Az emésztés egészségének megőrzésében nemcsak az a lényeges, hogy mit eszik, és mennyit iszik az ember, hanem az is, hogy mennyire aktív életet él.
A mozgásszegény életmód emésztési problémákhoz, renyhe bélműködéshez vezethet, nem véletlen, hogy az inaktív életet élő, esetleg ágyhoz kötött személyek gyakran tapasztalnak székrekedést. Minden mozgásforma kifejezetten hasznos az emésztés szempontjából, egyes jógagyakorlatok viszont kifejezetten sokat segíthetnek.
Emésztéssegítő jógapózok
A jóga csökkenti a stresszt, fokozza a keringést, serkenti a bélmozgásokat. Segíthet a puffadás, a túlzott gázképződés enyhítésében és a székrekedés megoldásában is. Ezek révén hozzájárul az emésztőrendszer egészségének helyreállításához, fenntartásához. A rendszeres mozgás, tehát például a jógagyakorlatok végzése a vizsgálatok szerint a gyulladásos bélbetegségek kezelésében is hasznos. Mozgásszervi panaszok meglétekor szakemberrel érdemes egyeztetni a jógázás megkezdése előtt.

Könnyű kezdőpóz az oldalra hajlással vegyített szukhászana, amihez ülj törökülésben, az egyik kezeddel támaszkodj meg oldalt a földön, majd a másik kezed nyújtsd át a fejed felett, és hajolj a lent hagyott kezed felé a képen látható módon. Lassan lélegezz be és ki 4-5 alkalommal, majd ismételd meg a másik oldalra a gyakorlatot.
Fotó: Dean Mitchell / Getty Images Hungary

A fél halak királya nevű póz kicsit bonyolultabb, mint az előző. Sarokülésből érdemes indítani a gyakorlatot: ülj ki a bal bokád külső oldala mellé a képen látható módon, a jobb lábad tedd keresztbe. Belégzéssel nyújtózz felfelé a bal karoddal, majd kilégzés alatt csavard el a törzsed, a bal karod tedd keresztbe a jobb térdeden. Tartsd meg a helyzetet, majd végezd el a másik oldalra is.
Fotó: stefanamer / Getty Images Hungary

Két jógapóz (Marjaryászana és Bitilászana) összekapcsolása a következő gyakorlat: helyezkedj el négykézláb, homorítsd a hátad, közben orron át végy egy nagy levegőt, emeld meg a fejed, majd szájon át fújd ki a levegőt, engedd le a fejed, és domborítsd a hátad. Ismételd meg párszor.
Fotó: fizkes / Getty Images Hungary

A könnyített hídtartáshoz feküdj a hátadra, húzd talpra a lábaidat, nyújts ki a karjaidat, majd emeld meg a medencédet. A képen láthatónál szélesebb terpeszben is lehetnek a lábaid. Tartsd meg néhány másodpercig a pózt, közben figyelj a légzésedre és arra, hogy ne süllyedjen le a derekad.
Fotó: Getty Images Hungary

A zsugorpózt nem véletlenül nevezik szélhajtó póznak. Háton fekvésben húzd hashoz a térdeidet, és tartsd is ott őket, ameddig jólesik. Kivitelezheted egy térd hashoz húzásával is, ekkor a másik alsó végtag maradjon nyújtva a talajon.
Fotó: fizkes / Getty Images Hungary

A "boldog baba" póz elvégzéséhez feküdj a hátadra, kilégzésre húzd a térdeidet a hasadhoz, fogj rá a külső talpéleidre - ha nem megy így, jógahevedert vagy törölközőt is használhatsz. Nyisd szét a térdeidet, szélesebbre, mint a törzsed, tartsd meg 20-30 másodpercig, ha jólesik, hintázhatsz is oldalra kicsit.
Fotó: Getty Images Hungary

A gyermekpózhoz térdelj a szőnyegre, nyisd szét kissé a térdeidet, ülj a sarkadra, nyújtózz előre a karjaiddal, a két tenyeredet csúsztasd a talajon, óvatosan dőlj előre. A homlokod érintse a talajt. Maradj így, ameddig jólesik.
Fotó: Cavan Images / Getty Images Hungary

A kobrapózhoz helyezkedj el hason fekvésben, a két tenyered tedd szorosan a mellkasod két oldalára, majd a karjaid nyújtásával nyomd fel a mellkasod. Emeld meg a fejed is, de ügyelj rá, hogy a vállaid ne húzd a füleidhez közel.
Fotó: Getty Images Hungary
4 hatékony és természetes megoldás puffadás ellen
Szerencsére vannak olyan módszerek, amelyek segíthetnek a puffadás megszüntetésében. Vissza-visszatérő panasz esetén viszont érdemes szakemberhez fordulni.
4 hatékony és természetes megoldás puffadás ellen: gyorsan megszüntetik a panaszokat
A hasfeszülés, puffadás nagyon kellemetlen, szerencsére vannak módszerek, amik segítenek megszüntetni.
Elolvasom
(Képek: Getty Images Hungary.)