Menstruáció: mennyi vérzés a normális? Ha ennél több, bajt jelezhet
Minden szokásosnál nagyobb mennyiségre, minden alhasi görcsre oda kell figyelni.
A nők menstruációs vérzésének jellege igen változatos képet mutat, erről biztosan beszéltetek már a barátnőiddel is.
Az átlagosnál intenzívebb menstruáció komoly problémára is utalhat, és lehet, hogy valamilyen betegség húzódik a hátterében. A problémáról dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza mondta el a lényeges tényeket.
Mennyi a normális mennyiség?
A vér mennyisége a menstruáció során egyénenként eltérő lehet, ám általában mindenkinél azonos az intenzitása havonta. Éppen ezért komoly jelzésértékkel bír, ha az átlagosnál - amit mindig saját magadhoz kell viszonyítani - valakinél bővebb a vérzés, vagy ha vérrögök jelennek meg benne.
Az erős menstruáció - menorrhagia - legnagyobb veszélye a vérszegénység, amely komoly hatással lehet a mindennapokra, az azt kísérő fáradékonyság és csökkent koncentrálóképesség miatt. Hogy pontosan mi állhat a probléma hátterében, az egy alapos nőgyógyászati vizsgálat során derülhet ki.
Zárd ki a leggyakoribb nőgyógyászati okokat!
Mi is az a mióma?
A mióma a méh izomzatából álló jóindulatú daganat, mely leginkább a 35-40 év feletti nők esetében fordul elő. Leggyakoribb tünete az erős és fájdalmas menstruációs vérzés. Oka elsősorban a női nemi hormonok egyensúlyának eltolódása - ösztrogéndominancia -, amelynek következtében a tüszőrepedés elmarad. Egyes elméletek szerint a genetika és a helytelen életmód is felelőssé tehetőek érte. A diagnózisa egyszerű ultrahangos vizsgálattal felállítható, és kezelése általában progeszterontartalmú, illetve vérzéscsillapító szerekkel történik.
Méhen belüli fogamzásgátlók és hormonális zavarok
Sokszor a problémát a felhelyezett fogamzásgátló eszközök okozzák. Ezek normál esetben is hosszabb és bővebb vérzést eredményeznek, de egyeseknél ez a mellékhatás sokkal erősebben jelentkezik.
Hasüregi vérzést és meddőséget okozhat: fontos, hogy időben felismerd a tüneteket!
Nézegess képeket!
ElolvasomHormonális zavarok is okozhatják a túlságosan bő vérzést, hiszen a menstruációs vér mennyiségét és ürülésének idejét is ilyen anyagok befolyásolják. A hormonprobléma hátterében állhat pajzsmirigygond, de akár PCOS, vagyis policisztás petefészek szindróma és inzulinrezisztencia is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Fizikai elváltozások a méhen belül
A méhnyálkahártya túlzott megvastagodása esetében az ösztrogénhormon a felelős a problémáért. A túlságosan vastag réteg leválása bővebb vérzéssel is járhat. A méhen belüli jó- vagy rosszindulatú képletek is okozhatnak menstruációs zavarokat, így akár a bő vérzésért is felelősek lehetnek. Ilyen lehet a méhdaganat, a ciszta vagy a polip.
Mi a teendő?
A túlságosan bő vérzés komoly problémákat is okozhat, illetve hátterében is állhatnak olyan betegségek, amelyek sürgős kezelést igényelnek, így mielőbb szakorvoshoz kell fordulni. A kivizsgáláshoz a szakember vért vesz, valamint képalkotó berendezéseket is használ.
Ha ezekkel nem derül fény a gondok gyökerére, akkor a méhtükrözés is szükséges lehet. A probléma kezelése a háttérben meghúzódó betegségtől függően igen széles skálán változik, lehet szó egyszerű és gyors beavatkozásokról, gyógyszeres kezelésről, de akár műtéti megoldásról is.
OLVASD EL EZT IS!
- vizelet
- tünetek és betegségek
Milyen színű a normális vizelet? Ha ettől eltér, irány az orvos!
- mell
- tünetek és betegségek
Ezt jelenti a mell váladékozása: ha ilyen színű, rögtön menj orvoshoz!
- megelőzés
- alvás