Hány éves vagy? Ezt kellene tenned a biztos fogyáshoz

Nem is gondolnád, mennyit számít a korod a fogyókúrádban! Ezek a legfontosabb tudnivalók.

Fogyás kortól függ
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A fogyókúrát számos tényező meghatározhatja, az egyik legfontosabb ezek közül a kor: nem mindegy ugyanis, hogy a diéta egy tinédzser vagy egy negyvenes szervezetét változtatja meg. Az életkor előrehaladtával változik az anyagcsere, a mozgásigény és az is, hogy hova rakódnak le a felesleges kilók.

Húszévesen

A szervezet még a csúcson van: az anyagcsere tökéletes, a bőr rugalmas, az izmok erősek, így kisebb energiabefektetéssel látványos eredményt lehet elérni. 20 és 30 éves kor közt még beválnak a gyors diéták, mert a szervezet könnyen leadja a felesleges kilókat, nem tart vissza annyi vizet, mint magasabb életkorban.

Ekkor azonban érdemes megalapozni a későbbieket, a rossz beidegződéseket sokkal nehezebb lesz levetkőzni. Ha nem kényszerűségből váltasz majd életmódot, akkor sokkal jobban jársz. Ez különösen a mozgásra igaz, a huszas éveidben teheted feszesség igazán az izmokat a rendszeres edzéssel.

Fotó: Pixabay

30 felett

30 felett lassul az anyagcsere, a kilók valahogy már nem tűnnek el úgy, mint azelőtt, és a felesleg is sokkal könnyebben felhalmozódik. A villámdiéták helyett érdemes a hosszabb távú fogyókúrák között körülnézni, vagy végleg berendezkedni az egészséges életmódra. Egy-egy csalónapot nyugodtan lehet tartani, de sajnos a folyamatos odafigyelés elkerülhetetlen.

A cukor és a fehér liszt elhagyása azért is fontos, mert a túlzott szénhidrátfogyasztás nemcsak plusz kilókban mutatkozik meg, de petyhüdtté teszi a bőrt.

Fotó: Pixabay

Túl a negyvenen

Az ember negyvenes éveiben hormonális és egyéb változásokon esik át a test: a sejtek növekedési üteme és az anyagcsere lassul. A tudatos táplálkozáson túl érdemes kipróbálni biztonságos emésztésserkentőket, például az útifűmaghéjat vagy lenmagot.

A nők 20%-át érinti egyfajta pajzsmirigyzavar is, melynek következtében fáradtnak, levertnek érzik magukat, és olykor a diéta és a testmozgás ellenére is híznak. Ha ilyesmit tapasztal valaki, akkor mindenképpen fel kell keresni egy orvost.

Fotó: Pixabay

Ötven felett

A terhesség után talán ez a kor jelenti a legnagyobb és leggyorsabban lezajló megpróbáltatást a szervezet számára, mégpedig a menopauza és az azt megelőző körülbelül öt évben. Ilyenkor a rostban gazdag ételeket kell előnyben részesíteni, hiszen a lassabb bélműködés miatt nem ritka a székrekedés, a puffadás és más kellemetlen panaszok.

Zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű termékek és lenmag ajánlott, és persze a szervezetet karbantartó rendszeres mozgás. Az erősítő edzések tónust adhatnak az izmoknak, nem szabad megfeledkezni róluk, és arról sem, hogy egy kis séta nem biztos, hogy elég a fogyáshoz.

Fotó: Pixabay

Terhesség alatt és után

Nem a korhoz kapcsolódik, de szükséges kitérnünk rá, hiszen egy terhesség alatt a hormonháztartás mellett a vitamin- és ásványianyag-szükséglet is jelentősen megváltozik: emelkedik például a kalcium- és vasszükséglet. Bár indokolt esetben szükség lehet rá, nem ajánlott a túlzott diéta: a létfontosságú tápanyagok nem hiányozhatnak a szervezetedből. Kalóriában szegény, tápanyagban viszont gazdag élelmiszerek fogyasztására van szükség. Erről feltétlenül konzultálni kell egy szakértővel, orvossal. A testmozgással sokat tehetsz magadért, sétálj, ússz, jógázz! Szülés után egy ésszerű diéta és a sport segíthet leadni a felszedett kilókat, a hasizomtorna remekül feszesíti a bőrt is.

Ide kattintva elolvashatod, hogy a nőgyógyász javaslata szerint mit kell enned a terhesség alatt, hogy utána ne kelljen a felesleggel küzdeni.

Fotó: Pixabay

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük