4 hétköznapi étel és ital, ami gyulladásokat okozhat a szervezetben: szakértő hívta fel rá a figyelmet
Bizonyos ételek és italok gyulladásokat okozhatnak a szervezetben.
A gyulladás a szervezetben zajló létfontosságú folyamat, amely serkenti a véráramlást egy problémás területen, ahol az immunsejtek elvégzik a regeneráló feladatukat. Ám, ha krónikussá válik, akár károsíthatja is az egészséges sejteket, és kellemetlen tüneteket, szövődményeket okozhat, mint például ízületi merevséget vagy emésztési problémákat.
Dr. Jacqueline Wolf, a Harvard Orvostudományi Iskola gasztroenterológus szakorvosa és adjunktusa nyilatkozott arról a Medium oldalán, hogy hogyan lehet felvenni a harcot az utóbbi csoportba tartozó gyulladásokkal szemben - az árulkodó tünetekről bővebben itt olvashatsz. Az ételek jelentős hatást gyakorolnak erre a folyamatra, bizonyos fajtákat érdemes kerülni!
Gyulladást okozó ételek
Zsíros húsok
Kutatások szerint a zsíros húsok, mint a marhahús, a sertéshús és a bárányhús, összefügghetnek a gyulladásokkal. Az állati zsírok és telített zsírsavak megváltoztathatják a bélbaktériumok összetételét, ezáltal növelve a gyulladás kockázatát. Ezek az ételek emellett redukálják a szervezetben lévő gyulladáscsökkentő rövid láncú zsírsavak mennyiségét is, amelyek fontosak a vastagbél egészséges működéséhez.
Mit érdemes helyettük fogyasztani? Az alacsonyabb zsírtartalmú fehér húsokat, mint a csirke- vagy pulykahúst, valamint tengeri halakat, amelyek omega-3 zsírsavakban gazdagok, és csökkentik a gyulladást.
Ultrafeldolgozott élelmiszerek
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek - a listájuk itt található -, mint például a gyorsételek vagy az előre csomagolt ételek, magas telített zsírsavakat, sót és hozzáadott cukrot tartalmaznak, amelyek összefüggésbe hozhatók a gyulladásokkal. Ezekből az ételekből gyakran hiányoznak az antioxidánsok, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak.
Mit érdemes helyettük fogyasztani? Válassz teljes értékű élelmiszereket, mint a friss zöldségeket, gyümölcsöket és teljes kiőrlésű gabonákat, amelyek antioxidánsokban bővelkednek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cukros italok
A cukrozott italok hozzájárulhatnak a cukorbetegség, az elhízás és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, amelyek mind krónikus gyulladáshoz vezethetnek, ezért érdemes korlátozni a fogyasztásukat.
Mit érdemes helyettük fogyasztani? Értelemszerűen cukormentes italokat, mint például a zöld tea vagy a víz, valamint korlátozd a cukrozott italok fogyasztását, hogy csökkentsd a gyulladás kockázatát.
Kókusz- és pálmaolaj
Ezek az olajok gyakran megtalálhatók feldolgozott élelmiszerekben, és magas telített zsírsavtartalommal rendelkeznek. Ezek a zsírok negatívan befolyásolhatják a bélflóra összetételét, növelve ezzel a gyulladás kockázatát. A transzzsír is veszélyes, erről bővebben itt olvashatsz.
Mit érdemes helyettük fogyasztani? Válassz egészségesebb zsírokat, mint az extraszűz olívaolaj vagy a lenmagolaj, amelyek igazi antioxidáns-források és tele vannak jótékony omega-3 zsírsavakkal is.
Az egészséges életmód kialakítása kulcsfontosságú a gyulladások csökkentésében és az egészségmegőrzésben. Érdemes figyelmet fordítani az étkezési szokásokra és kerülni azokat az ételeket és italokat, amelyek növelhetik a kockázatát.
Nem csak az emésztést teszi tönkre, a szívnek is rosszat tesz: meglepő dolog derült ki egy veszélyes bélbetegségről
Egy bélbetegség az emésztés és a szív-érrendszer egészségét is veszélyezteti.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)