Nem csak a testet formálja az edzés: pár tipp, hogy közben is jól érezd magad
A testmozgást sokan nyűgnek élik meg, pedig bizonyítottan hangulatjavító hatása van.
Emlékszel még azokra az időkre, amikor önfeledten mozogtál és ugrándoztál gyerekként? Most ugyanaz az ember szenved a konditeremben és nézi az órát, mikor mehet már haza.
Annak, aki nem született sportember, néha nehézséget okozhat felnőttként örömet találni a mozgásban. Pedig az, hogy hogy érzed magad edzés közben, nagyban befolyásolja az eredményt is – a mentális egészségről nem beszélve.
Tippek a boldog edzésért
A mozgást sokan kötelességnek érzik, ami elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez és a vágyott kinézet eléréséhez. Sok ember azonban képtelen időt szakítani rá az egyéb teendők mellett, és felteszi magának a kérdést: „Minek csinálom ezt, ha nincs is hozzá kedvem?”.
Nekik rossz hírünk van: az edzés elhagyása sajnos nem csak a testre van rossz hatással. Tanulmányok megállapították, hogy a mozgás nemcsak a fizikai egészségre van jótékony hatással, hanem szorosan összefügg a mentális állapottal és hangulattal is.
Kelly McGonigal pszichológus és fitneszoktató egész életében a testmozgást használta saját szorongásának és depressziójának kezelésére. McGonigal szerint a sport lehetővé teszi az általa „remény” molekuláknak hívott - szaknyelven miokinek - létrehozását és felszabadítását az izom-összehúzódások során - például amikor edzünk vagy akár csak sétálunk.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A miokin a több száz citokin vagy más kis fehérje egyike, amiket a vázizomsejtek (izomrostok) termelnek és szabadítanak fel, válaszul az izom-összehúzódásokra. Ezen miokinek némelyike antidepresszáns hatású lehet.
Az izmok nem csak a csontokat mozgatják. Az izmaink majdnem olyanok, mint az endokrin szervek. Olyan molekulákat állítanak elő, amiket a véráramba juttatnak és amik aztán hatással vannak az összes szervünkre. Némelyikük átjuthat a vér-agy gáton, ami hatással lehet elménkre, beleértve a hangulatot, a mentális egészséget és az agy egészségét.
– Szerintem a mozgás egyik legkirályabb része az, hogy úgy érezzük, a testünk a barátunk, a partnerünk, nem pedig valami, amit megpróbálunk megjavítani, irányítani és átalakítani – mondta McGonigal. A pszichológus hozzátette, a testmozgás során számos vegyi anyag felszabadul, amik befolyásolhatják a lelkiállapotot, és ez akár euforikus állapotot is előidézhet. A legjobb tehát, ha szimplán csak belevágunk!
Segít a vállfájdalmon, serkenti a vérkeringést ez az egyszerű gyakorlat: így végezd a függeszkedést
Amilyen egyszerű gyakorlat a függeszkedés, olyan sok jótékony hatással bír.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)