Komoly betegségre is utalhat a szájszárazság – Érdemes odafigyelni az árulkodó jelekre
A szájproblémák megjelenésénél nem zárható ki a cukorbetegség sem, hiszen komoly problémákat tud okozni a szájban és a fogakban.
A 2-es típusú cukorbetegség alattomos kór, hiszen gyakran semmilyen tünetet nem okoz, csak akkor, ha már valamilyen szövődmény fellépett - a szájüregi problémák is erre utalhatnak.
Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa azokat a panaszokat ismerteti, melyek diabéteszre hívhatják fel a figyelmet.
Tünetek, amikre érdemes figyelni
A diabétesz jellemző tünetei közé tartozik a szájszárazság, a csökkent nyáltermelés és a gyakori az ínyduzzanat, melyek következtében a száj nyálkahártyája fokozott kockázatnak van kitéve a különböző fertőzésekkel szemben.
A magasabb vércukorszint miatt nagyobb a fertőzésveszély, a káros mikroorganizmusok gyorsabban szaporodnak el. Ekkor nemcsak a vér, hanem a nyál cukortartalma is megnő, ami fokozottan hajlamosít a fogszuvasodásra, különböző fog-, fogágybetegségek és szájnyálkahártya-elváltozásokra. A magas vércukorszint ráadásul lassítja a sebgyógyulást, és a csontosodás is zavart szenved. Éppen ezért fontos, hogy a cukorbetegségben szenvedők rendszeresen, lehetőleg félévente járjanak fogászati szűrésre!
Nem szabad figyelmen kívül hagyni a szájszárazságot
A cukorbetegek sokszor tapasztalhatnak szájszárazságot, kevesebb nyáltermelést. Ennek több oka is lehet: okozhatja például a fokozottabb folyadékvesztés, dehidratáció, a diabétesz miatt fellépő veseelégtelenség, hiperglikémia, de akár gyógyszer mellékhatása is szóba jöhet.
A szájszárazság nemcsak kellemetlen, hanem veszélyes is, hiszen ezáltal nő a fertőzésveszély, mivel a nyál segít megelőzni a káros mikroorganizmusok elszaporodását, tisztán tartja a szájüreget, semlegesíti a savakat. Ráadásul ekkor könnyebben berepedezhetnek az ajkak, a száj szélei is, ami igen fájdalmas érzés.
A fogínygyulladás is jelezhet cukorbetegséget
Nem ritka, amikor visszatérő fogíny- vagy fogágygyulladás hívja fel a figyelmet a cukorbetegségre. A magas vércukorszint kedvez a kórokozók elszaporodásának, ami miatt gyulladás alakulhat ki. Ennek tünetei a vörös íny, fájdalom, érzékenység, gyakori fogínyvérzés, szájszag.
Gombás és egyéb fertőzések is megjelenhetnek
A fertőzések nemcsak a fogakat vagy fogínyt érinthetik, de lényegében bármit, így a szájüreg egyéb részét is, ezért gyakoribb a cukorbetegeknél az afta és a szájpenész is. Ráadásul a kialakult sérülések is nehezebben gyógyulnak be, így egy-egy probléma akár krónikussá is válhat.
A fertőzésekre leginkább azoknak érdemes figyelni, akik amellett, hogy diabétesszel küzdenek, fogprotézist is viselnek, hiszen ha rosszul tisztítják, az még nagyobb mértékben növeli a fertőzésveszélyt - mondja dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Így őrizhető meg a fogak egészsége
Legsúlyosabb esetben a cukorbetegség a fogak elvesztését is okozhatja, hiszen egy súlyos gyulladás, fogínysorvadás, csontpusztulás következtében a fogak meglazulnak, majd kiesnek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egy kis odafigyeléssel azonban mind a cukorbetegség, mind a szájüregi problémák megelőzhetők és kezelhetők, érdemes az alábbiakat betartani:
- Megfelelően kezelni a vércukorszintet.
- Fontos az étrend: dietetikus által előírt szénhidrátszegény, vitamindús, rostban gazdag étrendet ajánlott követni.
- Félévente érdemes fogászati szűrésre járni.
- Fontos a fogkövek rendszeres leszedetése.
- Fogmosás után fogselymet ajánlott használni.
- A rendszeres fogmosás elengedhetetlen.
10 gyümölcs, ami nem emeli nagyon a vércukrot: diétázók, cukorbetegek is fogyaszthatják
Az alacsony glikémiás indexű gyümölcsöket a cukorbetegek is fogyaszthatják.
10 gyümölcs, ami nem emeli nagyon a vércukrot: diétázók, cukorbetegek is fogyaszthatják
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- vizsgálat
- cukorbetegség
A cukorbetegséget megelőző állapotok tünetei - Ekkor szükséges a terheléses vércukorvizsgálat
- betegség
- egészség