Mikor kell kidobnod a fogkefét? 2 gyakori eset, amikor muszáj
Torok- vagy mandulagyulladást követően le kell cserélned a fogkefédet, akkor is, ha új volt.
A megfelelő fogápolás érdekében bizonyos időközönként cserélned kell a fogkefédet. Erre rendszerint akkor kerül sor, ha már látványossá válik, hogy nem éppen mai csirke. Amikor a sörték szanaszét állnak, és a tövüknél megkövült fogkrémmaradványokat látsz, valószínűleg neked is eszedbe jut, megérett az idő a cserére.
Előfordulhat azonban, hogy bár ránézésre még alkalmas lenne a fogápolásra, mégis meg kell válnod tőle, mert veszélyes kórokozókat hordozhat.
Felső légúti gyulladás
A torok- és mandulagyulladás elmúltával fontos, hogy lecseréld a fogkefédet. Ezeknek a felső légúti megbetegedéseknek a kialakulásáért jellemzően influenzavírusok, illetve megfázást okozó vírusok felelnek, de bakteriális fertőzés - például Streptococcus - is állhat a háttérben.
Amennyiben a fertőzés elmúltával nem váltasz fogkefét, a torok-, illetve mandulagyulladásért felelős baktériumok vagy vírusok még ott tanyázhatnak a fogkeféden - készen arra, hogy újabb betegséget okozzanak.
Ajakherpesz
Az ajakherpeszt a hsv-1 jelű Herpes Simplex vírus okozza. A kórokozó jelenlétére a száj körüli folyadékkal telt hólyagok kialakulása hívja fel a figyelmet, melyek fájdalmasak és pörkösen száradnak - nyolc-tíz nap múltán maguktól leesnek.
A vírus közvetlen fizikai érintkezéssel terjed, és mindaddig fertőz, míg pörk nem képződik rajta. Sajnos a kórokozótól megszabadulni nem tudsz, ha egyszer megkaptad, életed során több ízben okozhat kellemetlen hólyagokat a szádon.
Újbóli megjelenését azonban elkerülheted, illetve elodázhatod immunerősítéssel, valamint azzal, hogy a herpesz elmúltával lecseréled a fogkefédet. A szájban kialakuló afta gyógyulása után szintén lényeges, hogy új fogkefét kezdj használni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nincs szíved kidobni? Fertőtleníts!
Ha teljesen új volt a fogkeféd, mielőtt elkaptad fertőzést vagy kiújult a herpeszed, lehet, hogy nincs kedved megválni tőle. Ebben az esetben érdemes chlorhexidin-tartalmú szájöblítő szert - például Listerine-t - vásárolnod, és ebben áztatnod egy éjszakán át a sörtéket. Ugyancsak jó megoldás lehet, ha Neomagnol nevű antiszeptikus fertőtlenítő tablettát vásárolsz a gyógyszertárban. A kéz és evőeszköz fertőtlenítésre is alkalmas tablettát vízben kell feloldanod, majd abban áztatni egy ideig a fogkefét.
OLVASD EL EZT IS!
- orvos
- megelőzés
Nyelvtisztítás fogmosás közben: tényleg szükséges?
- rák
- megelőzés
A fogínygyulladás és a fogkő a rák előfutára?
- szájszag
- fogápolás