A kóros szőrnövekedést is csökkentheti a nőknél: a fodormenta nyáron hűsítő teaként is fogyasztható

A fodormentatea hidegen is nagyon finom, ráadásul bizonyítottan jó hatással van a szervezet működésére, így érdemes lehet kortyolgatni.

Fodormenta egészségügyi hatásai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nyáron a folyadékfogyasztásra különösen oda kell figyelni, hiszen a melegben megnő a kiszáradás esélye. Azt a legtöbben már tudják, hogy a szomjat nem ajánlott cukros üdítőitalokkal csillapítani, és a legjobb választás a víz, de mi tagadás, előfordul, hogy az ember ízletesebb innivalóra vágyik. Ilyenkor kifejezetten jó szolgálatot tehetnek a lehűtött teák, amelyek közül a legnépszerűbb talán a frissítő, hűsítő hatásáról híres menta. 

Ha mentáról van szó, általában a borsmenta az, amire mindenki gondol, de a fodormentát is érdemes felfedezni, különösen azért, mert az utóbbi időben egyre több kutatás számol be a pozitív egészségügyi hatásairól, amelyek révén többféle problémában hozhat enyhülést. Hogy egyet már az elején kiemeljünk: úgy tűnik, hogy a rendkívül sok nőt érintő hormonzavarokra, valamint az azokkal járó kellemetlen tünetekre is eredményesen alkalmazható a gyógynövény.

Ennyi mindenre jó a fodormenta

A fodormenta vagy zöldmenta (Mentha spicata), amit népiesen köményes mentának is neveznek, leginkább vízpartokon, nedves réteken előforduló, de a kertben is jól termeszthető fűszer- és gyógynövény. Kellemes, mentolos íze miatt illóolaját számos készítményben, például fogkrémekben és rágógumikban is felhasználják. Leveleit, amelyeket gyógyászati célokra alkalmaznak, nyáron gyűjtik be. 

Frissítő hatása miatt is kedvelt növény, de a gyógyhatásai is figyelemre méltók, nem csoda, hogy egyre több szakember ajánlja fogyasztását például a hormonális problémákkal küzdő hölgyeknek, az emésztési zavarokkal élőknek, valamint a stresszes, nehezen alvó személyeknek. Antioxidáns hatású növényi vegyületekben gazdag, tehát a sejtöregítő, számos kórképpel, például a daganatos és a szívbetegségekkel kapcsolatba hozott szabad gyökök károsító hatása elleni védekezésben is segíthet.

Enyhíti az emésztőrendszeri panaszokat

A fodormentát már régóta használják az emésztési panaszok enyhítésére, a hányinger és a gázképződés csillapítására. A kutatások hatékonynak találták a fodormentát is tartalmazó étrend-kiegészítőket az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteinek mérséklésére. Egy vizsgálat arra a megállapításra jutott, hogy a bőrre csepegtetett illóolaj segíthet a kemoterápia által előidézett hányinger és hányás visszaszorításában is. 

Segít a hormonális egyensúly visszaállításában

Napjainkban egyre több nőt érintenek a különböző hormonzavarok, ebben komoly szerepet játszhat a felgyorsult életmód. A fodormentával kapcsolatban azt figyelték meg, hogy fogyasztása segít a férfi nemi hormonok, a tesztoszteron szintjének csökkentésében, ugyanakkor az ovulációhoz, azaz a peteéréshez szükséges luteinizáló hormon (LH) és folliculusstimuláló hormon (FSH) szintjét növeli.

Ez különösen jól jöhet az olyan termékenységi problémákkal, az ovuláció gyakori elmaradásával is járó állapotokban, mint a policisztás ovárium szindróma (PCOS). Egy 2010-es, 42 PCOS-sel élő nő körében végzett kutatás kimutatta, hogy azoknál az alanyoknál, akik egy hónapon át mindennap két bögre fodormentateát ittak, a tesztoszteron szintje csökkent, az LH és az FSH szintje pedig nőtt. 

Csökkenti a nem kívánt szőrnövekedést 

Az androgének, vagyis a férfi nemi hormonok emelkedett szintje fokozott szőrnövekedésben, hirsutizmusban is megnyilvánulhat, ami a hormonzavarral küzdők számára kifejezetten kellemetlen lehet. Hirsutizmusban ugyanis olyan helyeken jelennek meg erőteljesebb szőrszálak, ahol normál esetben a nőknél legfeljebb pihék találhatók, például az arcon, a bajuszvonalnál, a hason, a háton vagy a mellkason. Mértékét az úgynevezett Ferriman-Gallwey-skála segítségével állapítják meg az orvosok. A fokozott szőrnövekedés oka a magasabb tesztoszteronszinten túl a hormonhoz kapcsolódó receptorok érzékenységének fokozódása lehet. Ezek hátterében egyébként a policisztás ovárium szindrómával gyakran kéz a kézben járó inzulinrezisztencia húzódhat meg.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A fentebb említett 30 napos kutatás alanyai a hirsutizmus javulásáról számoltak be, ugyanakkor ezt nem támasztotta alá az objektív mérés, a szakemberek szerint ennek az lehetett az oka, hogy még egy hónapnál is hosszabb időre van szükség az állapot kezeléséhez. 

Nyugtató hatású

Korunk népbetegsége a krónikus stressz, ami az élet minden területére kihat, rontja az alvásminőséget, és az egészséget is jelentős mértékben károsítja. Az állandó idegeskedés és az alváshiány egyértelmű összefüggést mutat például a hormonrendszer felborulásával is. A stresszkezelésnek tehát nagyon fontos szerepe van a betegségek terápiájában és megelőzésében. A dél-amerikai országokban a fodormentateát hagyományosan nyugtató, alvássegítő gyógymódként alkalmazzák. A levelei mentol nevű szerves vegyületet tartalmaznak, ami a kutatások szerint az agyban található receptorokkal kapcsolatba lépve fejtheti ki relaxációs hatását.

Mindemellett az illóolaj antibakteriális hatású, így például a fogkrémek részeként nemcsak a lehelet frissen tartásában segíthet, hanem a rossz szájszagért felelőssé tehető baktériumok eliminálásában is. A fodormentával kapcsolatban felmerült még az is, hogy segíthet a vérnyomás csökkentésében, a vércukorszint szabályozásában és a memória javításában.

A gyógynövényből készült tea ízesítés nélkül is megállja a helyét, a karvon nevű vegyületnek köszönhetően már natúran is édeskés, de citrommal és mézzel is felturbózható, utóbbi esetében a vércukorszint-emelő hatással számolni kell. A tea koffeinmentes, így nyugodtan fogyasztható délután, illetve este is. Hűsítő hatása miatt nyáron jeges teaként ideális frissítő, jégkockával, citromkarikákkal és egész levelekkel mennyei. A friss levelek és a citrom a vizet is feldobják. Szárított formában a gyógyszertárakban könnyen beszerezhető.

Hormonális zavarok tünetei

A különböző hormonális zavarok világszerte rengeteg nőt érintenek. Az ide tartozó kórképek rendkívül változatos tüneteket okozhatnak, mivel a hormonrendszer a szervezet működésének egészére hatással van.

8 tünet, ami a hormonháztartás problémájára utal: a hízástól a túlzott szőrnövekedésig

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük