Hormon segít az érzelmi evés leküzdésében: így növelheted a dopaminszintedet természetesen

Amikor az ember a bánatát fojtja evésbe, a szervezete valójában a dopaminszintet szeretné helyreállítani.

Dopaminszint növelése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberrel néha előfordul, hogy megkíván bizonyos ételeket, ez lehet egy teljesen természetes folyamat, de beindíthatják bizonyos érzelmi állapotok is. Amikor ez történik, azt nevezzük érzelmi evésnek. Ha az ember a bánatát, a rossz kedvét vagy a magányát fojtja evésbe, általában zsíros, finomított ételeket kíván, de a szervezete valójában a dopaminszintet szeretné helyreállítani, mely ilyen vagy olyan okból felborult. 

A dopamin egy, a jutalmazásért felelős neurotranszmitter, melyet az agy élvezetként értékel. A legtöbb étel elfogyasztása élvezetet okoz, ugyanis a szervezet így jutalmaz azért, hogy igyekszel életben maradni - ez egy evolúciós vívmány, minden olyan dolgot, mely hasznos a túléléshez, örömmel honorál a test. 

Dopaminnal az érzelmi evés ellen

A modern, feldolgozott élelmiszerek és gyorsételek azonban sokkal nagyobb dopaminreakciót generálnak, mint a természetes ételek, így, amikor érzelmi evésre kerül a sor, vagyis, amikor jobban akarja érezni magát az ember, ezekhez nyúl. Amikor az agy azt látja, hogy a dopaminszint túl magas, elkezd eltávolítani dopaminreceptorokat, hogy megőrizze az egyensúlyt, így sokkal több dopaminra lesz szükség, hogy elérje az ember ugyanazt a hatást. Ez egy öngerjesztő folyamat, amiből úgy lehet kilépni, ha az ember igyekszik természetes módszerekkel növelni a szervezetben a dopamin szintjét. Így elkerülhetővé válik, hogy egyes érzelmi reakciók esetén a kényelmi ételekhez forduljon gyors vigaszért. Az alábbi válogatásban összegyűjtöttük a legjobb természetes dopaminszint-növelő ételeket és tevékenységeket. 

A dopamint a tirozin és a fenilalanin nevű aminosavakból állítja elő a szervezet, mindkettőhöz hozzá lehet jutni a fehérjében dús ételekből, így a fehérjefogyasztás növelheti a dopaminszintet.
Fotó: webphotographeer / Getty Images Hungary
Az utóbbi időben vált tisztává a kutatók előtt, milyen erős kapcsolat van az emésztőrendszer és az agy között. Azt is tudják már, hogy néhány bélbaktérium képes dopamint előállítani, így egyes, a bélflóra egészségéért felelős probiotikus ételek fogyasztása jó hatással lehet a dopaminszintre.
Fotó: Dmytro_Ostapenko / Getty Images Hungary
A bársonybab egy természetes L-dopa-forrás. Az L-dopa a dopamin egyik előfutár molekulája. Kísérletek bizonyítják, hogy a bársonybab legalább olyan hatékonyan növeli a dopaminszintet, mint egyes Parkinson-gyógyszerek. Ez az indiai növény itthon nem hozzáférhető, csak étrendkiegészítő formájában elérhető.
Fotó: pfongabe33 / Getty Images Hungary
Eddz gyakrabban! A mozgás természetes úton növelheti a dopaminszintet. Egy három hónapos kísérlet például arra jutott, hogy napi egy óra jóga heti hat napon jelentősen növeli a dopaminszintet.
Az alváshiány csökkentheti az agy dopaminérzékenységét, aminek a következménye bágyadtság lehet. A rendszeres, pihentető alvás segíthet szabályozni a test természetes dopaminritmusát.
Állatokon végzett kutatások azt mutatják, hogy a telített zsírban gazdag étrend csökkenti a dopaminjeleket az agyban. Megfigyeléses kísérletek pedig azt találták, hogy a telített zsírokban gazdag étrend rongálja a kognitív funkciókat.
Fotó: Motortion / Getty Images Hungary
A zenehallgatás is jó hatással van az agy jutalmazásért és élvezetért felelős területeire. Egy kis körben végzett kutatás azt találta, hogy a dopaminszint 9%-kal nőtt az után, hogy az emberek nekik tetsző instrumentális zenét hallgattak.
A meditáció is segíthet növelni a dopamin szintjét. Egy kutatás szerint, melyben nyolc gyakorlott meditáló vett részt, egy órányi meditáció után a dopamintermelődés 64%-kal nőtt.
A napfény is növelheti a dopamin mennyiségét. A hosszú, napfénymentes időszakok csökkenthetik a hangulatért felelős neurotranszmitterek szintjét, többek közt a dopaminét is, míg a napfény ellentétes hatással van rájuk.

A képek forrása: Getty Images, Pixabay.com.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük