Hormonzavarok az éjszakai izzadás hátterében: 4 állapot, ami fokozott verejtékezéssel jár
A hormonális változások hatására fokozódhat a verejtékezés, megzavarva az alvást is.

- Megemeli a hajtöveket és szuper dús tartást ad: ezért a hajformázó eszközért rajonganak most a szépségbloggerek »
- A nappali és az esti arcápolási rutin nagyon más: nem mindegy, hogy mikor mit kensz az arcodra »
- 40 felett így a legnőiesebb a cicaszem: fiatalosabbnak tűnik az arc, ha másképp húzod meg a vonalat »

- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Mi Argentína fővárosa? 8 kérdés a világ földrajzából, ami sokakat megizzaszt
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
Az éjszakai izzadást nem csak a magas hőmérséklet és a túlzottan meleg ágynemű okozhatja, különböző betegségek tüneteként is jelentkezhet.
A fokozott verejtékezés kellemetlen jelenség, amely az alvást is befolyásolhatja, akadályozva a pihenést, ami kihat az egész életminőségre. Érdemes tehát utánajárni a mögötte meghúzódó, esetleg kóros állapotoknak.
Hormonális változások is okozhatják
A fokozott éjszakai verejtékezés felébresztheti az érintetteket, akiknek olykor át is kell öltözniük, hogy száraz ruhában folytathassák az alvást. Amennyiben valaki huzamosabb ideig nem tudja kipihenni magát, mentális zavarokkal, szív- és érrendszeri panaszok megjelenésével számolhat. Ha a fokozott izzadás (hiperhidrózis) hátterében nem fedezhető fel valamilyen kézenfekvő tényező, például meleg szoba, vastag pizsama vagy paplan, előfordulhat, hogy a hormonális ingadozás a ludas, de ez nem törvényszerűen jelent betegséget.

Inzulinrezisztencia, cukorbetegség
Az inzulinrezisztencia világszerte rengeteg embert érint, ám sokan nem tudnak róla, hiszen a laborvizsgálatok részeként elvégzett éhomi vércukorszint normális lehet, főleg a betegség korai szakaszában. Ám ehhez a szervezet túl sok inzulint termel, kezelés nélkül a hasnyálmirigy kifáradhat, ekkor pedig 2-es típusú cukorbetegség jelentkezik. Inzulinrezisztencia és cukorbetegség esetén a vércukorszint ingadozhat, amikor leesik, hipoglikémia áll fenn, az adrenalinszint megnő, és izzadás jelentkezhet. A másik ok, hogy az alacsony vércukorértékek a vegetatív idegrendszerre is hatással lehetnek, ami többek között a verejtékezés szabályozásáért felelős. A diabétesz hosszú távon idegkárosodást idézhet elő, ez némelyeknél a verejtékmirigyek működését is befolyásolja.
Pajzsmirigy-túlműködés
A pajzsmirigy-túlműködés szerteágazó tünetekkel, az anyagcsere felgyorsulásával, heves szívdobogással, fogyással, menstruációs panaszokkal és fokozott izzadással járó kórkép. A betegek kevésbé tudják tolerálni a meleg időjárást, a testhőmérsékletük gyakran megemelkedik, szervezetük a hűtést hiperhidrózissal próbálja megoldani.

Amennyiben több panasz is ismerősen hangzik, orvos felkeresése javasolt. A fizikális vizsgálaton túl a TSH, T3 és T4 hormonok ellenőrzését és ultrahangot is kérhet az endokrinológus.
Premenstruációs szindróma, változókor
A hormonális változások a menstruációs ciklus velejárói. Az ösztrogén- és progeszteronszint alakulása szerepet játszik a PMS, tehát a menstruációt megelőző tünetegyüttes kialakulásában. Amikor a progeszteronszint nő, az ösztrogénszint csökken, ami hatással lehet a hipotalamuszra, az agy azon részére, amely közreműködik a testhőmérséklet szabályozásában. Menopauza előtt, illetve alatt az egyéb változások mellett hőhullámok és fokozott verejtékezés is megjelenhetnek, szintén a hormonális változások következményeként.
Terhesség
Az állapotos nők között sokan tapasztalnak hőhullámokat, illetve verejtékezést. Az okok itt is főleg a hormonális változásokban keresendők. A terhesség során a vérplazma mennyisége jelentősen megnő, az erek kitágulnak, a bőrfelszínhez közel is több vér áramlik, ami melegérzetet idézhet elő. Ráadásul a kismamák olykor nem tudnak eleget enni, ami hipoglikémiához vezethet.
Durván emelik a vércukorszintet: 10 gyümölcs, ami tiltólistás cukorbetegeknek
Kialakult cukorbetegség esetén a magas glikémiás indexű gyümölcsöket csak nagyon kis mennyiségben, szigorúan beleszámolva a szénhidrátfogyasztásba, illetve lassan felszívódó szénhidrátokkal párosítva javasolt csupán fogyasztani, és a valamivel alacsonyabb számúaknál is legfeljebb 200 gramm bevitele ajánlott egyszerre.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!