A cukorbetegség komoly rizikófaktora lehet: a stressz súlyos tünetekhez vezethet
A cukorbetegség nem csak kismamáknál vagy elhízás esetén jelent veszélyt.
A cukorbetegség alattomos kór, amely sokszor csak akkor okoz tüneteket, amikor már a szövődmények is kialakultak.
Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa szerint különösen azoknak érdemes figyelni a cukorbetegség kezdeti tüneteire, akik a veszélyeztetettek közé tartoznak. Gyanú esetén pedig érdemes felkeresni egy szakorvost - akár távkonzultáció során is.
A legfontosabb rizikótényezők
A stressz és az elhízás is a cukorbetegség rizikófaktora. A 2-es típusú cukorbetegség elsődleges rizikótényezője az elhízás, különösen a hasra történő, úgynevezett alma-típusú, illetve az ezzel összefüggő mozgásszegény életmód és az emelkedett vérzsírszint.
A terhesség során azoknak a kismamáknál szükséges a fokozott odafigyelés, akik 30 fölött járnak, és túlsúlyosak. Ha a baba 4 kilogramm vagy afeletti, okot adhat a következő terhesség erőteljesebb nyomon követésére.
Bizonyos gyógyszerek hosszú ideig tartó szedése is eredményezheti ezt a betegséget, így például a szteroidoké, a fogamzásgátlóké vagy a vizelethajtóké.
Egyes betegségek fokozottan hajlamosítanak cukorbetegségre, ilyen például a hasnyálmirigyhez vagy a hormonháztartáshoz kapcsolódó problémák, például Cushing-szindróma, a pajzsmirigy rendellenes működése, valamint genetikai rendellenességek, mint a Down-szindróma.
A stressz mint önálló rizikófaktor
Mára már bizonyított tény, hogy stressz hatására idő előtt megjelenhet a cukorbetegség. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy minden stresszel élő ember előbb-utóbb diabéteszes lesz, csupán azt, hogy ha megvan a genetikai hajlam, és esetleg más kockázati tényezők is jelen vannak a mindennapokban, a stressz felgyorsíthatja a folyamatot.
Ez olyannyira igaz, hogy egy vizsgálat szerint már az élet első két évében megjelenő stresszfaktorok növelik az esélyét egy későbbi cukorbetegségnek. A tartós és fokozott stresszes állapot ugyanis inzulinrezisztencia megjelenését és csökkent glükóztoleranciát eredményezhet, amelyek pedig a diabétesz előszobái. Az inzulinrezisztencia azt jelenti, hogy ugyanakkora inzulinhatáshoz nagyobb mennyiségű inzulinra van szükség, és ha ez fokozódik, az inzulintermelődés végképp elégtelenné válik a szükségletekhez képest.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A csökkent glükóztoleranciára terheléses vércukorvizsgálattal derülhet fény. A glükóz-, vagyis a vércukorszint normál esetben nem emelkedik 7,8 mmol/l fölé, az efeletti, kisebb emelkedés - 7,8-11 mmol/l - takarja az említett állapotot. Fontos tudni, hogy megfelelő kezeléssel ez a helyzet az esetek egy részében még visszafordítható.
A stressz tovább ronthat az állapoton
A stressz a már kialakult cukorbetegség állapotát is rontja, egyrészt mivel a stresszhormonok közvetlenül is képesek hatni a vércukorszintre, másrészt pedig a kedvezőtlen körülmények hatására a cukorbeteg hajlamos elhanyagolni magát, a táplálkozását, a rendszeres méréseket, esetleg még alkoholt is fogyaszt.
Ezekre a tünetekre fontos figyelni
A diabetológussal távkonzultációban is lehet értekezni. - Minél több rizikófaktor van jelen az életünkben, annál gyakrabban érdemes szűrésen részt venni. Mindenféleképpen gyanakodni kell, és el kell végeztetni egy vércukorszintmérést, ha állandó szomjúságot, megnövekedett vizeletmennyiséget, fáradékonyságot, állandó éhségérzetet érzünk, amely mellett viszont súlyvesztés tapasztalható. A viszkető bőr, a látásromlás, az éjszakai lábikragörcs, a kéz- és lábzsibbadás és a hajlatokban megjelenő bőrkimaródás is figyelmeztető jel lehet. Ugyanakkor gyanúra adhat okot, ha acetonszagú a lehelet - melyet gyakran összetévesztenek az alkoholfogyasztással -, ha ínybetegségek és bőrfertőzések alakulnak ki, ha lassú a sebgyógyulás, és a nőknél elhúzódó hüvelyi gombásodás nehezíti a helyzetet - ismerteti dr. Porochnavecz Marietta.
Ha valaki gyanús tüneteket érzékel magán, ne késlekedjen orvoshoz fordulni, akár távkonzultáció keretein belül is, a tünetek alapján sok minden kiderülhet, és szükség esetén a kezelés is megkezdődhet.
9 gyógynövény, ami jó hatással van a vércukorszintre: cukorbetegek is fogyaszthatják
Néhány szuper gyógytea rendbe teszi, és stabilan tartja a vércukorszintet, így cukorbetegeknek is ajánlott.
9 gyógynövény, ami jó hatással van a vércukorszintre: cukorbetegek is fogyaszthatják
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- cukorbetegség
A koronavírus a cukorbetegekre sokkal veszélyesebb – 500 ezren nem is tudják, hogy betegek
- egészség
- táplálkozás
Tiltólistás reggelik cukorbetegeknek – Van, amire kevesen gondolnak
- cukorbetegség
- vércukorszint