Spirál: eddig maradhat fent a nőgyógyász szerint - Gyerek előtt is lehet használni?
Milyen elven működik a spirál? Tényleg gyulladást okoz a méhben?
A két legelterjedtebb fogamzásgátló eszköz hazánkban a hormontartalmú tabletta, illetve az óvszer.
Előfordulhat azonban, hogy valamiért egyik sem szimpatikus számodra. Ilyen esetben felmerülhet a spirál mint lehetőség. A méhen belüli fogamzásgátló eszköz működéséről dr. Oláh Orsolya szülész-nőgyógyász szakorvost kérdeztük.
Így működik a spirál!
A méhen belüli fogamzásgátló eszközök - régi nevükön spirálok, szaknyelven IUD-k, mely az angol intrauterine device szóból ered - régebbi típusai fémtartalmúak. Ezek általában T-alakú műanyagok, és a T hosszú szárára van feltekerve spirálisan a fém, ami leggyakrabban réz, de készülnek arany-réz és ezüst-réz ötvözetek is a fémérzékenyek számára.
- Hatásuk egyrészt az idegentest-reakción alapul - vagyis önmagában már az is megnehezíti a teherbeesést, hogy egy műanyag eszköz van a méhen belül -, ezen túlmenően a fémspirálból kioldódó rézionok elektrokémiai védelmet is nyújtanak a nem kívánt terhességgel szemben - magyarázza dr. Oláh Orsolya.
Tényleg gyulladást okoz a méhben?
- Az évtizedek óta keringő közhiedelmet, mely szerint a méhen belüli fogamzásgátlóknál gyakrabban fordul elő kismedence-gyulladás, nem igazolták az orvosi vizsgálatok.
Hormontartalmú méhen belüli fogamzásgátló eszközök
A fémtartalmú változatoknál újabb típusok a hormontartalmú méhen belüli fogamzásgátló eszközök, melyek csupán néhány éves múltra tekintenek vissza. Ezek is T-alakúak és műanyag alapúak, csak itt a T hosszú szárára nem fém van feltekerve, hanem hormont tartalmaz.
- A felhelyezést követően ez a T-szár a többi hormonális fogamzásgátlóhoz képest igen kis mennyiségű hormont bocsát ki a méhen belül, ami lényegében elvékonyítja a méh nyálkahártyáját, és alkalmatlanná teszi a beágyazódásra. A hormontartalmuk annyira alacsony, hogy a tabletták mellett alkalmanként előforduló mellékhatásokkal nem kell számolni.
Mennyi időre szóló védelmet biztosít a méhen belüli fogamzásgátló?
Ezeket az eszközöket általában ötévente kell cserélni, és a felhelyezés feltétele, hogy előtte történjen méhnyakrákszűrés - citológiai vizsgálat -, negatív eredménnyel. Ha fémtartalmú IUD-ról van szó, akkor amíg a méhen belül van az eszköz, addig védelmet nyújt, viszont a szövődmények gyakorisága megnő, ha nem történik meg időben a cseréje. A hormontartalmú méhen belüli eszközök hatásosságának időtartama típustól függ, a jelenleg forgalomban lévők vagy három, vagy öt évre szólnak.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Még nem szült nők esetében is alkalmazható?
- Az utóbbi pár évben változott meg az orvosi javallat ebben a kérdésben. Jelenleg a nemzetközi irányelvek is bátran javasolják nem szült nőknek, akár fiatal tinédzsereknek is a méhen belüli fogamzásgátlókat. Az ő esetükben a méret számít leginkább, fontos, hogy a spirál kisebb legyen a megszokottnál, mert egy túl nagy eszköz problémákat okozhat. Az ultrahangvizsgálat segítségével viszont pontosan felmérhető a méhtest mérete, így felhelyezés előtt biztonsággal meg lehet tudni, hogy mekkora eszközre van szükség - tudjuk meg dr. Oláh Orsolyától.
OLVASD EL EZT IS!
- hormon
- fogamzásgátló