Sejtszintű változásokat okoz, és a magyarok felét érinti – A tudósok rájöttek, mivel lehet segíteni rajta

A legfrissebb kutatások szerint a test emlékszik a súlyfeleslegre, és ezért ugranak vissza újra a nehezen leadott kilók a fogyókúra után.

Fogyási tényezők
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az epigenetikai memória felelhet a fogyással elért súlycsökkenést követő visszahízásért – erről számoltak be a legújabb kutatások. A tudósok szerint a fogyás tényezői sokkal nagyobb mértékben kódoltak, mint a legtöbben gondolják. 

A fogyás tényezői

A fogyás összetett dolog, ez talán senkinek nem mond újat. A legfrissebb kutatások szerint ezek közül az egyik legfontosabb az úgynevezett epigenetikai memória. Ennek a molekuláris és sejtszintű mechanizmusnak köszönhető az, hogy a fogyókúra alatt ledolgozott kilók könnyen visszakúsznak rád a diéta végén.

A jojóhatást sokan ismerik, akiknek sikerült már leadniuk a kívánt súlyfelesleget, és ők tudják azt is, hogy a sikeres fogyást követő időszak is kihívásokkal teli tud lenni, amikor a súly megtartása a cél. Az eddigi tudást erről némiképp árnyalja, és lehet, át is fogja alakítani az a felfedezés, amely szerint a súlyfelesleggel kapcsolatos információk tartós epigenetikai memóriában tárolódnak a testben, amire a sejtek akkor is emlékeznek, amikor sikeresen megszabadulsz a felesleges kilóktól.

fogyas-egeszseg
Fotó: urbazon / Getty Images Hungary

Az epigenetikai változásokat nem az örökítőanyagként szolgáló DNS tárolja, hanem más molekurális jelek. A kutatók jelenleg azt tesztelik, hogy a testedzés és az elhízás elleni gyógyszeres kezelés képesek-e együtt megváltoztatni ezt a memóriát, ugyanakkor a cél az, hogy megtalálják azt a módszert, amivel ezen új felfedezés birtokában az elhízás megelőzhető lesz.

A kutatók kiindulási hipotézise az volt, hogy az állatok és az emberek szervezetében van valamilyen elhízást elősegítő memória, ami véd a testsúly megváltozása ellen. Mivel nem ismerték az ezekért felelős sejtek molekurális működését, ezen szerettek volna változtatni és egereken végzett kísérletekben vizsgálták azt, hogy milyen változásokat okoz a zsírszövetben a korábbi táplálkozás. Azt találták, hogy a testsúlycsökkentést követően is megmaradt az immunsejtek elhízásra jellemző állapota.

Az egerek mellett európaiak zsírszövetmintáit is vizsgálták, olyanokét, akik testsúlycsökkentő műtéten estek át, és kontrollcsoportként nem elhízott emberek mintáit. A sejtek összetételében nem, viszont a sejttípusok által kifejezett gének tekintetében jelentős különbségeket találtak a kutatók.

A korábban túlsúlyos embereknél az egyes gének kifejeződése a zsírsejtekben tartósan csökkent, köztük a sejtszintű anyagcseréért felelős géneké, ami a súlyvesztés után sem állt vissza. Az egereken végzett további kutatásokkal arra jutottak, hogy sejtszinten a zsírsejtek gyulladással összefüggő molekuláris útvonalai felszabályozottakká váltak, míg az anyagcsere-útvonalak leszabályozottakká. Az epigenetikai kutatásokkal bebizonyosodni látszik, hogy epigenetikai mechanizmusok játszanak szerepet a testsúlycsökkenés utáni visszahízásban.

A legjobb tehát az, ha figyelsz az egészségedre, és mindent megteszel a prevenció érdekében, hogy az elhízással járó egészségügyi kockázatokat és nehézségeket elkerüld.

Hiába drága, nem jobb: csak ezt ellenőrizd a vitaminok dobozán

Mielőtt megvásárolsz egy terméket, érdemes megnézni, hogy mit veszel.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük