Vigyáznak a vonalaidra, és gyógyítanak: 5 hasznos tápanyag sportsérülés ellen
Megfelelő táplálkozással felgyorsíthatod a gyógyulást anélkül, hogy veszélyeztetnéd a diétádat.
Ficam, húzódás, zúzódás és megannyi kisebb sportsérülés létezik, melynek következtében hosszabb-rövidebb ideig mellőzni kell a testmozgást. Kevesen gondolják, de a regenerálódás során a tudatos étkezés az egyik legfontosabb tényező.
Természetesen egyén- és sérülésfüggő, hogy valaki milyen gyorsan tud kilábalni egy sportsérülésből, mindenesetre a táplálkozás elősegíti, de akár vissza is vetheti a folyamatot. Sokan ilyenkor drasztikus módszerekhez folyamodnak, ám ez semmiképp sem jó, hiszen hiába fogyasztasz kevesebb kalóriát, a szervezetednek nem csökken a vitamin- és ásványianyag-szükséglete.
Gyógyító, diétás ételek
Ezúttal izomépítés helyett az energia szinten tartására, illetve a gyulladáscsökkentésre kell koncentrálni. A kulcs, hogy ne terheld túl az emésztőrendszered, és friss alapanyagokból készült, jó minőségű ételeket vegyél magadhoz, amilyenek a következők.
Teljes értékű fehérjék: az esszenciális fehérjék enzimjei támogatják az immunrendszert, az emésztést, valamint a vörösvértest-képződést. A teljes értékű fehérjék kilenc esszenciális aminosavat tartalmaznak - ilyen az állati fehérjék többsége, de ide tartozik a tojás is. Növények közül komplex fehérjét tartalmaz a dió, a quinoa, a hajdina, a kender- és a chiamag.
II-es típusú kollagénpeptid és C-vitamin: a II-es típusú kollagénpeptid, más néven csirkekollagén alkotja a teljes kollagénállomány 80-90%-át, legnagyobb arányban pedig a hyalinporcokban - a szabadon mozgó ízületekben, a szegycsontban és a légutakban - fordul elő. A kapszula és tabletta formában kapható kollagén tulajdonságai az eddigi kísérletek alapján megegyeznek a fehérjékéivel, valamint a készítmény bizonyos esetben alkalmazható kisebb reumás ízületi gyulladásra is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A C-vitamin pedig egyrészt támogatja a kötőszövetek megfelelő működését, másrészt részt vesz a csontok és a porc egészségének megőrzésében. Citrusfélékkel, brokkolival, kelbimbóval, eperrel, paradicsommal, káposztával, karfiollal és spenóttal egyaránt újratöltheted C-vitamin-raktáraidat. Ez változatos étrend esetén napi 80 milligrammnak megfelelő mennyiség minimum, de 2-3000 milligrammot is érdemes elfogyasztani.
A-vitamin: amerikai kutatások szerint az A-vitamin szintén hasznos gyulladásgátló, mely védi, illetve visszaállítja az ízületeket védő hártyát. Emellett segíti a csontnövekedést, és a hatékonyabb C-vitamin-felszívódást. Természetes formában a májban, a tojásban, a tejben, a halakban és a vajban fordul elő, az ajánlott napi beviteli mennyiség pedig férfiaknál 900, nőknél 700 mikrogramm. Ugyanakkor az A-vitamin túladagolható, ami fejfájással, szédüléssel, hányingerrel járhat, súlyosabb esetben hajhullás, bőrviszketés sem kizárt.
E-vitamin: az E-vitamin hiánya az immundrendszer és az izomzat gyengülését eredményezi, mivel részt vesz a szervezet legfontosabb élettani funkcióiban. Hivatalos ajánlások szerint a napi bevitel 10 milligramm, ami tabeltta és természetes formában is pótolható. Utóbbira legkiválóbbak a hidegen sajtolt növényi olajok, melynek készítése során nem használnak vegyszereket, így a magok megőrzik értékes vitaminjaikat és esszenciális zsírsavaikat. Zsírban oldódó vitamin, mégis gyorsan kiürül a szervezetből, ezért nehéz túladagolni.
Cink: az értékes mikrotápanyag szintén kiemelten fontos az immunrendszer működésében, ezáltal a gyógyulási folyamatok gyorsításában. A napi ajánlott mennyiség férfiaknak 11, nőknek 8 milligramm, ami természetes úton is fedezhető, ám kóros hiány esetén orvos írja fel, többnyire táplálékkiegészítő formájában. A legkiválóbb cinkforrások többek között a csirke- és disznóhús, a borsó, a bab, a csicseriborsó, a lencse, a tökmag és a kesudió.
Nassolnivalók 100 kalória alatt
Mutatunk egy sor finomságot, ami kielégítő, laktató, az ízlelőbimbóknak is örömet okoz, mégis könnyen beilleszthető a diétába, mert kevesebb mint 100 kalória.
- végleges fogyás
- fogyasztó praktikák
- sérülés
- egészséges táplálék
- gyógyító táplálékok
- gyógyítás
- ízületi probléma
- edzés
- tápanyag
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- fehérje
- táplálékkiegészítő