Egekbe emeli a vérnyomást, ha így próbálsz lefogyni: 5 gyakori tévhit, ami akár veszélyes is lehet

A fogyókúrás tévhitek sok ember számára megnehezítik a kilóktól való megszabadulást.

Elhízás és fogyókúrás tévhitek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elhízás mögött akár fogyókúrás tévhitek is lehetnek. Olyan mondatok ezek, amelyekkel könnyűnek tűnik elviselni a súlyfelesleget, vagy egyszerűbb felmenteni magad, amikor az abbahagyott diéta után többet eszel, mint előtte. A tévhitek akár az egészségre is veszélyesek lehetnek, ezért megnéztük az elhízással kapcsolatos leggyakoribb tévedéseket.

Elhízás és fogyókúrás tévhitek

Az elhízással kapcsolatban számos tévhit kering a köztudatban. Valószínűleg azért van ez így, mert a fogyókúra az egyik legnagyobb kihívás, különösen, ha régóta próbálsz megszabadulni a súlyfeleslegtől sikertelenül. 

Ilyenkor mindenki szeretne magyarázatot találni a kudarcra, vajon mi lehet amögött, hogy nem sikerül sehogy sem lefaragni a kilókat. Természetesen a legegyszerűbb olyan mondatokba kapaszkodni, amelyeknek a valósághoz kevés közük van, ám átmenetileg némi megnyugvást okozhatnak. 

fogyokuras-tevhit
Fotó: Olha Danylenko / Getty Images Hungary

A szervezet súlyfelesleggel való megterhelése előbb vagy utóbb benyújtja a számlát: súlyos betegségek kialakulásához vezet, akkor is, ha mindeközben egy tévedéssel áltattad magad. Nézzük a leggyakoribb fogyókúrás tévhiteket:

"Semmi baj azzal, hogy meg vagyok hízva"

Vannak, akik szeretik ezzel a mondattal nyugtatni magukat, amikor belenéznek a tükörbe. Az önelfogadás jó dolog, sőt, valószínűleg az egészséges fogyást is segíti, ha nem önutálattal kezdesz bele az egészbe, hanem pozitív gondolatok töltenek fel. Az viszont, hogy éveken keresztül többletkilókkal élsz, akár akarod, akár nem, megterhelő a szervezet számára.

A szív- és érrendszeri betegségek, az anyagcserezavarok, a depresszió, a rák és sorolhatnánk, hányféle betegség rizikófaktora az elhízás. Ha másért nem, ezért érdemes megszabadulni ettől a tévhittől és helyette átgondolni, hogyan tudsz egészséges ütemben veszíteni a súlyodból, ha súlyfelesleggel élsz.

"Ha nem iszom, akkor fogyok"

Aki nem iszik elegendő folyadékot, az a dehidratáltság problémájával találja szemben magát, amely súlyos következményekkel jár, többek közt a vérnyomást is megemeli. Tény, hogy a folyadék, amit megiszol, hozzájárul a súlyodhoz, amit a mérleg mutat, azonban ezzel játszani akár az életedre is veszélyes lehet. A víz minden élettani funkcióhoz szükséges, nem véletlen, hogy a napi ajánlott folyadék mennyisége 2-2,5 liter tiszta víz.

"A fehérjepor fogyaszt"

Önmagában a fehérjepor nem fogyaszt, hiszen ez a táplálékkiegészítő is tartalmaz kalóriát. Bár a fehérje bevitele elengedhetetlen a fogyásnál is, aki csak fehérjeporral táplálkozik, az nyilvánvalóan nincs tisztában azzal, hogy a szervezetnek milyen alapvető tápanyagokra van szüksége az egészséges működéshez. A fehérjepor-diéta egy szélsőséges elképzelés, amellyel lehet fogyni, a kérdés az, hogy ez a fogyás mennyire lesz tartós és milyen hiányokat okoz a szervezetben.

fogyokuras-tevhit
Fotó: Anna Blazhuk / Getty Images Hungary

"Alig eszem valamit, és mégis hízom"

Ez a mondat sokak száját elhagyja, és valószínű, hogy akik ezt mondogatják, soha nem töltöttek le egyetlen kalóriaszámláló applikációt sem és nem szokták átgondolni, mit fogyasztanak egy nap során. Minden bevitt kalória számít és fogyni akkor lehet, ha kalóriadeficitbe kerül a szervezet. Ennek kialakításában a naplózás, az applikációk segíthetnek.

Aki nyomon követi azt, hogy miből mennyit eszik, az – ha nem is teljesen pontosan , de nagyjából tisztában lesz azzal is, hogy egy-egy étel mennyi kalóriát jelent a szervezetnek. Akik ezt a mondatot hangoztatják, azok közül valószínűleg sokan nem számolják bele az étkezéseikbe a nassolnivalókat, nem nézik, hogy mekkora adagot esznek, és pontosan mi van a tányérjukon. 

"A fogyókúrás csodaszerekkel lefogyok"

Nem, sajnos egyetlen fogyókúrás szer sem tud önmagában segíteni. Az nem fogyaszt, hogyha  a megszokott, korábbi étrendedhez és életmódodhoz hozzáadsz egy adagot bármilyen más, csodaszerként hirdetett termékből. A fogyás akkor eredményes, ha változtatsz a korábbi életmódon, ami az elhízáshoz vezetett. Ez az étrend átalakítását jelenti és napi rendszeres testmozgás beiktatásával jár együtt. Az egészségesebb ételekkel és a felpörgetett anyagcserével éred el azt, hogy a szervezeted több kalóriát éget el, mint amennyit beviszel. A fogyáshoz ugyanis ez kell és semmi más.

Tönkreteszi a testet, mégsem vesszük komolyan: évente 5 millió ember életébe kerül

Március 4-e az elhízás világnapja, ami sajnos egyre több embert érint és nem csak a szervezetet roncsolja.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük