinus- és olívaolajat, kókuszolajat, zöld agyagot, levendula- és teafa-illóolajokat. Az ára kicsit magasabb az előbbieknél: 1600-1700 forint körül volt a dm-ben a 90 grammos kiszerelés.
Tapasztalatok a szappansamponról
Összességében úgy látom, a hajmosó szappanok szinte minden esetben kiválthatnák a flakonos samponokat, legalábbis a legtöbb hajtípusra lehet találni megfelelőt - hacsak nem ragaszkodik valaki a hajmosás utáni erős illatfelhőhöz, mivel többségük enyhén illatosított, az ecetes-citromos öblítés után csaknem illatmentes lesz a haj.
Sokan tartanak attól, hogy a szappanok nehezen oszlathatók szét a hajon, vagy a szálak között darabok maradnak mosás után. Ettől nem kell félni: a tapasztalatok szerint a szappanok pár másodperc után sokkal erősebben is habzanak a folyékony samponoknál.
Ráadásul nálam a hatásuk is jóval tovább tart a hagyományos szappanoknál. Mióta átszokott a hajam a szappanokra, a kétnapos időközökből hamar csak heti kétalkalmas mosás lett: míg a korábbi samponjaim mindegyikénél a harmadik napon zsírosodni kezdett, a szappannál 3-4 napig teljesen tisztának érzem.
Talán csak gyermekeknek nem a legjobb választás: mivel a lúgos szappan a szembe kerülve meglehetősen csíp, így a mosás mindenkitől igényel egy kis türelmet és rutint. Bő vízzel kimosva szerencsére gyorsan elmúlik a fájdalom. Az apró és hamar leküzdhető kényelmetlenségekért pedig garantáltan kárpótol, hogy legfeljebb csak egy könnyen újrahasznosítható papírdobozka marad utána, így ezzel is csökkenthető a háztartásban keletkező hulladék.
Hulladékmentes menstruációt ígér az intimtölcsér: megéri váltani?
A menstruációs hulladék nagy része lassan lebomló műanyag - aki megpróbál tudatos alternatívákat keresni a hulladéktermelés csökkentésére, előbb-utóbb találkozik ezzel a problémával. Erre kínál megoldást az intimtölcsér is.
Tényleg jó az intimtölcsér? Kipróbáltuk, és elmondjuk a hátrányait is
Az intimtölcsér előnyeit és hátrányait is számba vettük.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- hajmosó szappan
- sampon
- sampon nélkül
- hajmosás
- szappan
- kozmetikum
- tisztálkodás
- környezetvédelem
- környezettudatosság
- szépségápolás
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- vásárlás
- környezetszennyezés