Minden fejfájásra más gyógymód hat: legközelebb már tudod, melyikkel állsz szemben
A fejfájások tünetei nagyon eltérőek, ahogy a gyakoriságuk és a fájdalom erőssége sem egyforma.
A fejfájás meglehetősen szerteágazó probléma, mely különféle tünetekkel, többnyire változó gyakorisággal és intenzitással jelentkezik. Ahhoz, hogy felismerd, melyik típussal állsz szemben, nem árt megismerni a lehetséges ismertetőjegyeket.
Élete során szinte minden ember tapasztal ismétlődő rendszerességgel fejfájást, bár ehhez képest kevesen fordulnak vele orvoshoz. Magyarországon körülbelül 1,2 millióan szenvednek migréntől, mely zömében a nőket érinti. Ugyanakkor nem a migrén az egyetlen fejfájástípus. Az International Headache Society irányelvei alapján az alábbi fejfájástípusok különböztethetőek meg.
Primer vagy szekunder fejfájás?
Hogy meghatározhassák a betegséget, az orvosok különféle vizsgálatoknak vetik alá a beteget: amennyiben kizárhatóak az olyan egyértelmű betegségek, mint az agyhártyagyulladás és az agydaganat, vagyis a szekunder fejfájások, akkor primer fejfájásról beszélhetünk. Ilyenkor csak az őszinte beszélgetés viheti közelebb a kezelőorvost a megoldáshoz, ezért nem érdemes elhallgatni előle semmit a panaszokkal kapcsolatban.
Az International Headache Society négy fejfájástípust különít el: migrént, tenziós fejfájást, cluster fejfájást, valamint vegyes fejfájást. A társaság szakértői szerint hasznos lehet naplót vezetni a fájdalomról, ezzel te is jobban nyomon követheted a visszatérés gyakoriságát, valamint a szakembernek is könnyebben elsorolhatod a tüneteket.
Migrén
A migrén a hagyományos fejfájással ellentétben drasztikus tünetekkel jelentkezhet, úgy mint: hányinger, hányás vagy émelygés. A migrénen belül megkülönböztetünk aurával társuló és aura nélküli migrénes rohamot. Mindkettő esetében tapasztalhat a beteg fény-, hang- és szagérzékenységet, ahogy az sem ritka, hogy képtelen felállni az ágyból, amíg nem enyhül a roham. A fájdalom leggyakrabban féloldalas, lüktető, mely minimum négy óráig, de maximum három napig tarthat.
A migrénaura lényegében az ilyenkor fellépő látászavarok elnevezése, mely jó esetben egy óra alatt elmúlik. Amennyiben valakit még nem regisztráltak migrénnel, érdemes szakemberhez fordulni, ha villódzó alakzatok tűnnek fel a szem előtt, ezek ugyanis más problémára, például agyi rendellenességre szintén utalhatnak, amihez elengedhetetlen a külső segítség.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tenziós fejfájás
Cluster-fejfájás
A cluster-fejfájás egyike a legerősebb fejfájástípusoknak, és minden előjel nélkül, akár az éjszaka közepén is rád törhet: a fájdalom nagyon erősen, rendszerint féloldalasan jelentkezik, miközben a szem könnyezhet, vöröses színt ölthet, de nem kizárt a homlok verejtékezése és az orrfolyás, orrdugulás sem.
Cluster-fejfájásnál nehezen mehet az egy helyben ülés vagy fekvés, ehelyett folyamatos késztetést érezhetsz a járkálásra. A migrénhez hasonlóan kísérheti fény-, hang- és szagérzékenység, sőt, a hányás, émelygés sem kizárt. A fájdalom jellemzően hat-nyolc hetente jelentkezik, és egy-két óra hosszáig tart.
Egyéb elsődleges fejfájások
Az egyéb elsődleges fejfájások általában a túlzott megerőltetéshez és a szexuális aktivitáshoz kapcsolódnak, valamint a szakemberek ide sorolják az úgynevezett hideginger-fejfájást is, mely akkor jelentkezik, ha valaki hirtelen lenyeli a hideg fagylaltot. A fájdalom a homlok tájékán jelentkezhet, és maximum öt percig tarthat.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- vitamin
Sokat fáj a fejed? Ennek a vitaminnak a hiánya is lehet a felelős
- megelőzés
- fejfájás