Fáradtság és izzadás: az inzulinrezisztencia tünetei és gyógyítása
Óvatosan a csodadiétákkal, mert akár inzulinérzékenységet is kiválthatnak.
Napjaink egyik legtöbbeket érintő népbetegsége az inzulinrezisztencia, mely a cukorbetegség előszobája, és amiről elsőre az ugrik be sokaknak, hogy nehezebbé, vagy akár teljesen lehetetlenné válik mellette a fogyás - ezt az állapotra jellemző magas inzulinszint okozza.
A sejtek alacsonyabb inzulinérzékenysége, az anyagcsere-folyamatok sérülése az egészségtelen étrend mellett az egészségesnek hitt, de valójában destruktív csodadiéták folyománya is lehet. A probléma nem csak a zsírpárnák miatt komoly és kezelendő: hosszú távon 2-es típusú cukorbetegséggé is alakulhat. A jó hír, hogy megfelelő étrenddel és életmóddal sejtjeink inzulinérzékenysége javítható, a károsodott anyagcsere helyretehető.
Milyen az egészséges anyagcsere-állapot?
Minden étkezés megemeli a vércukorszintet, amire a hasnyálmirigy inzulintermeléssel reagál. Az inzulin viszi a vérben lévő cukrot, más néven glükózt a sejtekbe, hogy azok energia gyanánt használják fel.
A megmaradt glükóz zsír formájában elraktározódik – megfelelő inzulinérzékenységű sejtek és egészséges életmód mellett nem lesz belőle túl sok. Ha azonban a sejtek inzulinérzékenysége csökken, az megbillenti a helyes anyagcserét.
Mitől csökkenhet a sejtek inzulinérzékenysége?
Mint a legtöbb rendellenességnek, ennek is lehetnek örökletes okai, ám az egészségtelen életmód nagyban növeli az anyagcserezavarok és az inzulinrezisztencia kialakulásának esélyét. A rendszertelen, illetve túl gyakori evés, csakúgy, mint a túlságosan nagy adagok, a finomított szénhidrátok fogyasztása mind újabb és újabb glükózlöketet, ezzel inzulincsúcsot jelentenek, amelyek hatására a sejtek egyre nehezebben reagálnak az inzulinra - csökken az inzulinérzékenységük. Ennek az eredménye, hogy az inzulinszint magas marad, a szervezet elkezd raktározni: a magas inzulin köti a zsírt.
Nemcsak az egészségtelen ételek, hanem akár a veszélyes, nem szakmai alapokon nyugvó divatdiéták is okozhatják az anyagcsere károsodását – hívja fel a figyelmet Dr. Farkas Kitti orvos, aki szerint kifejezetten a csodadiéták tehetnek arról, hogy az inzulinrezisztencia mára elterjedt betegség lett.
Hogyan étkezz a megfelelő inzulinérzékenységért?
Amellett, hogy nehézkessé vagy lehetetlenné válik a zsírpárnák ledolgozása, a kezdődő és már kialakult inzulinrezisztencia leggyakoribb tünetei közé tartozik a hirtelen rád törő fáradtság, enerváltság és álmosság, remegés, izzadás, szédülés vagy akár ájulás is. Ennek az oka, hogy az inzulinrezisztencia miatt a sejtek nagyon nehezen tudják csak felhasználni a vérben lévő cukrot. Ezt mindenképp rendbe kell hozni.
Érdemes kerülni a fogyókúrás trendeket
A sokat emlegetett napi ötszöri-hatszori étkezés elterjedt módszer, azonban az orvos szerint egyáltalán nem jó ötlet az inzulinháztartás szempontjából. Dr. Farkas Kitti szerint az öt étkezéssel az a probléma, hogy pusztán a tünetet próbálja enyhíteni.
A gyakori etetés csökkenti az éhségérzetet, és kiigazítja a vércukrot, de magát a kiváltó okot, azaz a magas inzulinszintet nem kezeli. Ha ugyanis napi ötször vagy még többször étkezel, akkor állandóan magasan tartod a vércukorszintet, a hasnyálmirigy pedig folyamatosan fogja termelni az inzulint, amíg ki nem merül.
Azt is kiemeli, hogy szénhidrátbeviteledet igazítsd a napszaki vércukor-ingadozáshoz is, és ebéded legyen a legtartalmasabb. Emellett az orvos a természetes alapanyagok fontosságát hangsúlyozza. A manapság szintén felkapott, és a fogyókúrázók körében is nagyon terjedő csodadiéták kapcsán arra is int: ne higgy a feldolgozott, fogyasztószernek kikiáltott, csomagolt műételekben!
Fontos a sport és az alvás is
A rendszeres testmozgás szintén elengedhetetlen. A sport nemcsak a zsírégetés fokozása és az izmok növelése miatt fontos, hanem azért is, mert maga az intenzív testmozgás javítja a sejtek inzulinérzékenységét. A destruktív stressz szintjének mielőbbi csökkentése és a pihentető, minőségi alvás szintén kikerülhetetlen összetevője az egészséges, IR-mentes anyagcserének.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha kifejezetten foglalkoztat téged a fogyás kérdése is, akkor ne feledd, hogy mindenekelőtt nem csupán fogyókúrában, hanem életmódváltásban kell gondolkodni, nulladik lépésként pedig – ahogy Dr. Farkas Kitti fogalmaz – el kell tüntetni a korábbi, sikertelen fogyókúrák hatásait. Így lehet elkezdeni rendbe tenni az anyagcserét. A sejtek inzulinérzékenységének javításával be tud indulni a zsírfelhasználás is, újra sikeres lesz a fogyókúra.
Rendbe teszi a vércukorszintet, csökkenti az étvágyat: 8 étel, amiből egyél sokat
A króm az egyik legfontosabb mikrotápanyag az ember étrendjében.
Rendbe teszi a vércukorszintet, csökkenti az étvágyat: 8 étel, amiből egyél sokat
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- vizsgálat
- inzulin
Hogyan kell a vércukorszintet ellenőrizni? Nem elég a glükózt megnézetni
- gyümölcs
- cukorbetegség