Elszíneződés a fogakon: több típusa is lehet, és mindegyik mást jelent

A kávé és a dohányzás köztudottan színezi a fogakat, de a gyógyszereknek is lehet ilyen hatásuk.

Elszíneződés a fogakon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Napjaink ideáljának a hófehér, makulátlan, csillogó fogsor számít, holott nagyon ritka, hogy valaki ilyennel rendelkezzen, alapvetően ugyanis van a fogaknak egy természetes, csontszínű árnyalata, a reklámok vakító mosolyai pedig a valóságban, szemtől szemben igencsak természetellenesen hatnának.

Persze, ennek ellenére elérhetőek a hófehér fogak, fogfehérítéssel például látványos lehet az eredmény, az úgynevezett hollywoodi mosoly viszont általában porcelánhéjaknak köszönhető.

Ugyanakkor nagyon is van létjogosultságuk a különféle fehérítő módszereknek, a természetes adottságú fogak ugyanis különböző hatásokra el is színeződhetnek, legyen szó életmódbeli tényezőkről, a fogak betegségeiről vagy épp bizonyos gyógyszerek hatásáról.

A fogak elszíneződései sokfélék lehetnek

Alapvetően kétféle elszíneződés létezik, olyan, mely a fog külső felszínét érinti, illetve olyan, mely akár a teljes szerkezetét is, ezeken belül azonban számos különféle típust és okot meg lehet nevezni. Például a következőket.

A dohányzás a fogak elszíneződésének egyik leggyakoribb oka. A sárgától a barna és egészen sötét színekig mozog az egyenetlen foltok árnyalatának skálája.
A kávé és a tea gyakori és hosszú ideje tartó fogyasztása jellemzően egyenletes, sárgás színt eredményez.
A fogkövesedés is okozhat sárgás, barnás elszíneződéseket.
Csakúgy, mint a szuvasodás, illetve az annak kialakulását megelőző sárgás-barnás plakkok.
Könnyen okozhat szürkés elszíneződést, ha az amalgámtömés színe átüt a fog felszínén.
A különféle pótlások is jelenthetnek különbséget a színek között, ebben az esetben például a korona miatt látszik a szürkés szín.
A gyökérkezelt, már nem élő fogak idővel sajnos elszíneződnek, barnás, szürkés árnyalatuk lehet, és gyakran átlátszóság tűnik fel szerkezetükön is.
Bizonyos gyógyszerek, például a tetraciklintartalmú antibiotikum is okozhat elszíneződést, akár szürkéset is.
A képen a fluorózis okozta fehér foltok láthatók a megnöveld fluortúladagolás következményeként. A fluorózis gyakran okoz márványos elszíneződést is.
A genetika és az életkor is alapvetően határozza meg azt, kinek milyen árnyalatúak a fogai. Jellemző, hogy inkább csontszínűek, és az egyes fogak sem azonos árnyalatúak, a szemfogak például sötétebbek. A képen egy természetesen fehér árnyalatú fogsor látható.

Kép: wikipedia.org, Matthew Ferguson 57.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük