Gyakori éjszakai vizelési inger: 3 lappangó betegség első jele

Gondolnád, hogy akár szorongás vagy alvási apnoé is okozhatja a kellemetlen tünetet?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Rendkívül kellemetlen dolog, ha éjszakáid nyugalmát időről időre megszakítja a sürgető vizelési inger. Ilyenkor talán először felfázásra gondolsz, ám a problémát számos más egészségügyi baj is okozhatja. Ha nem iszol túl sokat lefekvés előtt, és mégis gyakran kell felkelned éjszaka, az alábbi betegségek magyarázhatják a jelenséget.

Hiperaktív hólyag szindróma

Normál esetben, ha a húgyhólyag félig megtelt, az agyba jut az ingerület, amikor pedig háromnegyedig van, kialakul a vizelési inger. A hiperaktív hólyag szindróma esetében azonban gyakrabban jelentkezik az inger. Mindezt a húgyhólyag nyálkahártyájának fokozott ingerlékenysége vagy a hólyag váratlan összehúzódása következtében tapasztalhatod. Ha a szervben kialakult nyomást a húgycső záróizmai nem bírják el, vizeletvesztés is történhet.

A sürgető inger napközben is jelentkezik, ám ekkor talán észre sem veszed. Jellemzőbb, hogy csak akkor kezdesz foglalkozni vele, amikor az éjszakai pihenés óráit zavarja meg. Ha mindezek mellett jellemző, hogy vizeletürítés során kevesebb mint 200 ml folyadék távozik a szervezetből, még valószínűbb, hogy hiperaktív hólyag szindrómáról van szó.

Mit tehetsz ellene?

A betegségen elsősorban apróbb életmódbeli változtatásokkal segíthetsz. Kerülnöd kell a vízhajtó italokat - elsősorban a koffeintartalmúakat, de az olyan táplálékokat is érdemes mellőznöd, mint a chili vagy a citrusfélék: csípős, illetve savas hatásuk miatt ingerelhetik a húgyhólyagot. Érdemes ezenkívül megszabadulnod a fölös kilóktól, valamint intimtornával edzeni a medencefenék izmait.

Szorongás

A szorongás számos pszichológiai kórkép kiegészítő tünete - kísérheti többek között a depressziót vagy a pánikbetegséget. Az önmagában előforduló generalizált szorongás fő jellemzője, hogy legalább hat hónapon át fennáll, ingerlékenység, nyugtalanság és az élet számos területén jelentkező aggodalom kíséri. Az állandó feszült idegállapot hatására testszerte izomfeszültség alakul ki, aminek egyik következménye lehet a gyakori éjszakai vizelési inger.

A legjobb tippek szorongás és depresszió ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Kezelési lehetőség

Amennyiben nem tapasztalod túl régóta a tüneteket, érdemes sporttal oldanod a testben felgyülemlett feszültséget. Találkozz minél többet a barátaiddal, és igyekezz sok időt tölteni olyan tevékenységekkel, melyek energiát adnak.

Ha úgy érzed, ennél súlyosabb a helyzet, mindenképpen javasolt pszichológus vagy pszichiáter szakember segítségét kérned. Bár a betegség kezelésének többnyire része a szorongásoldó gyógyszerek szedése, fontos, hogy a tabletta ne legyen túl sokáig része az életednek. Néhány hónap után ugyanis könnyen kialakulhat fizikai vagy pszichés függés. Mivel a szorongás hosszútávon rontja az életminőséget, valamint számos további betegség alapját jelenti, rendkívül fontos, hogy időben cselekedj.

Alvási apnoé

A húgyutakat érintő betegségek, illetve a pszichés problémák mellett más is kiválthatja a gyakori éjszakai vizelési ingert. Szakemberek szerint a kellemetlen tünet az alvási apnoéval is összefüggésben állhat - melynek további tünete lehet a horkolás, a nyugtalan alvás vagy a napközbeni fáradtság.

Az egészségügyi probléma lényege, hogy a renyhe garatizmok, orrsövényferdülés vagy valamilyen gégészeti probléma miatt éjszaka óránként öt-tíz alkalommal néhány másodpercre kimarad a lélegzetvétel. Ilyenkor a szervezet nem jut elegendő oxigénhez, és egy ébresztőreflexnek hála - melynek része lehet a vizelési inger - néhány pillanatra felébredsz, hogy a megakadt légzés folytatódhasson. A sorozatos ébredéseket talán észre sem veszed, ám hatásukra szervezeted nem tud pihenni, így másnap kimerült leszel.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Van megoldás?

Mivel az alvási apnoé hosszútávon komolyabb betegségeket is okozhat, és ritkán fulladással jár, fontos, hogy időben tegyél ellene.
Jelentkezz be egy alvásdiagnosztikai vizsgálatra, ha pedig bebizonyosodott a gyanúd, a kiváltó októl függően alakul a kezelés. Lehet, hogy meg kell szabadulnod a túlsúlyodtól, és abba kell hagynod a dohányzást - mivel irritálja a légzőszervek nyálkahártyáját. Emellett felmerülhet az orrsövényműtét szükségessége, illetve légzéskönnyítő orrspray használata is.

OLVASD EL EZT IS!

szomoru no
  • felfázás
  • tünetek és betegségek

Sűrű vizelési inger, csípő vizelet

Ezt is szeretjük