A reggeli a nap legfontosabb étkezése, ezért nem mindegy, hogy ilyenkor mit és hogyan eszel. Sokan nagyon rosszul választják meg a nap első falatjait, és hiába igyekeznek egészséges ételeket tenni a tányérjukra, épp az ellenkező hatást érik el.
A reggeli feladata, hogy megfelelő energiával lásson el a nap hátralévő részére, ezért a lassan felszívódó szénhidrátokra, rostban és fehérjében gazdag ételekre kell helyezni a hangsúlyt, ezek ugyanis segítenek, hogy lassabban éhezz meg, és egyenletes szinten tartják a vércukrodat.
Egészségtelen reggelik
Sok étel található a boltok polcain, ami azt állítja, hogy ideális reggelinek, de nem érdemes mindig bedőlni a marketingnek. Ezek az egészségesnek mondott ételek sokszor annyi cukrot tartalmaznak, hogy ennyi erővel akár csokoládét vagy fagylaltot is reggelizhetnél. Mutatjuk, melyek a leggyakrabban fogyasztott egészségtelen reggelik, és miért kell vigyázni velük.

A legtöbb gabonapehely feldolgozott gabonát és rengeteg cukrot tartalmaz. Egy 2011-es kutatás szerint átlagosan egy tál gabonapehelyben annyi cukor van, mint három csokis kekszben, a magas cukorbevitel pedig fokozza a cukorbetegség, az elhízás, illetve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

A palacsinta - legyen az magyar vagy amerikai típusú - kifejezetten rossz választás reggelinek. Igaz, hogy a tojásnak és a tejnek köszönhetően van benne némi fehérje, de jellemzően finomított fehér liszttel készül, ami nem tesz jót az egészségnek. Készítsd banánnal és zabliszttel.

A vajas pirítós is népszerű reggeli fogás, pedig, mivel finomított szénhidrátokban gazdag, ellenben rostokban szegény, megdobja a vércukorszintet, ami azután hamar leesik, így gyorsan újra éhes leszel.

A muffin - még az egészségesebb változatok is - tele van liszttel. Ráadásul a boltban kapható muffinok mérete általában sokkal nagyobb, mint egy rendes adag.
Egy tanulmány szerint akár a háromszorosa is lehet a bolti muffin az ajánlott méretnek.

A croissant nemcsak a franciáknál népszerű reggeli. De az itthon kapható változatok lényegesen nagyobbak, és a többségük töltött. A töltelék pedig vagy cukros, vagy pedig zsíros, mint például a sajtos croissant esetében.

A müzliszeletek az esetek többségében nem sokkal jobbak, mint egy csokiszelet. Igaz, hogy a feldolgozatlan zab rosttartalma magas, a müzlikben azonban legfeljebb 3 gramm rost van, ellenben rengeteg cukor.

A bolti narancslé sem reggeli mellé, sem reggeli helyett nem a legjobb választás. Tele van cukorral, még a 100%-os változat is, ezért megdobja a vércukrod. Ráadásul, mivel könnyű azt hinni, hogy egészséges, sokkal egyszerűbb többet fogyasztani belőle, így észrevétlenül szaporodnak a bevitt kalóriák.

A lekváros táskák és egyéb péksütemények szintén szénhidrátban gazdagok, és, ha azt állítják is a készítők, hogy valódi gyümölcsöt tartalmaznak, az elhanyagolható százaléka csupán az egésznek.
Egy tanulmány szerint pedig, akik erősen szénhidrátfajsúlyos reggelit fogyasztanak, hamarabb éheznek meg, és többet esznek ebédre, mint azok, akik kerülik a szénhidrátot.

A zsírszegény joghurt jó ötletnek tűnik, de sajnos nem az, ugyanis gyakran több cukor van benne, mint ugyanennyi jégkrémben.

Bár a gluténmentes étrend önmagában kifejezetten egészséges, a finomított élelmiszerek piacán vigyázni kell a gluténmentesnek címkézett ételekkel. Számos kenyérben és süteményben például a fehér lisztet egy rizsből, krumpliból és tápiókából készült lisztkeverékkel helyettesítik, aminek a GI-je elképesztő magas, így nagyon megdobja a vércukorszintet.
Fotó: manyakotic / Getty Images Hungary
A képek forrása: Getty Images Hungary, Pixabay.com.